صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۴ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

زنان باميان در بخش هنری آموزش ديدند

زنان باميان در بخش هنری آموزش ديدند

اولين گروه هنرى از طبقۀ اناث در بخش فلم، داستان و نمایشنامه نویسی در ولايت باميان آموزش ديدند.

این برنامۀ آموزشى يکماهه، براى ٢١ زن و دختر، ازطرف گروه هنری شهمامه باهمکاری ریاست اطلاعات وفرهنگ، شبکه جامعۀ مدنی وحقوق بشر روى دست گرفته شده بود، روز گذشته پايان يافت.معصومه حیدری مسوول گروه هنری شهمامه، به آژانس خبرى پژواک گفت که هدف از این دورۀ آموزشی، پوشش مشکلات زنان به دست خودشان و بالا بردن سطح آگاهی آنان بوده است.

وی افزود که پروگرام های آموزشی توسط این گروه، در آينده نیز ادامه می یابد تا زنان بتوانند از طریق داستان و فلم نویسی، دردهای نهفتۀ جامعه زنان را انعکاس بدهند. 

شهمامه، گروه هنرى است که از دوسال بدينسو در بخش فرهنگى در باميان فعاليت دارد و در گذشته، نمايشنامه هاى کوچک توسط دختران را در برخى از محافل نيز مديريت نموده است.مریم غلامی که برنده مقام اول فلم نویسی گردیده، به پژواک گفت:  فلم نامۀ من در مورد یک زنی بود که هفت دختر به دنيا آورده؛ اما همۀ فامیل شوهر از آوردن دختر ناراحت بودند.

وی افزود که بار هشتم که عروس زایمان میکرد، نیازبه عملیات بود و در این عملیات پسر تولد شد و مادر فوت نمود؛ اما فامیل شوهر بخاطر خوشحالی که پسر به دنیا آمده، از فوت خانم بیخبر مانده و به خوشی  می پردازند.اين فلم نويس گفت که به همین مضمون، داستان یک فلم نیم ساعته را به نام (تولد پسر) نوشته بود که امروز جایزه گرفته است. به دو خانم  ديگر، در بخش فلم نويسى و داستان نويسى نيز جايزه داده شد.

این اولین بارى است که زنان در بخش های فلم، داستان ونمایشنامه آموزش می بینند.

 کبیر دادرس ریيس اطلاعات وفرهنگ بامیان، باتشویق زنان ودختران تاکید نمود که از این رهگذر،   زنان و دختران مى توانند به خودکفايی برسند و دردهای نهفتۀ شانرا تبارز بدهند.

وی گفت که ریاست اطلاعات و فرهنگ، از چنین برنامه هايى حمایت نموده و تلاش ميکنده امکاناتى را که روی دست دارد، در خدمت علاقمندان فلم و هنر قرار بدهد.

محمدآصف مُبلغ معاون والى باميان نيز تدویر چنین برنامه هاى آموزشی را موثر خوانده گفت که مسوولان محلی، از هرگونه برنامۀ فرهنگی در این ولایت حمایت میکنند.

وی علاوه کرد:  برای معرفی فرهنگ یک جامعه، لازم است که سطح نویسندگی بالا برده شود تا از طریق قلم وهنر، بتوانیم فرهنگ خودرا معرفی نمایيم. (پژواک)