صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۱۷ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

صدای اصلی طالبان را بشنوید

-

مدتی است که اقای خلیلزاد نماینده خاص ایالات متحده در امور صلح افغانستان پروسه صلح افغانستان را در پشت درهای بسته در دوحه قطر با چند آدم ریشکی به نام طالب با شتاب به پیش می برد. او شبانه روز در تکاپو است و به هر جایی که لازم می بیند سفر می کند و به موازات این شتاب، با دولت افغانستان با عتاب برخورد می کند. او که با الهام از نام کتابش به عنوان «فرستاده» اکنون در همه جا با همین نام شناخته می شود، بیش از آن که به واقعیت های صلح و جنگ افغانستان بیندیشد، ظاهرا در پی تکمیل کردن داستان خویش است. قصه صلح افغانستان اکنون مثل داستان های متعارف در فیلم های هالیودی به سمتی پیش می رود که باید در یک جایی خاتمه یابد. گویا برای این داستان غم انگیز سناریویی از پیش ساخته شده است و تمام تلاش مبتنی بر این است که در همان جایی باید ختم شود که نویسنده پیش بینی کرده است.
حمله دیروز طالبان بر یک موسسه خیریه آمریکایی در ماه رمضان و در اوج شلوغی شهر یک بار دیگر خواب از چشمان شهریان کابل ربود و آن سوی چهره صلح طلب طالبان را به نمایش گذاشت. البته برای شهریان کابل اکنون هم چهره طالبان آشنا است و هم صدای انفجار. یعنی هنوز در این شهر کسی از طالبان چهره غیر از آن چه دیروز برای هزارمین بار به نمایش گذاشت، ندیده است و طالبان را کسی جز با ترور و وحشت با چیزی دیگری نمی شناسد. اما کسانی که فشار می آورند که حتما طالبان را با چهره صلح نیز بشناسید، بهتر است خود نیز چشمان خود را باز کنند و فاصله میان طالبان قطری تا طالبان انتحاری در کوچه های های تنگ شهر نو کابل را درک کنند. شاید هیچ صدایی به اندازه انفجار دیروز در میان انبوهی از کودکان مکتبی و مردمان بی گناهی که مشغول کسب و کار بودند، صدای واقعی طالبان را بازتاب ندهد. دود ناشی از انفجار دیروز در شهر نو کابل و گریه های دخترکی که از میان دود و آتش با کمک یک سرباز پلیس از صحنه فرار می کند، واقعی ترین صحنه جاری در افغانستان است. مسبب اصلی این صحنه ها نیز طالبان است و با صدای رسا و بدون هیچگونه شرمندگی نیز سخنگوی آن در نخستین دقایق این رخداد آن را به عهده گرفت و با افتخار تمام اعلان کرد که مجاهدین آمریکایی ها را تحت حملات کوبنده قرار داده اند.
اکنون پرسش اصلی برای مردم افغانستان این است که دستاورد فرستاده ایالات متحده در پروسه صلح با طالبان چه خواهد بود؟ آیا ارزش آن را خواهد داشت که همگان هم بر شعارهای اولیه مبارزه با تروریسم و هم بر جنایت های روزمره طالبان چشم بپوشند؟ شکی در این نیست که ایالات متحده و تیم رییس جمهور ترامپ می خواهد در آستانه انتخابات ریاست جمهوری این کشور دستاوردی در افغانستان داشته باشد. تمام تلاش فرستاده نیز مبتنی بر همین نکته است. اما سوال این است که این دستاورد چه خواهد بود و بهای آن چیست؟
به نظر می رسد در داخل افغانستان صدای طالبان و زیکنال هایی که این گروه تا کنون در زمینه صلح فرستاده است، شنیده شده است. حملات کوبنده و تهاجمی نیروهای امنیتی افغانستان در روزهای اخیر در نقاط مختلف کشور بیانگر یک تصمیم جدی و قاطع در برابر طالبان است. در روزهای اخیر در فراه، ارزگان، ننگرهار، میدان وردک، زابل و بسیاری از نقاط دیگر ضربات سختی بر طالبان وارد شده است. مهار حمله تروریستی طالبان بر ساختمان وزارت مخابرات و شهر نو کابل و نیز تامین امنیت در طول برگزاری لوی جرگه مشورتی صلح نشان از توانمندی و ظرفیت بالای نیروهای امنیتی کشور دارد. نهادهای امنیتی ما در سال جدید نشان داده اند که جدیت و قاطعیت نتیجه بسیار بهتر از سیاست تضرع در برابر تروریسم دارد.
اکنون طالبان صدای واقعی خود را بلند کرده است و حتی یک میلی متر از مواضع اولیه خود مبنی بر جهاد در برابر اجنبیان و نوکران آن ها عقب نشینی نکرده است. به نظر می رسد تنها راه مقابله با این گروه سرکوب آن است. هرکس دیگری جای فرستاده بود، با حمله دیروز بر یک موسسه خیریه و به خاک و خون کشیدن مردمان بی گناه تمام گفتگوها را با این گروه به حالت تعلیق در می آورد؛ اما به نظر می رسد آقای خلیلزاد تصمیم گرفته است که این داستان را به جایی که از پیش معین شده است برساند.

دیدگاه شما