صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۸ جدی ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

فیلم های چندصد میلیون دالری

فیلم های چندصد میلیون دالری

مروری بر فهرستی از پرخرج ترین فیلم های تاریخ سینما به روایت آمار

معمولاً دسترسی به رقم واقعی هزینه تولید یک اثر سینمایی، کار ساده ای نیست و ارقامی که از سوی کمپنی های سازنده به رسانه ها اعلام می شود، فقط ارقامی نزدیک به واقعیت است که به تبع آن اطلاعات درباره میزان فروش و سود آن آثار نیز آن چنان که باید و شاید مورد اعتماد نخواهد بود.

البته همان طور که اشاره کردیم، در تمام جهان رسم بر این است که این میزان تقریبا نزدیک به واقعیت به رسانه‌ها اعلام می شود. اخیرا و درپی اخبار منتشر شده از سوی نشریات مختلف سینمایی در ارتباط با آمار پرهزینه ترین فیلم های تاریخ سینما، به خبری برخوردیم که آخرین قسمت از مجموعه فیلم های «هری پاتر» و هم چنین فیلم «آواتار» را پرهزینه ترین آثار تاریخ سینما معرفی کرده بود.

از همین رو ما هم در جهان رسانه ای به دنبال منابع معتبر و غیرمعتبری گشتیم که در این باره اطلاعاتی را ارائه کرده بود و نکته جالب توجه این بود که هیچ دو فهرستی را نیافتیم که شباهتی به یکدیگر داشته باشند؛ با این حال یک مؤسسه مطالعاتی در آمریکا که به طور متمرکز، روی مسائل مربوط به فروش، هزینه و تحلیل های آماری آثار سینمایی فعالیت میکند، فهرستی را منتشر کرده بود که به نظر جالب توجه می آمد.

این مؤسسه که «Nash Information Services LLC» نام دارد علاوه بر آثار به نمایش درآمده در سینما، اطلاعات آثاری را که قرار است در چند سال آینده ساخته و روانه سینماها بشوند را در فهرست خود وارد کرده بود. همین نکته عامل تفاوت فهرست آن با سایر جدول های موجود بود. مؤسسه مذکور با گرد آوری اطلاعاتی پیرامون این آثار، فهرستی شامل ۲۰ اثر سینمایی را ارائه کرده است که در ادامه به توضیح و معرفی آن خواهیم پرداخت.

● نکات جالب جدول
۱) براساس اخبار منتشر شده، دو فیلم «هابیت» به کارگردانی «پیتر جکسون» در مکان های دوم و سوم جدول جای گرفته است. شایان ذکر است که فیلم برداری این دو پروژه که بارها به دلایل مختلف شخصی، صنفی، قانونی و حقوقی از سال ۲۰۰۹ به تعویق افتاده بود بالاخره از ماه مارس سال جاری کلید خورد تا آغاز دوباره ای باشد بر موفقیت های جادویی جکسون پس از سه گانه «ارباب حلقه ها». شایان ذکر است هردو فیلم «هابیت» از روی رمان هایی به همین نام از «جی. آر تالکین»، نویسنده رمان ارباب حلقه ها ساخته شده است.

۲) این جدول، بدون درنظر گرفتن افزایش قیمت دالر و تورم جهانی و صرفا براساس ارقام فروش تنظیم شده است. بنابراین اگر سیر تورم را هم در نظر گیریم به احتمال زیاد تعدادی از فیلم های دهه های پیشین سینما نیز وارد این فهرست خواهند شد تا «تایتانیک» تنها فیلم دهه ۱۹۹۰ این جدول نباشد.

۳) «درهم پیچیده» و قسمت سوم «داستان اسباب بازی» تنها پویانمایی های این جدول است که هردو درسال ۲۰۱۰ میلادی ساخته شده اند. اما توجه داشته باشید تعداد پویانمایی های پرفروش تاریخ سینما که حتی بسیاری از فیلم های سینمایی را در این امر پشت سر گذاشته اند خیلی بیشتر خواهد بود.

۴) با مرور این جدول به آسانی متوجه می شویم «جیمز کامرون» تابه امروز یکی از پرسودترین کارگردانان تاریخ سینما بوده است که هرچند بودجه های هنگفتی را صرف ساخت آثارش کرده است اما اولین و دومین فیلم پرفروش (و البته پرسود) تاریخ سینما یعنی «تایتانیک» و «آواتار»، متعلق به او بوده است.

۵) تنها یک فیلم از مجموعه «هری پاتر» در این جدول حضور دارد که با بودجه سرسام آور ۲۵۰ میلیون دالری ساخته شده است، اما شایان ذکر است که اپیزود دوم از هفتمین قسمت این مجموعه یعنی «هری پاتر و قدیسان مرگبار۲» پرسودترین فیلم هری پاتر نام گرفته است که علی رغم بودجه ۱۲۵ میلیون دالری اش، یک میلیارد و ۸۵۰ میلیون دالر در سطح جهان فروش داشته است.

۶) این جدول ارزشمند، نشان گر نام کارگردانانی است که بلندپروازی و بی پروایی، مشخصه اصلی شیوه کاری آنان است؛ مردانی که از پذیرفتن پروژه هایی با بودجه های هنگفت سرباز نزدند و از سودآور نبودن نترسیدند. با این حال فهرست دیگری نیز می توان تهیه کرد از پروژه هایی که با بودجه های بالاتر از ۱۰۰ میلیون دالر ساخته شدند و میلیون ها دالر ضرر را نصیب سازندگانشان کردند.