صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

افتتاح نمایشگاه آثار خوشنویسی هنرمندان افغان در تهران

افتتاح نمایشگاه آثار خوشنویسی هنرمندان افغان در تهران

برای اولین بار در ایران، نمایشگاهی از آثار هنری خوشنویسان افغان در شهر ری تهران افتتاح شد. این نمایشگاه با حضور رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی افغانستان، رییس انجمن خوشنویسان شهر ری، اساتید هنر، هنرمندان و هنر دوستان در تاریخ 27 میزان سال روان در فرهنگسرای محله استخر شهر ری افتتاح شد.

این نمایشگاه خوشنویسی با تلاش هنرمندان خوشنویس افغان و با همکاری انجمن خوشنویسان شهر ری و مشارکت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی افغانستان برگزار شده است.

در این نمایشگاه 100 اثر خوشنویسی از 15 هنرمند افغان در قالب های تذهیب، خوشنویسی با انواع خط های شکسته، ثلث، نستعلیق و خط - نقاشی های زیبا به نمایش گذاشته شده است.

آقای امیری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی افغانستان در محفل افتتاحیه این نمایشگاه با اشاره به ویژگی های یک اثر هنری گفت: "آثار هنری موجود در این نمایشگاه فوق العاده نفیس و زیباست و از اصالت یکتای منحصر به فردی برخوردار است."

او با ابراز تشکر ازهنرمندانی که این آثار ارزشمند را خلق کرده اند، گفت: "هنر و آثار هنری مرز نمی شناسد و برای کل بشر در همه زمانها مقبول است."

امیری می گوید که افغانستان میراثدار تاریخ هنری بشر و سرزمین هنرمندان بزرگ بوده و هنرمندان کشور نیز مایه فخر و مباحات است.

در همین حال، آقای فرجی، رییس انجمن خوشنویسان شهر ری نیز گفت: "هنرمندان افغان هر کدام اعجوبه ای از اخلاق و هنرند و آثار ارائه شده در این نمایشگاه تخصصی، از نظر کیفی بسیار بالاتر از تصور و پیش بینی نمایشگاهی است."

در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه "خانه ادبیات افغانستان" برنامه های موسیقی و شعر خوانی را با مشارکت هنرمندانی چون عارف جعفری و علی مدد رضوانی اجرا کرد.

گفته می شود که در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه صدها هنرمند و هنر دوست حضور داشتند.

بسیاری از کارشناسان می گویند که دولت افغانستان در زمینه برگزاری این گونه نمایشگاه ها در کشورهای دیگر پالیسی مشخصی نداشته و تاهنوز نتوانسته است چهره واقعی افغانستان را به جهانیان بشناساند.

این کارشناسان نداشتن تخصص، عدم پالیسی مشخص، ضعف مدیریتی و فساد اداری گسترده در بدنه دولت را از عوامل عمده ای می دانند که باعث شده دولت در این زمینه ها ناکام باشد.

این نمایشگاه به مدت یک هفته دایر خواهد بود.(بخدی)