صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۹ جدی ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

انتخاب محبوب‌ترین رمان 200 سال گذشته انگلیس

انتخاب محبوب‌ترین رمان 200 سال گذشته انگلیس

مشتريان قديمي‌ترين کتاب‌فروشي لندن، کتابي از «آنتوني ترولوپ» را به عنوان بهترين رمان 200 سال گذشته انگليس برگزيدند. مشتريان «هچاردز» قديمي‌ترين کتاب‌فروشي شهر لندن رمان‌هاي پرفروش «دن براون» و «اي.ال. جيمز» را رها کرده و «نگهبان» آنتوني ترولوپ را به عنوان برترين رمان 200 سال اخير انتخاب کردند.

«نگهبان» (Warden) اثري هجوآميز درباره کليساي انگلستان است و اولين‌بار در سال 1855 به چاپ رسيده است.

«هچاردز» براي اين نظرسنجي، فهرستي از 100 اثر محبوبي را که طي 218 سال عمر اين کتاب‌فروشي به چاپ رسيده‌اند تهيه کرد و از ميان آن‌ها با رأي صدها نفر از مشتريانش به شش برگزيده نهايي رسيد.

به گزارش گاردين، «عنفوان دوشيزه جين برودي» نوشته «موريل اسپارک»، «خداحافظ برلين» به قلم «کريستوفر ايشروود» و «گناه اصلي» کتابي از «پي.دي. جيمز» از نامزدهاي نهايي اين نظرسنجي بودند.

رمان ترولوپ قديمي‌ترين اثر اين فهرست و اولين بخش از مجموعه «روز‌نگار بارست‌شاير» اين نويسنده است. داستان اين اثر که در شهر خيالي «بارست‌شاير» اتفاق مي‌افتد، درباره زندگي کشيشي است که به سوءاستفاده از منابع مالي خيريه براي اهداف شخصي متهم مي‌شود.

ترولوپ در طول زندگي خود بيش از 40 رمان، مقاله، سفرنامه و داستان کوتاه خلق کرد که از ميان آن‌ها مي‌توان به «فرزندان دوک»، «نخست‌وزير» و «مي‌تواني او را ببخشي؟» اشاره کرد. اين نويسنده برجسته سرانجام در ششم اپريل 1882 در زادگاه خود لندن درگذشت. آثار او در زمان جنگ جهاني دوم خوانندگان بسياري داشت. با اين که از اوايل دهه 1970 از ارزش تاريخي برخي از آثار او کاسته شد، ترولوپ همچنان به عنوان نويسنده‌اي اخلاق‌گرا شهرت خود را حفظ کرد.