صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۳ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

گفتگو با صحرا کریمی، فیلمساز افغان و برگزیده جشنواره دیدار تاجیکستان

گفتگو با صحرا کریمی، فیلمساز افغان و برگزیده جشنواره دیدار تاجیکستان

صحرا کریمی، کارگردان جوان از افغانستان، برای ساختن فیلم "نسیم" جایزه تماشاگران جشنواره "دیدار" را در شهر دوشنبه به خود اختصاص داد.

خانم کریمی می‌گوید از این که تماشاگران در تاجیکستان کار او را تقدیر کردند، شاد است.

وی که برای شرکت در جشنواره "دیدار" (۱۶ تا ۲۰ اکتبر) چند روز در دوشنبه بود، در گفت و گو با بی بی سی تجربیات خود در زمینه فیلمسازی را با زرینه خوشوقت در میان گذاشته است:
در کشورهایی چون تاجیکستان، افغانستان و ایران، زنان فیلمساز کمتری به نظر می‌رسند. بیشتر زنان و دختران در فیلمها بازیگر هستند. چه مشکلی وجود دارد که زنان و دختران شغل کارگردانی را کمتر انتخاب می‌کنند؟

من فکر می‌کنم که اکنون این دیدگاه که "زن نمی‌تواند کارگردان فیلم شود" کم کم تغییر یافته، حتی در کشورهای اسلامی. در سراسر دنیا زنهایی هستند که کارگردان فیلم هستند، منتهی، سینما یک دنیای مردانه بوده و دنیایی بوده است که به هر حال مردها همیشه فیلمساز و تولیدکننده آن بوده اند، ولی ما زنهای تهیه‌کننده هم داریم و زنهای فیلمساز هم داریم.

در کشورهای اسلامی ما یک دیدگاه مردسالارانه داریم، آن هم با توجه به رسم و رسومات و مذهب و دینی که هست. ولی من فکر نمی‌کنم اسلام- که اینها آمدند و یک نوع مردگونه تفسیرش کردند- زن را منع کرده باشد از پرداختن به هنرها که سینما یکی از آنهاست.

ولی یک فیلمساز زن افغانستانی یا فیلمساز زن تاجیکستانی به مراتب مشکلاتش بیشتر است، در مقایسه‌ با یک فیلمساز زن اروپایی. زیرا ما درگیر سنتها هستیم، ما درگیر قضاوتها هستیم، جامعه ما را قضاوت می‌کند، با توجه به زن بودن ما، با توجه به فیزیک بیرونی ما، ما را ارزیابی می‌کنند.

آنها در ناخودآگاهشان این ‌اندیشه ریشه دوانده است که زن یعنی مادر و به دنیا آورنده فرزند و زن، نگهدار منزل و همسر است. و نهایتا اگر زن بخواهد کار کند، می‌تواند معلم یا پزشک باشد، یعنی معلم شغل شریف زنان است. ولی فکر نمی‌کنند که زن می‌تواند فراتر از این همه برود. زن می‌تواند پیلوت باشد، زن می‌تواند مهندس و فیلمساز باشد و زن می‌تواند فکر بکند.

ببینید، نگاه زن به دنیا یک نگاه ریزبینانه است و یک نگاه احساسی است. نه این که مردها احساس ندارند. مردها همه چیز را کلی می‌بینند، یعنی به جزئیات نمی‌پردازند. چون که دید مردانه‌شان کلی گرا است، به هر موضوعی که می‌پردازند، آن را از یک نگاه سلطه گری می‌بینند. در حالی که ما سینماگران خوبی نیز از جمله مردها داریم.

اما وقتی یک زن می‌آید و در مورد دنیای زنانه فیلمی می‌سازد.
اصلاً فضا و حرفها یک طور دیگر می‌شود، به خاطر این که ارتباط زن با جامعه و زندگی به مراتب بیشتر است. (بی بی سی)