صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۴ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

چشمي كه دنيا را ثبت مي‌كند!

چشمي كه دنيا را ثبت مي‌كند!

فيلمسازي، دوربين فيلمبرداري را جايگزين چشم خود كرد

يك مستندساز كه از يك چشم مصنوعي برخوردار است، به توضيح چگونگي تبديل آن به يك دوربين فيلمبرداري ريز پرداخته است. راب اسپنس مي‌تواند آنچه را در پيش چشمانش قرار دارد، ثبت كند. اين چشم در خود يك دوربين فيلمبرداري، انتقال بي‌سيم و باتري در كاسه خالي چشم اسپنس جاي داده است. اين ابزار سپس علائم ويديويي را به يك صفحه تصوير دستي منتقل مي‌كند.

اين چشم به مغز اسپنس متصل نبوده و بينايي وي را نيز ترميم نكرده است. اين دستگاه در عوض مي‌تواند طرز نگاه وي به جهان را به سايرين نشان دهد. اسپنس چشم خود را طي يك حادثه تيراندازي در كودكي از دست داد و پزشكان پنج سال پيش چشم وي را كاملاً خالي كردند.

وي با الهام از دوربين گوشي تلفن همراهش به فكر استفاده از اين فناوري در داخل چشمان خويش افتاد و سپس با كمك مهندس كوستا گراماتيس در سال 2009 طي سه هفته اولين نمونه آزمايشي اين دوربين را ايجاد كردند.

آنها ابتدا از يك متخصص ساخت چشم مصنوعي خواستند تا قالبي براي چشم اسپنس ايجاد كنند تا فضاي دقيق چشم وي را به دست بياورند. آنها سپس از كوچكترين فناوري موجود در بازار استفاده كردند.

شركت كاليفرنيايي اومني‌ويژن كه متخصص ساخت دوربين‌هاي ريز تلفن‌هاي همراه،‌ لپ‌تاپ و آندسكوپي است، يك دوربين 3.2 ميليمتري با وضوح تصوير 328×520 پيكسل را به اين گروه اهدا كرد. ابن گروه همچنين از باتري‌هاي 5×9×1 ميليمتري شركت پاوراستريم، سازنده باتري بالگردهاي فوق سبك كنترل از راه دور استفاده كردند. در آخر يك فرستنده بي‌سيم به اين مجموعه اضافه شد. اين مجموعه از طريق يك صفحه مداري پرينتي با ضخامت يك ورق كاغذ به هم مرتبط هستند.

اين نمونه پيش ساخت در سال 2009 توسط مجله تايم به عنوان يكي از اختراعات سال معرفي شد. اين مدل از آن زمان با كمك استيو مان، استاد موسسه فناوري ماساچوست تصحيح شده است. اسپنس همچنين از يك نمونه چشم مصنوعي با نور ال‌اي‌دي قرمز برخوردار بوده كه يادآور فيلم سايبورگ نابودگر است.

اين مستندساز آمريكايي قصد دارد از چشم خود براي پروژه‌اي موسوم به «چشم در برابر چشم» استفاده كند كه در آن به بررسي مسایل خصوصي و اينكه آيا افراد در يك جامعه اورولي در خواب راه مي‌روند، مي‌پردازد. وي اظهار كرد كه اين فيلم بدون اطلاع افراد ساخته خواهد شد،‌ اما از آنها براي حضور در فيلم اجازه خواهد گرفت.