صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۳ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

«پیکاسو» باز هم رکورد شکست

«پیکاسو» باز هم رکورد شکست

فروش 67 ميليون دالري تابلويي از «پيکاسو» رکورد جديدي در حراجي «ساتبي» براي اين هنرمند به ثبت رساند.

حراجي «ساتبي» نيويورک يک نقاشي از پابلو پيکاسو را به قيمت 67 ميليون و 500 هزار دالر به فروش رساند و رکورد جديدي در زمينه فروش آثار اين هنرمند اسپانيايي ثبت کرد. اين اثر در حراجي روز پنجشنبه (14 عقرب) آثار مدرن و امپرسيونيست «ساتبي» عرضه شد.

نقاشي فروخته‌شده در اين حراجي که عنوان مهم‌ترين اثر دوره «آبي» عمر حرفه‌اي پيکاسو را يدک مي‌کشد‌، در سال 1901 کشيده شده است. پشت اين تابلو، نقاشي ديگري جاساز شده بود که تا سال 2000 کشف نشد. کاريکاتوري از «پره ماناش» - دوست پيکاسو - روي اين بوم کشيده شده است.

به گزارش بي‌بي‌سي، اثر پيکاسو که زني ناشناس را نشان مي‌دهد، يکي از 47 کار هنري بود که در اين حراجي شعبه نيويورک «ساتبي» براي فروش گذاشته شد. نقاشي منظره‌اي از «ون‌گوگ» نيز به قيمت 54 ميليون دالر خريدار شد و کل فروش اين حراجي را به 306 ميليون و 700 هزار دالر رساند.

پيکاسو 25 اکتبر 1881 در شهر مالاگا در اسپانيا متولد شد. او تحصيلات خود را در فرانسه به پايان رساند و نزد پدرش که استاد نقاشي بود، به آموختن گريم پرداخت و در سال 1903 مقيم پاريس شد. او در کنار «هنري ماتيس» و «مارسل دوشامپ» سه هنرمند انقلابي هستند که در دهه‌هاي نخستين قرن بيستم هنر پلاستيک را توسعه بخشيدند. پيکاسو در مجسمه‌سازي، قلم‌زني، حکاکي روي چوب و معماري تبحر داشت.

دوره‌ اول هنري او در طبقه‌بندي‌ها به‌ نا‌م‌هاي «رز و آبي» معروف است. در دوران «آبي» سبک کاري او اغلب شامل سايه‌هاي آبي کشيده‌شده از اجسامي بود که فقط نيمي از آن‌ها به تصوير کشيده مي‌شد. پيکاسو در اين دوره بيشتر چهره‌ آکروبات‌ها، بندبازها، گدايان و هنرمندان را نقاشي مي‌کرد و در طول روز، در پاريس مشغول تحقيق روي شاهکارهايش در موزيم «لوور» بود.

کار پابلو پيکاسو در تابستان 1906 به مرحله‌ جديدي وارد شد که بيانگر تأثير هنر يونان، شبه‌جزيره‌ ايبري و آفريقا در کار او است. وي سبک «پرتوکوبيسم» را به‌وجود آورد که از سوي منتقدان اين نقاش مورد توجه قرار نگرفت.  آخرين دوره‌ کاري پيکاسو دوره‌ سورئاليستي است که از 1924 آغاز شد، اما هميشه فاصله‌اش را با سورئاليست‌ها حفظ کرد. پيکاسو و هنرمندان سورئاليست جهان در اصول بنيادي، به اين معنا که هنر قادر است آنچه را که طبيعت و عقل نمي‌توانند ابراز کنند نشان دهد، موافقت داشتند؛ اما اختلاف اساسي بسياري بين پيکاسو و سورئاليست‌ها وجود دارد. به عقيده‌ آن‌ها، پيکاسو به دنياي خارج و مضمون وابستگي بسيار دارد و از دنياي اوهام و روياها بسيار دور است.