صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۷ جدی ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

معرفی نامزدهای گران‌ترین جایزه کتاب دنیا

معرفی نامزدهای گران‌ترین جایزه کتاب دنیا

فهرست نامزدهاي اوليه جايزه «ايمپک دوبلين» 2016 که لقب گران‌ترين جايزه کتاب جهان را يدک مي‌کشد، اعلام شد. 160 نويسنده از سرتاسر جهان به عنوان راه‌يافتگان به مرحله نخست جايزه ادبي «ايمپک دوبلين» برگزيده شدند که از سرشناس‌ترين آن‌ها مي‌توان به «پائولو کوئليو»، «هاروکي موراکامي»، «آلي اسميت»، «رابرت گالبريث‌» که نام مستعار «جي.کي رولينگ» است‌، «يان مک‌ايوان» و «مارتين ايميس» اشاره کرد.

جايزه «ايمپک» 53 کتاب ترجمه‌شده را در اين دوره برگزيده است. نام «پر پترسون» از نروژ و «کولم تويبين» که پيش‌تر در سال‌هاي 2006 و 2007 موفق به دريافت اين جايزه مهم شده‌اند، در اين جدول به چشم مي‌خورد. تويبين يکي از هفت نويسنده ايرلندي است که براي نگارش رمان «نورا وبستر» نامزد اين جايزه شده است. «سباستين بري» با کتاب «جوانمرد موقتي» و «ماري کاستلو» با رمان «آکادمي استريت» هم از ديگر نويسندگان ايرلندي هستند که به اين فهرست راه يافته‌اند.

در بيست‌ويکمين دوره برگزاري «ايمپک» دوبلين، کتابخانه‌هايي از 116 کشور جهان برترين نويسندگان خود را براي کسب اين جايزه 100 هزار يورويي معرفي کردند. برنده نهايي اين جايزه روز نهم جون 2016 معرفي خواهد شد. امسال 25 نويسنده انگليسي، 44 آمريکايي، 10 نويسنده کانادايي، 10 استراليايي، شش آلماني و سه نامزد از آفريقاي جنوبي براي کسب «ايمپک» 2016 با هم به رقابت مي‌پردازند.

از نام‌هاي سرشناسي که در اين ميان به چشم مي‌خورد، «مارلون جيمز» نويسنده کتاب «تاريخچه مختصري از هفت قتل» است که جايزه «من بوکر» سال جاري ميلادي را از آن خود کرد. نام «هاروکي موراکامي» مشهورترين نويسنده حال حاضر جاپان نيز براي ترجمه انگليسي‌زبان رمان «سوکورو تازاکي بي‌رنگ و سال‌هاي زيارتي‌اش» در اين فهرست خودنمايي مي‌کند.

به گزارش آيريش تايمز، «آلي اسميت» که از مطرح‌ترين نويسندگان انگليسي محسوب مي‌شود، با کتاب «چگونه دوتا باشيم» برگزيده شده است. اين کتاب پيش‌تر جايزه ادبيات داستاني زنان «بيليز» را براي نويسنده‌اش به ارمغان آورده و او را به فهرست نهايي جايزه «من بوکر» رسانده است.