صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۳۱ حمل ۱۴۰۳

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کشتی فرعون به موزیم بزرگ و جدید مصر منتقل شد

کشتی فرعون به موزیم بزرگ و جدید مصر منتقل شد

وزارت آثار باستانی مصر روز شنبه 16 اسد گفت که کشتی دست نخورده فرعون «خوفو» را که قدامت آن به ۴۶۰۰ سال میرسد به بزرگترین موزیم این کشور منتقل کرده اند.
به گزارش صدای آمریکا این کشتی که در سال ۱۹۵۴ در یکی از اتاقهای هرم جیزه کشف شد، در کنار جسد فرعون خوفو دفن شده بود. مصریان وقت به این باور بودند که این کشتی فرعون خوفو را به زندگی پس از مرگ انتقال خواهد داد.
هرم بزرگ قاهره بزرگترین هرم سه گانه جیزه است که توسط فرعون خوفو از سلسله چهارم پادشاهی کهن مصر بنا شده و به همین جهت به بنام هرم خوفو نیز یاد میشود. قبر او نیز در همین هرم موقعیت دارد. گفته میشود شاه خوفو در زمان فرمانروایی خود از این کشتی استفاده میکرد.
در بیانیه وزارت آثار باستانی مصر آمده است: «نخستین کشتی شاه خوفو که در سال ۱۹۵۴ در گوشه جنوبی هرم بزرگ کشف شد، پس از عبور از جادههای جیزه توسط یک واسطه نقلیه هوشمند، سفر طولانی خود را در موزیم بزرگ مصر خاتمه داد.»
این وزارتخانه میگوید که این کشتی که ۴۲ متر طول و ۲۰ تن وزن دارد «بزرگترین و قدیمی ترین اثر طبیعی ساخته شده از چوب در تاریخ بشریت» است.
بر اساس گزارش خبر گزاری شرق میانه MENA ، سفر این کشتی با واسطه نقلیه ریموتدار که از بلجیم وارد شده بود ناوقت روز جمعه آغاز شد و ۱۰ ساعت را در بر گرفت.
مصر از افتتاح بزرگترین موزیم این کشور در جیزه که خانه پرارزشترین آثار باستانی مصر خواهد بود، به حیث نقطه عطف مهم باستانی یاد کرده است.
این کشتی در سفر ۷.۵ کیلومتری خود صحیح و سالم حمل شد و قرار است هنگام افتتاح موزیم جدید، یکی از مهم ترین اثر نمایشی باشد.
پیش از این، این کشتی در نزدیک اهرام بزرگ مصر به نمایش گذاشته شده بود.
مصر امیدوار است که با اکتشافات اخیر باستان شناسی، صنعت گردشگری را که بخاطر همه گیری ویروس کرونا و تظاهرات سال ۲۰۱۱ کاهش یافته است، دوباره رونق ببخشد.
مقامات مصری در ماه اپریل طی مراسم باشکوهی بقایای مومیایی ۲۲ فرعون را از موزیم نمادین مصر در قاهره به موزیم ملی تمدن مصر در عین شهر منتقل کردند