صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۸ جدی ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نماینده افغانستان را به اسکار راه ندادند

نماینده افغانستان را به اسکار  راه ندادند

آکادمي علوم و هنرهاي سينمايي اسکار فلم «آرمان شهر» نماينده افغانستان را فاقد شرايط لازم براي حضور در بخش بهترين فلم خارجي جوايز اسکار سال 2016 معرفي کرد. فلم «آرمان شهر» به فهرست بلند بالايي از فلم‌هايي پيوست که در طول اين سال‌ها نتوانستند حائز شرايط سخت آکادمي اسکار باشند و به دليل «به اندازه کافي خارجي نبودن» از رقابت در بخش بهترين فلم خارجي جوايز سينمايي اسکار در سال 2016 بازماند.

اين فلم به کارگرداني «حسن ناظر» نتوانست شرايط لازم بر اساس قانون 13 بخش A مربوط به فلم‌هاي خارجي را کسب کند که براساس آن يک فلم خارجي بايد داراي ديالوگ‌هايي غالبا غيرانگليسي باشد و به بيان ديگر فلم «آرمان شهر» داراي بيش از حد ديالوگ‌هاي انگليسي و در محتواي فلم به زبان دَري است.

پيش از اين فلم‌هاي معرفي شده از سوي سينماي چين و پاناما نيز از سوي آکادمي اسکار رد شده بودند اما اين کشورها فرصت مورد نياز براي جايگزيني فلم جديد را داشتند اما سينماي افغانستان با توجه به مهلت قانوني نمايش آثار که از سوي آکادمي 12 نوامبر اعلام شده بود، ديگر شانسي براي معرفي فلم در اسکار آتي نخواهد داشت. به گزارش هاليوود ريپورتر، اين در حالي است که سينماي افغانستان از سال 2002 تاکنون 10 فلم را براي حضور در بخش غيرانگليسي به آکادمي اسکار ارسال کرده است و فلم «آرمان شهر» يکي از بهترين فلم‌هاي سينمايي افغانستان در چند سال اخير محسوب مي‌شود که چند هفته پيش با نمايش در جشنواره فلم‌هاي آسيايي در لس‌آنجلس نيز موفق به کسب جايزه بهترين بازيگري زن شده بود.