صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۶ جدی ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

فیلم‌های پرهزینه‌ای که در گیشه شکست خوردند

فیلم‌های پرهزینه‌ای که در گیشه شکست خوردند

هر از چندگاهي شکست تجاري فيلم‌هاي پرهزينه هاليوودي، به فيلمسازان يادآوري مي‌کند که تنها با تکيه بر هزينه‌هاي بالا نمي‌توان به فروش بالاي يک فيلم مطمئن بود.يکي از بزرگترين بازنده‌هاي فروش سينما تا اينجاي سال فيلم پرهزينه «پن» با بازي هيو جکمن و روني مارا است. فروش 15.5 ميليون دالري افتتاحيه فيلم «پن» در سينماهاي آمريکاي شمالي يک شکست تجاري براي کمپاني برادران وارنر است که بيش از 150 ميليون دالر براي ساخت اين فيلم هزينه کرده‌اند. اکنون تنها اميد باقي‌مانده براي اين فيلم بازار سينماي چين است. هم اکنون «پن» در کنار «سرزمين فردا» و «چهار شگفت‌انگيز» فيلم‌هاي بازنده گيشه سال هستند. اين اتفاق بهانه‌ خوبي براي مرور برخي از بزرگترين شکست‌هاي سينماي هاليوود در گيشه هست.

«دروازه بهشت» سال 1980

«دروازه بهشت» وسترني به کارگرداني مايکل چيمينو و بازي کريس کريستوفرسون و کريستفر واکن يکي از مشهورترين شکست‌هاي تجاري دنياي سينماست. اين فيلم که با هزينه‌اي 44 ميليون دالري ساخته شده بود، تنها 3.5 ميليون دالر در سينماهاي آمريکا فروخت و زيان هنگفتي به شرکت يونايتدآرتيست وارد کرد.

«شهر و کشور» سال 2001

وقتي که فيلمي با بودجه‌اي 90 ميليون دالري و بازي بازيگراني چون وارن بيتي، دايان کيتون و گلدي هاون ساخته شود، کمتر کسي انتظار شکست تجاري آن را دارد، اما اين اتفاق براي فيلم «شهر و کشور» افتاد. اين فيلم در سراسر جهان تنها 10.3 ميليون دالر فروخت و تبديل به يک شکست تجاري تمام عيار شد.

«از کجا مي‌داني؟» سال 2010

جيمز ال.بروکس در اقدامي مشابه با سازندگان فيلم «شهر و کشور» دست به ساخت يک کمدي رمانتيک پرهزينه با بازي جک نيکلسون، ريس ويترسپون، پل راد و اوون ويلسون زد. اين فيلم که با هزينه‌اي بالغ بر 120 ميليون دالر ساخته شده بود، در نهايت تنها 48.7 ميليون دالر در سراسر جهان فروش داشت.

«جزيره کاتراوت» سال 1995

اين فيلم به کارگرداني رني هارلين، داستان ماجراجويي زني با بازي جينا ديويس در جستجوي گنج است. کمپاني متروگلدن ماير براي ساخت اين فيلم 98 ميليون دالر هزينه کرد، و در مقابل فيلم در سينماهاي آمريکاي شمالي تنها 10 ميليون دالر فروخت. اين فيلم تا مدت‌ها به عنوان زيان‌ده‌ترين فيلم تاريخ شناخته مي‌شد.

«ماجراهاي پلوتو نش» سال 2002

دو سال طول کشيد تا کمپاني برداران وارنر اين فيلم را که با بودجه‌اي بالغ بر 100 ميليون دالر ساخته شده بود، به بازار سينما عرضه کند. اما اين فيلم با بازي ادي مورفي در سراسر جهان 7.1 ميليون دالر فروش داشت.

«سيزدهمين سلحشور» سال 1999

فيلم «سيزدهمين سلحشور» با بازي آنتونيو باندراس و عمر شريف، با بودجه‌اي 160 ميليون دالري ساخته شد. اين فيلم که داستان آن در قرن دهم ميلادي اتفاق مي‌افتد، تنها 61.7 ميليون دالر در سراسر جهان فروش داشت.

«مريخ به مادرها نياز دارد» سال 2011

«مريخ به مادرها نياز دارد» تنها انيميشن حاضر در اين فهرست است. ساخت اين انيميشن 150 ميليون دالر هزينه داشت. اين انيميشن با صداپيشگي ست گرين و جان کيوزاک فروشي بالغ بر 39 ميليون دالر داشت.

«47 رونين» سال 2013

بر اساس گزارش‌هاي ارائه شده شرکت يونيورسال براي ساخت اين فيلم بين 175 تا 225 ميليون دالر هزينه کرده است. اين فيلم حماسي درباره سامورايي‌هاي بدون ارباب با وجود حضور چهره‌اي همانند کيانو ريوز نتوانست در گيشه موفق شود، و يکي از بزرگترين شکست‌هاي تجاري شرکت فيلم‌سازي يونيورسال را رقم زد.

«رنجر تنها» سال 2013

گور وربينسکي، جري بروکهايمر و جاني دپ پس از همکاري موفق در ساخت سري فيلم‌هاي «دزدان دريايي کارائيب» با صرف هزينه‌اي بالغ بر 215 ميليون دالر اقدام به ساخت فيلم «رنجر تنها» کردند. اما اين فيلم در مجموع در سراسر جهان چيزي حدود 260 ميليون دالر فروش داشت، و در مجموع تبديل به يک شکست تجاري شد.

«جان کارتر» سال 2012

«جان کارتر» هم از آن دست فيلم‌هايي است که با هزينه‌اي بالا توليد شده و در گيشه ناموفق بوده‌اند. اين فيلم که بيش از 250 ميليون دالر براي ساخت نياز داشت، در افتتاحيه خود در آمريکاي شمالي تنها 30.2 ميليون دالر فروش داشت. اين فيلم يکي از شکست‌هاي تجاري کمپاني ديزني به شمار مي‌رود.