صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱۳ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اسلام دین خرد و اعتدال

-

ماه مبارک رمضان براي مسلمانان از اهميت و جايگاه ويژه اي برخوردار است. در اين ماه مسلمانان با نفس هاي پاک و قلب هاي سرشار از عشق به مهماني خداوند مي روند و از سفره رحمت خدا بهره معنوي مي برند. ماه رمضان ماة خير، برکت، عبادت و تزکيه نفس است. در اين ماه مسلمانان نه تنها از خشونت و کشتار که از هر نوع اهانت و رفتارهايي که سبب رنجش و آزردگي انسان هايي ديگر گردد، منع شده اند. بالاتر از آن خداوند به مسلمانان امر نموده که دراين ماه دست ضعيفان، مستمندان و نيازمندان را گرفته و از کمک، همکاري و نيکي کردن به ديگران دريغ نورزند.
افغانستان يک کشور اسلامي است و بيش از 99 در صد اين سرزمين را مسلمانان تشکيل مي دهد. مردم افغانستان از لحاظ پايبندي و احترام به اعتقادات ديني در ميان ساير جوامع اسلامي زبانزد مي باشد. اين مردم نشان داده است که براي پاسداري از ارزش هاي اسلامي از همه داشته هاي خود مي گذرند؛ اما توهين، بي حرمتي و رفتارهاي ضد ديني را بر نمي تابند.
اعتقاد راسخ مردم افغانستان به باورهاي اسلامي سبب شده که دشمنان اين مردم نيز از همين رهگذر براي دسترسي به منافع نامشروع شان در افغانستان استفاده کنند. گروه های هراس افگنی که به نام اسلام جنگ را به راه انداختند و خون هزاران شهروند بيگناه را در پاي منافع بيگانگان ريختند، در واقع ساخته و پرداخته اي کشورهاي خارجي اند که براي پيشبرد پروژه هاي سياسي- امنيتي و تأمين منافع منطقه اي آنها کار مي کنند. آنها براي فريب مردم از نام اسلام استفاده مي کنند و خشونت ها و کشتارهاي شان را تحت عنوان جهاد، توجيه مي کنند.
ماه رمضان آزمون خوبي براي گروه هاي هراس افگن مي باشد. همه ساله در روزهای اول ماه مبارک رمضان مردم انتظار دارند که همه اطراف درگير به حرمت ماه مبارک رمضان، از جنگ و خشونت دست بردارند و اجازه دهند که مردم با آرامش کامل به عبادت و خودسازي پرداخته و پايان اين ماه پر برکت را با خوشي جشن بگيرند.
رمضان ماة آرامش و ماة تقرب به خالق هستي است. در اين ماه مسلمانان خودشان را در محضر خداوند مي بينند و از گفتگو، توسل و راز و نياز با معبود شان فيض مي برند. بنابراين گروه هايي که اين آرامش معنوي را مختل مي سازند و به اعمال عبادي مسلمانان لطمه مي زنند و سفره هاي افطار مسلمانان روزه دار را با خون رنگين مي سازند، مسلمان واقعي نيستند و به احکام اسلامي پايبندي ندارند.
حکومت افغانستان به حرمت ماه رمضان و عید سعید فطر آتش بس یک طرفه با مخالفان را اعلام کرد؛ اما طالبان تنها سه روز عید را آتش بس اعلام کردند. شبکه حقانی و گروه داعش آتش بس را نپذیرفتند و در این ماه عملیات انتحاری شان را شدت بخشیدند. طالبان نیز در این ماه صدها نفر را کشتند و صدها خانواده را به گلیم عزا نشاندند، طالبان حملات شان را در ماه رمضان تشدید کرد. بنابراین مردم افغانستان امسال نیز مؤفق نشدند، رمضان را بدون خونریزی به پایان برسانند. تعداد زیادی از شهروندان دراین ماه عزیزان شان را از دست دادند و این خانواده ها در روزهای عید نیز عزادار می باشند. کشتار زنان، اطفال، جوانان و کهنسالانی که هیچ گناهی ندارند و در طول سال به زندگی شخصی شان مصروف اند، در هیچ شریعت و قانونی جواز ندارد.
متأسفانه در ماه رمضان امسال نیز دستورات صريح اسلام، خواست جامعه بين المللي و دولت افغانستان و توصيه علماي ديني کشور بر رويکرد ظالمانه و جنايتکارانه گروه هاي دهشت افگن اثر نگذاشته و اين گروه ها بدون توجه به دستورات دين مبين اسلام، ماه مبارک رمضان را با خشونت و خونريزي آغاز و به پایان رساندند. بنابراین به جز گروه طالبان که سه روز عید را آتش بس اعلام کرده، سایر گروه های تروریستی هرگز دست از کشتار و خونریزی بر نخواهند داشت و سعی خواهند کرد تا خوشی های مردم را از بین ببرند. ولی ما مردم افغانستان به این جنایت ها و خشونت ها عادت کرده ایم. ما در عین حالی که احتیاط را از دست نمی دهیم، به دلیل ترس از جنایتکاران مراسم دینی و مذهبی خود را نیز تعطیل نمی کنیم.

دیدگاه شما