صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۳ دلو ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اولویت مصالح مردم افغانستان در برخورد با تروریستان

-

در روزهای اخیر و بعد از سفر نماینده خاص ایالات متحده به افغانستان و دیدارهای متعدد با رهبری حکومت افغانستان، ظاهرا آزادی 82 تن از اعضای زندانی گروه طالبان جدی تر شده است. در این میان دو نام در میان زندانیان طالبان به شمول انس حقانی و حافظ رشید از اهمیت خاص برای طالبان برخوردار است و به نظر می رسد که این دو نفر به علاوه یک عضو دیگر طالبان که فعلا در زندان افغانستان هستند، از اهمیت خاص برخوردار است. بر اساس برخی معلومات انس حقانی اگر چه نامش در رسانه ها زیاد مطرح شده است ولی فردی دیگر به نام حافظ رشید دارای پرونده سنگین تر از انس حقانی است. انس حقانی فرزند جلال الدین حقانی بنیانگذار شبکه حقانی است و حافظ رشید برادر یکی از سران طالبان در دفتر قطر است. در هر صورت این افراد و نزدیک به 80 نفر دیگر از اعضای طالبان در قبال آزادی دو استاد آمریکایی از سوی طالبان مطالبه شده است. همچنان مشاور امنیت ملی افغانستان نیز هفته گذشته اظهار داشت رفت و آمدهای اخیر زلمی خلیلزاد بیش از آن که به روند صلح ارتباط داشته باشد در باره آزادی دو استاد آمریکایی بوده است که اکنون در نزد طالبان زندانی هستند.
از سویی دولت افغانستان نیز این بار در برابر خواست نماینده خاص ایالات متحده ظاهرا نرمش نشان داده است. به نظر می رسد تلاش هایی صورت می گیرد که راه های قانونی و حقوقی برای آزادی اعضای طالبان جستجو شود. اگرچه در سال های گذشته همواره از سوی دولت افغانستان آزادی انس حقانی به عنوان خط سرخ مطرح شده بود و در روزهای گذشته نیز سخنگوی دولت بر همین نکته تاکید کرد، ولی ظاهرا تلاش ها برای آزادی افراد طالبان به شمول انس حقانی افزایش یافته است.
واقعیت این است که متاسفانه در نزد ایالات متحده و دیگر همکاران بین المللی افغانستان، خون خارجی ها همواره رنگین تر از خون مردم افغانستان بوده است. چنان که در ماه های گذشته توییت های دونالد ترامپ مبنی بر لغو گفتگوهای خلیلزاد با طالبان همین نکته را اثبات کرد. در حالی که گفتگوهای ایالات متحده با طالبان در آخرین مراحل خود رسیده بود و تنها امضای توافقات باقی مانده بود، رییس جمهور ایالات متحده پس از یک حمله انتحاری از سوی طالبان که در آن یک سرباز آمریکایی نیز جان باخت، همه چیز را ملغی اعلان کرد و تمام زحمات 9 ماهه هیات آمریکایی نادیده گرفته شد. اکنون نیز فشارهای ایالات متحده ظاهرا بر دولت افغانستان به منظور رهایی دو آمریکایی در قبال 82 تروریست افزایش یافته است. در میان کسانی که طالبان رهایی آنان را مطالبه کرده اند نام هایی دیده می شوند که برای آینده افغانستان بسیار خطرناک هستند.
اکنون نوبت دولت افغانستان است که از این فرصت بیش از آن که به نفع ایالات متحده و زلمی خلیلزاد تمام شود به نفع مصالح و منافع مردم افغانستان استفاده کند. درست از نگاه انسانی دو استاد آمریکایی حق دارند که به خانواده های خویش ملحق شوند و رهایی یابند؛ ولی مهم منافع مردم است که نباید قربانی شود. در طول سال های گذشته مردم افغانستان هر لحظه بهای سنگینی برای به دست آوردن یک زندگی عزت مندانه و سرشار از امنیت و رفاه پرداخته اند. از همین رو ساعتی نیست که نیروهای امنیتی افغانستان قربانی حملات کور و غیر انسانی طالبان و گروه های تروریستی هم پیمان آن نشوند. از همین رو در معادلات میان طالبان و دولت افغانستان باید پیش از آن که سرنوشت دو استاد آمریکایی مد نظر قرار گیرد، منافع مردم افغانستان در نظر گرفته شود.
طبیعی است که شرط اساسی آزادی تروریست ها باید رعایت تمام قواعد حقوقی و طرزالعمل های نهادهای عدلی افغانستان و سپس حفظ منافع مردم افغانستان باشد. اگر در برابر ازادی دو استاد آمریکایی 82 تن به شمول انس حقانی و افراد خطرناک تر آزاد گردند، مردم افغانستان اعتماد خود را از نهادهای عدلی و قضایی از دست خواهند داد. مردم باید بدانند که در برابر آزادی 82 تن تروریست که دوسیه های بسیار سنگین دارند، چه چیزی را به دست می آورند. بنابراین حفظ مصالح کشور و منافع مردم افغانستان در صدر گفتگوهای صلح و هر گونه اقدامی در این راستا باید قرار گیرد.

دیدگاه شما