صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳۰ سرطان ۱۴۰۳

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نخستین جشنواره فلم آوانگارد پایان یافت

نخستین جشنواره فلم آوانگارد پایان یافت

نخستین جشنواره فلم های تجربی آوانگارد که از سوی ریاست افغان فلم برگزار شده بود پایان یافت.
در محفل پایانی جشنواره آوانگارد که روز شنبه 16 اسد در کابل برگزار شده بود، چهار فلم در بخشهای مختلف جایزه گرفتند.
در مراسم پایانی این جشنواره صحرا کریمی رییس افغان فلم گفته است که در این جشنواره 131 فلم برای دریافت جوایز کاندید بودند که از بین آنها تنها 34 فلم به رقابت پرداختند که شامل فلم های کوتاه تجربی، انیمیشن و ویدیو کلپ میشد.
محمد قاسم وفایی زاده نامزد وزیر و سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، در محفل اهدای جوایز جشنواره آوانگارد گفته است که سینماگران تصویرگران لحظههای خوشی و اندوه مردم کشور هستند.
سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افزوده است، در جوامع مانند افغانستان با وجود گرایشها، کثرت تنوع فرهنگی در ولایتها و گوشه گوشه کشور، تجربههای محیطی متفاوت وجود دارد که با ساختن فلمهای تجربی میتوانیم این تنوع را به صورت بهتری انعکاس دهیم.
پیش از این صحرا کریمی رییس افغان فلم با نشر پستی در فیسبوکش گفته بود آوانگارد یا پیشرو به آثاری به ویژه در حیطه هنر (موسیقی، سینما، نقاشی...) گفته میشود که ماهیتی تجربی، رادیکال یا نوآورانه دارند و در یک دوره معین، پیشروترین اسلوبها یا مضامین را در آثارشان استفاده کردهاند و اغلب بانی جنبشهای نو بودهاند.
او همچنین در مراسم اهدای جوایز این جشنواره گفته است، کسانی استند که یکبار، یک ایده در ذهن شان میآید و دوست دارند با کمترین امکاناتی که در دسترس شان است، فلم را بسازند. صحرا کریمی اذعان داشته است که مسئولین افغان فلم با برگزاری این جشنواره خواستهاند به فلمسازانی فرصت دهند که استعداد بالایی دارند اما توانایی مالی برای انجام کار ندارند.
در جشنواره فلمهای تجربی آوانگارد، فلم «دو رنگ» با کارگردانی سراج بیات در بخش فلمهای کوتاه مقام نخست را گرفت. فلم «طبیبی از شرق» ساخته سید محمدسیلاب رزمنده در بخش انیمیشن به عنوان بهترین فلم انتخاب شد. فلم «دختران فروشی» با کارگردانی بیژن سیامک در بخش «ویدیو کلیپ»، مقام اول را کسب کرد و جایزه بهترین کارگردان نیز به همایون پاییز، کارگردان فلم «آن سوی خط سکوت» رسید.
گفتنی است که 34 فلم برگزیده شده به صورت آنلاین به مدت سه روز از 14 اسد تا روز شنبه 16 اسد ساعت 9 صبح نمایش داده شده بود.