صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۴ دلو ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

از مداخله در امور کشور باید با قدرت جلوگیری شود

-

همزمان با سفر نماینده خاص ایالات متحده به پاکستان هیاتی از سوی طالبان به این کشور سفر کرده است که رییس آن تا چندی قبل در این کشور زندانی بوده است. ملا برادر با تلاش های شخص خلیلزاد مدتی قبل از زندان های پاکستان رها شد و مستقیم به قطر رفت و مسولیت هیات مذاکره کننده طالبان را به عهده گرفت. او اکنون در راس هیاتی به پاکستان رفته است و مورد استقبال مقامات پاکستانی از جمله وزیر خارجه این کشور قرار گرفته است. اکنون پرسش های مهمی در باره این سفر و دیدارهای صورت گرفته در پاکستان دو باره مطرح شده است. مهم ترین پرسش این است که این هیات چگونه و تحت کدام قانون بین المللی به راحتی به پاکستان آمده است و با چه صلاحیتی پاکستان تمام امکانات دیپلماتیک را در اختیار این هیات قرار داده است؟ بدون شک چنین برخوردی از سوی کشورهای ذینفع در قضیه افغانستان دهن کجی به قوانین بین المللی و عرف دیپلماتیک و نقض صریح حاکمیت ملی افغانستان است. دولت افغانستان اگرچه در این رابطه واکنش صریح نشان داده است، اما مسلما کافی نیست و باید اقدامات عملی نیز صورت گیرد.
طالبان به عنوان یک گروه تروریستی که در آخرین روزهای مذاکرات صلح مسولیت بسیاری از حملات انتحاری و تروریستی را به عهده گرفت و رییس جمهور ایالات متحده به همین خاطر مذاکرات صلح با طالبان را مرده اعلان داشت. اما اکنون قرارومدار خلیلزاد با این گروه و راه دادن نمایندگان آن به پاکستان بسیاری از نیت مندی منفی پاکستان و نماینده خاص ایالات متحده را در قبال روشن می سازد. اکنون توصیه اخلاقی و اعتراض حقوقی و قانونی به رفتار زشت پاکستان کفایت نمی کند. دولت افغانستان از موضع قدرت و به نمایندگی از مردم افغانستان مکلف است که جلو مداخله آشکار در امور کشور و جلو نقض حاکمیت ملی افغانستان را از مجاری قانونی که در اختیار دارد، بگیرد.
افغانستان اگرچه به تازگی انتخابات ریاست جمهوری را پشت سر گذاشته است، ولی دستگاه سیاست خارجی کشور مکلف است که با ناقضان حاکمیت ملی کشور و کشورهایی که سال ها در امور داخلی کشور ما مداخله کرده اند، حداقل در عرصه قانونی و بین المللی مقابله کند. متاسفانه نابسامانی در داخل افغانستان کم نیست و جناح بندی های سیاسی بر سیاست خارجی کشور تاثیر زیاد دارد. ولی این موضوع دلیل نمی شود که منافع ملی و مصالح کلان و حاکمیت ملی افغانستان مورد تاخت و تاز کشورهای خارجی قرار گیرد و ما فقط تماشاچی باشیم. اگز وزارت خارجه کشور وقت رسیدگی به این گونه موارد ندارد و یا اجازه می دهد که کشورهای خارجی به گونه آشکار هر روزه در امور داخلی افغانستان مداخله کند و پلان های شوم در راستای دشمنی با مردم افغانستان طراحی کند، بهتر آن است که نهاد دیگر و رهبری حکومت در این گونه موارد مداخله کند. مردم افغانستان همان گونه که هر روزه توسط مزدوران کشورهای بیگانه مورد قتل و کشتار قرار می گیرند، شاهد مداخله آشکار به سرنوشت شان هستند. این وضعیت برای هر افغان غیر قابل تحمل است.
پاکستان طی سال های گذشته عمق کینه و دشمنی خود را با مردم افغانستان نشان داده است و در این راستا از هیچ عداوتی دریغ نورزیده است. تمام مصایب و رنج هایی که مردم افغانستان امروزه با آن ها درگیر است، ریشه در این کشور دارد و تمام حملات تروریستی و حتی جنگ گسترده امروز از داخل این کشور مدیریت می شود. حالا که مردم افغانستان یک مرحله حساس دیگر را پشت سر گذاشته است و انتخابات ریاست جمهوری با موفقیت برگزار شده است، پاکستان تمام تلاش خود را به خرج خواهد داد که این انتخابات سبوتاژ گردد و یک بار دیگر پروسه شکست خورد صلح را پیش کشیده است. به گفته رییس جمهور ایالات متحده گفتگو با طالبان مرده است و اگر صلحی در کار باشد باید با میکانیزم های جدید و با محوریت دولت افغانستان صورت گیرد.
دولت افغانستان مکلف است که به منظور حفاظت از دستاوردهای مردم افغانستان و حفاظت از استقلال و تمامیت ارضی کشور به خاطر جلوگیری از حاکمیت ملی افغانستان اقدامات عملی در برابر پاکستان انجام دهد. ایالات متحده نیز باید درک کرده باشد که نماینده خاص این کشور در امور صلح افغانستان بیش از آن که به دنبال منافع ملی این کشور مصالح مردم افغانستان باشد، به دنبال منافع شخصی و پنهانی خویش است. از همین رو دولت افغانستان باید سفیر پاکستان را احضار کند و به او گوشزد کند که افغانستان اکنون دارای یک حکومت مشروع و قانونی است و دیگر نمی تواند مداخلات بی شرمانه این کشور را تحمل کند.

دیدگاه شما