صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۵ دلو ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

درس های حملات تروریستی اخیر

-

حملات تروریستی و خونین بر شفاخانه نسایی و ولادی در غرب کابل و مراسم تشییع جنازه در ولایت ننگرهار و هم چنین به رگبار بستن نیروهای امنیتی در لغمان در ظرف دو روز حوادث تلخ و مرگ باری را برای مردم افغانستان رقم زدند. اما تعمق در اهداف نهفته در پشت این حملات به خصوص در زمانی که به نظر می رسد پروسه صلح به نقطه مهمی رسیده است و ما در آستانه شروغ مذاکرات بین الافغانی هستیم، درس های مهمی برای ما دارد .
نخستین درس مهم برای دولت و شورای مصالحه ملی است که در آینده نزدیک رهبری آن را داکتر عبدالله به عهده می گیرد. حملات خونین و مرگ بار اخیر نشان داد که اگر بر فرض توافقی میان دولت افغانستان و دفتر قطر طالبان صورت بگیرد، به هیچ وجه به معنای ختم جنگ و خشونت در افغانستان نخواهد بود. نه تنها در آن صورت ختم جنگ محتمل نیست بلکه حتی خشونت ها کاهش نخواهد یافت و احتمال دارد که حتی بیشتر از گذشته تشدید شود .
حامیان منطقه ای طالبان و متحدان استراتژیک این گروه از یک سو گروه های تروریستی آلترناتیف طالبان را به خوبی ساماندهی کرده اند و از سوی دیگر آموزش های سیاسی مهمی برای طالبان قطری داده اند. طالبان قطری با اصرار بر عدم مذاکره با دولت و عدم قبول کاهش خشونت ها در آستانه مذاکرات بین الافغانی می خواهند بیشترین امتیاز را بدست آورند و حتی ممکن است بر تغییر نظام پافشاری کنند. اما از سوی دیگر نیک می دانند که گروه های زیادی پرورش یافته اند که ماموریت جنگی این گروه را به خوبی و حتی با قساوت بیشتر و ابتکارات بهتر ادامه دهند. حملات خونین روزهای اخیر و سرباز زدن طالبان از قبول مسئولیت این حملات باید دولت افغانستان را به اندازه کافی بیدار کرده باشد که اساسا پروسه صلح آقای خلیلزاد برای افغانستان هیچ نفعی را در پی ندارد .
واقعیت این است که روند صلح فعلی تنها برای اهداف سیاسی ایالات متحده طراحی شده است و برای دولت و مردم افغانستان هرگز نفعی در پی ندارد. زیرا این روند نه تنها به ختم جنگ نمی انجامد بلکه حتی خشونت ها را نیز بیشتر خواهد کرد و گروه های تروریستی با نام های دیگر وارد عرصه خواهند شد و ماموریت نظامی طالبان را با شدت بیشتر انجام خواهند داد. بنابراین تنها راه همان است که رییس جمهور غنی دیشب دستور داده است. حملات تهاجی نیروهای امنیتی بر طالبان و هدف قرار دادن تروریست ها تنها راه صحیح برای دولت افغانستان است. روند صلح فعلی فقط می تواند برای رییس جمهور فعلی ایالات متحده یک دستاورد سیاسی قلمداد شود و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری این کشور به کار آقای ترامپ آید. اما برای دولت افغانستان هیچ چیزی جز دادن امتیازات کلان به طالبان دیگر منفعتی نخواهد داشت. ممکن است اپوزیسیون داخل نظام که اکنون این روند را در اختیار می گیرد در آینده با شعار تغییر نظام و قانون اساسی، خود را در تاریخ سیاسی افغانستان ماندگار کنند و آنان نیز از این رهگذر به منافع سیاسی دست یابند .
حملات تروریستی اخیر درسی هم برای مردم افغانستان داشت. ممکن است گروه های قومی و مذهبی خاصی هدف ویژه تروریست ها باشد و در طول سال های گذشته نیز چنین بوده است. اما تروریسم و افراطیت دشمن همه مردم افغانستان است. دیروز از ننگرهار تا دشت برچی خون مردم بی گناه افغانستان جاری گشت و جنایت کاران هرگز فکر نکردند که به کدام قوم و یا مذهب حمله می کنند. اما با تاسف بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی آگاهانه یا ناآگاهانه در دام تبلیغات و اهدف استخباراتی کشورهای منطقه افتادند و بعضا دست به نفرت افکنی قومی و مذهبی زدند. در این گونه تبلیغات زهرآگین دولت افغانستان به عنوان نظام سیاسی کشور و رهبری حکومت در نوک حملات تبلیغاتی قرار داشتند. تضعیف نظام و نشانه گرفتن وحدت و یک پارچگی مردم افغانستان از اهداف اصلی تروریست ها بوده و است و همگام شدن با این اهداف در موضع گیری ها و دامن زدن به شکاف های قومی و مذهبی بخشی از کار استخباراتی و جهت دادن افکار عمومی علیه دولت است. طراحی تضعیف نظام سیاسی افغانستان آن قدر قوی و در عین حال مرموز است که حتی همزمانی کشتار در ننگرهار و غرب کابل توسط منبع واحد تروریستی نتوانست از نفرت افکنی های معمول جلوگیری کند و بسیاری از تحلیل گران نیز به این دام افتادند .

دیدگاه شما