صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۶ جوزا ۱۴۰۳

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نامزدهای اولیه جایزه بوکر ۲۰۲۱ معرفی شدند

نامزدهای اولیه جایزه بوکر ۲۰۲۱ معرفی شدند

افغانستان ما: نامزدهای اولیه جایزه بوکر سال ۲۰۲۱ اعلام شدند و ۱۳ نویسنده برای بهدستآوردن جایزه ۵۰هزار پوندی با هم رقابت میکنند. کازوئو ایشیگورو، نویسنده جاپانی-انگلیسی، برنده نوبل ادبیات سال ۲۰۱۷ و برنده پیشین بوکر در میان نامزدهای اولیه قرار گرفت.
به گزارش ایمنا، فهرست نامزدهای اولیه جایزه بوکر اعلام شد و نام نویسندگانی چون پاتریشیا لاکوود، کازوئو ایشیگورو، و ماری لاوسون در آن به چشم میخورد و به نظر میرسد هیئت داوران به سالی رونی و کتاب جدیدش توجهی نکردند.
ایشیگورو اولین بار در سال ۱۹۸۹ پیش با داستان «باقیمانده روز» موفق به دریافت جایزه بوکر شد و حالا سی و یک سال پس از آن جایزه با داستان «کلارا و خورشید» در میان نامزدهای اولیه قرار گرفت. «کلارا و خورشید اولین داستان نویسنده جاپانی پس از دریافت جایزه نوبل ادبیات است.
داستان جدید ایشیگورو خوانندگان را با تکنولوژی پیشرفته در آینده آشنا میکند که پر از عناصر پاد آرمان شهری است. داستان بر حول محور «دوستی مصنوعی» به نام کلارا میچرخد. کلارا از دیدگاه خود در یک فروشگاه جهان را مشاهده میکند. داستان جدید ایشیگورو نیز مانند داستانهای پیشین به پرسشهایی درباره عشق و انسانیت از زاویه دیدی خاص پاسخ میدهد.
هیئت داوران به کتاب جدید سالی رونی تحت عنوان «دنیای زیبا، کجا هستی؟» توجهی نکردند؛ این در حالی است که سالی رونی در سال ۲۰۱۸ با «آدمهای معمولی» در میان نامزدها بود و بسیار مورد توجه قرار گرفت. داوران به داستان کوتاه جدید دن دلیلو تحت عنوان «سکوت» هم بیتوجهی کردند.
نامزدهای اولیه جایزه بوکر سال ۲۰۲۱
«سفری به شمال» نوشته آنوک آرودپراگسام
«دومین مکان» نوشته ریچل کاسک
«عهد» نوشته دیمون گالگوت
«شیرینی آب» نوشته نیتان هریس
«کلارا و خورشید» نوشته کازوئو ایشیگورو
«یک جزیره» نوشته کارن جنینگز
«شهری به نام تسکین» نوشته ماری لاوسون
«هیچکس در این باره صحبت نمیکند» نوشته پاتریشیا لاکوود
«مردان خوششانس» نوشته نادیفا محمد
«حیرت» نوشته ریچارد پاورز
«اتاق چینی» سانییو ساهوتا
«چرخه عالی» نوشته مگی
«جاودان روشن» نوشته فرانسیس اسپوفورد
جایزه بوکر یکی از مهمترین جوایز ادبی دنیاست که هر سال به بهترین رمان جدید انگلیسیزبان اعطا میشود. پیش از این نویسندگانی چون جورج سندرز، آیریس مرداک، و ایِن مکایوان برنده این جایزه معتبر شدهاند.
برنده جایزه معتبر بوکر در تاریخ سوم نوامبر به صورت آنلاین اعلام میشود. قرار نیست مراسم شام و یا گردهمایی برگزار شود و جایزه با همکاری شبکه خبری بیبیسی پخش میشود.