صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۴ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نعیم فرحان، از پیشکسوتان تئاتر افغانستان، درگذشت

نعیم فرحان، از پیشکسوتان تئاتر افغانستان، درگذشت

نعيم فرحان، نويسنده و کارگردان تئاتر افغانستان، به دنبال يک دوره بيماري، در 76 سالگي در شهر سيدني استراليا درگذشت. او از پيشکسوتان و آغازگران هنر تئاتر در افغانستان بود و از 14 سالگي بازي در تئاتر را آغاز کرد.

نعيم فرحان زندگي هنري خود را نخست با خواندن ترانه آغاز کرد اما پس از فراغت از ليسه حبيبيه کابل، به چک‌واسلواکي وقت رفت و از دانشگاه چارلز پراگ، در رشته تئاتر دکترا گرفت.

نعيم فرحان در سال‌هاي دهه 40 و 50 خورشيدي، نمايشنامه‌هاي خود را روزانه يا هر هفته در وزارت معارف و شهرداري کابل به اجرا مي‌گذاشت.

اولين حضور نعيم فرحان، بازي در نمايشنامه «مردي که زن شد» بود و پس از آن در بيشتر از 150 نمايشنامه نقش بازي کرد. او در طول زندگي کاريش تعدادي از نمايشنامه‌هاي مشهور جهان را نيز ترجمه کرد و به روي صحنه برد.

بيشتر کارهاي آقاي فرحان با همکاري قاسم رشتيا، عبدالقيوم بيسد، رفيق صادق، و مسرور نجيمي که خود از پيشکسوتان عرصه تئاتر در افغانستان بودند، اجرا مي‌شد.

نعيم فرحان علاوه بر اين خواننده و استاد دانشگاه هم بود و جوانان بسياري را با هنر نمايش آشنا کرد. او سال‌هاي زيادي را هم به عنوان رئيس دانشکده هنرهاي زيباي دانشگاه کابل مشغول به کار بود.

سال‌هاي دهه 40 و 50 خورشيدي، دروه طلايي تئاتر و هنر نمايش در افغانستان بود. در آن سال‌ها کابل ننداري کابل، محل اصلي اجراي تئاتر بود. بخش‌هايي از اين نمايش‌ها از راديوي افغانستان هم پخش مي‌شد.

با آغاز به کار تلويزيون در افغانستان در اواخر دهه 50، تئاتر راه خود را به تلويزيون نيز باز کرد.