صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۹ جدی ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جشنواره ونیز در پایان راه؛ جایزه شیر طلایی به چه کسی می‌رسد؟

جشنواره ونیز در پایان راه؛ جایزه شیر طلایی به چه کسی می‌رسد؟

داوران بخش مسابقه اصلی شصت و هشتمین جشنواره فیلم ونیز به ریاست دارن آرونوفسکی شنبه شب برنده جایزه شیر طلای این دوره جشنواره را اعلام خواهند کرد. جایزه شیر نقره‌ای بهترین کارگردان، جوایز ولپی بهترین بازیگر مرد و بهترین بازیگر زن و جایزه ویژه هیئت داوران از جوایزی است که در مراسم اختتامیه جشنواره ونیز 68 در «پلاتزو دل سینما» در لیدو به برندگان اعطاء می‌شود.

برابر با فهرست 21 رسانه اروپایی و آمریکایی که در نشریه ورایتی منتشر شده، کمدی گروتسک «کشتار» به کارگردانی رومن پولانسکی کارگردان فرانسوی-پولندی در میان 23 فیلم بخش مسابقه بیشترین بخت را برای دریافت جایزه شیر طلای جشنواره دارد.

این فیلم درباره دو خانواده است که برای حل و فصل دعوای بچه‌هایشان در مکتب همدیگر را می‌بینند و گروهی بازیگر درجه یک شامل کیت وینسلت، جودی فاستر، کریستف والتس و جان سی.

رایلی در آن نقش‌آفرینی‌های تماشایی داشته‌اند. بعد از فیلم پولانسکی، درام سیاسی «عید مارس»‌ به کارگردانی جرج کلونی با بازی او، رایان گاسلینگ، ایوان ریچل وود و فیلیپ سیمور هافمن بیشترین بخت را برای دریافت جایزه اصلی این جشنواره دارد.

فیلم بریتانیایی «شرم» ساخته استیو مکویین یکی دیگر از مدعیان اصلی است و میشائل فاسبیندر هم در بخش بازیگری یک رقیب مهم است.

کمدی سیاه «جو قاتل» به کارگردانی ویلیام فریدکین و «فاوست» الکساندر سوکوروف کارگردان روسی همین طور اقتباس جالب آندرا آرنولد از «بلندی‌های بادگیر» امیلی برونته و کمدی سیاه «مرموز» به کارگردانی تاد سولوندز، از دیگر فیلم‌های محبوب منتقدان هستند.

البته این احتمال هست که یکی از دو فیلم «صدیق واقعی: جنگجویان رنگین‌کمان» ساخته وی ته-شنگ و «وقتی شب» کریستینا کومنچینی که بیش از دیگر فیلم‌ها از سوی منتقدان نادیده گرفته شده‌اند، در کمال شگفتی برنده جایزه شوند.

تاد هینز کارگردان آمریکایی، ایا-لیسا آتیلا فیلمساز فنلاندی، دیوید بیرن هنرمند بریتانیایی، ماریو مارتونه فیلمساز ایتالیایی و آلبا رورواچر بازیگر ایتالیایی همکاران دارن آرونوفسکی در بخش مسابقه اصلی شصت و هشتمین جشنواره فیلم ونیز هستند.

فاسبیندر، بازیگر ایرلندی متولد آلمان که در «شرم» نقش یک مدیر به هم ریخته و در «یک روش خطرناک» دیوید گراننبرگ نقش کارل یونگ را بازی می‌کند، برای دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد بخت زیادی دارد. جایزه بهترین بازیگر زن هم شاید به وینسلت برسد که امسال سه فیلم در لیدو داشت: «کشتار» پولانسکی، «شیوع»‌ استیون سودربرگ و «میلدرد پیرس» تاد هینز که یک سریال کوتاه تولید شبکه اچ‌بی‌او است.

آل پاچینو بازیگر و کارگردان آمریکایی در این دوره جشنواره ونیز جایزه «افتخار یک فیلمساز» را دریافت کرد. امسال درمجموع 65 فیلم از 35 کشور اولین بار در دنیا در لیدو روی پرده رفتند. (خبرگزاری فرانسه)