صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

یک پارک فرهنگی در مزار شریف ساخته می شود

یک پارک فرهنگی در مزار شریف ساخته می شود

یک پارک فرهنگی با هزینهء بیش از هشت میلیون دالر آمریکائی در ولایت بلخ ساخته می شود. این پارک از سوی بنیاد خیریه جوانان افغان اما به کمک مالی کشور آلمان و کنسولگریهای مقیم شهر مزار شریف اعمار می گردد.

کار عمران این پارک دیروز یک شنبه 13 قوس در شهر مزار شریف آغاز شد.

وحید ودید، معاون بنیاد خیریه جوانان افغان به آژانس خبری روز گفت این پارک با هزینهء بالغ بر هشت میلیون دالر آمریکائی اعمار می گردد.

وی، اظهار داشت که پنجاه در صد هزینهء مالی این پارک را سفارت آلمان در کابل پرداخت کرده و متباقی آنرا مؤسسات کمک کننده در بلخ و کنسولگریهای کشورهای دوست مقیم شهر مزار شریف می پردازند.

این پارک در ساحهء محبس سابق شهر مزار شریف، بر گسترهء پنجاه و یک جریب زمین ساخته می شود.

پارک مذکور که به نام پارک فرهنگی نام مولانا جلال الدین محمد بلخی مسما شده، دارای سه بخش فرهنگی، ورزشی و تفریحی می باشد.

بخش فرهنگی این پارک مشمول یک تالار بزرگ می باشد که محافل ادبی، فرهنگی، هنری و ذوقی در آنجا برگزار می شود و گنجایش بیش از دو هزار نفر را دارد.

به گفتهء وحید ودید، در بخش فرهنگی این پارک یک اتاق ویژه برای محققین و دانشمندان که می خواهند در یک موضوع خاص تحقیقات داشته باشند، نیز اعمار می گردد. در بخش ورزشی میدان های فوتبال، جمنازیم، کرکت و باسکتبال ساخته می شود.

آقای وحید می گوید که در بخش تفریحی نیز یک شهرک بازی در نظر گرفته شده که در برگیرنده وسایل بازی و ساحات سبز تفریحی می باشد. او خاطر نشان ساخت که در این پارک یک مرکز صحی و یک مسجد نیز ساخته می شود. زمین این پارک طی یک قرارداد طویل المدت بیست و پنج ساله از شهرداری مزار شریف اجاره گرفته شده است.

آقای وحید گفت این پارک مکان مناسب برای مصروفیت های سالم جوانان می باشد.

این نخستین پارک فرهنگی است که در شهر مزار شریف کار آن شروع شده است و تا سه سال آینده به بهره برداری سپرده خواهد شد.