صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

10 سریالی که دل کندن از آنها سخت است

10 سریالی که دل کندن از آنها سخت است

سايت آي ام دي بي مانند هر سال 10 مجموعه تلويزيوني محبوب کاربرانش را در پايان سال به اشتراک گذاشت.
اين مجموعهها که با بيشترين بازخورد مثبت در زمان پخش خود روبهرو شدهاند در نهايت از طرف 200 ميليون بازديدکننده ماهيانه سايت بهعنوان محبوبترين آثار امسال شبکههاي تلويزيوني انتخاب شدهاند.
لازم به ذکر است که مقياس سنجش در رتبهبندي عناوين اين فهرست وجوه هنري اين سريالها نيست و طيف گوناگون طرفداران مجموعههاي تلويزيوني نسبت به سلايق متفاوت در اين نظرسنجي شرکت کردهاند، از اين رو نيمه فصل پيشين و نيمه فصل تازهاي که هنوز هم در حال پخش است از حيث محبوبيت در ميان طرفدارانشان سنجيده شدهاند.
نکته ديگر حضور پررنگ مجموعههايي است که از عمر آنها چند فصلي گذشته و اين امر طبيعتا در ميزان و تعداد دنبالکنندههاي داستانشان تاثير گذاشته است، اين در صورتي است که سريالي چون «آقاي ربات» در سال 2015 با واکنش خوب منتقدين و سريال بينها روبهرو شده است ولي تعداد مخاطبين کلياش در جايگاهي پايينتر از 10 اثر مذکور قرار دارد، اين در صورتي است که شايد مجموعهاي چون «کمان» با نقدهاي منفي و عکسالعمل تند مخاطبينش روبهرو شده ولي همچنان در ميان پربازديدترين مجموعههاي سال گذشته در اين سايت بهشمار ميرود.
10 - فلش
دهمين مجموعه پرطرفدار سال 2015 بنا به انتخاب کاربران سايت آي ام دي بي مجموعه تلويزيوني «فلش» است. مجموعهاي که در سالي که پشت سر گذاشتيم بهعنوان پربينندهترين سريال شبکه سي دابليو شناخته شد.
 نيم فصل دوم، فصل اول اين مجموعه که داستان خود را از دل ماجراهاي سريال ديگر اين شبکه «کمان» آغاز کرده بود توانست با سرعت ابرقهرمان اصلياش از برادر بزرگترش عبور کند و به پربينندهترين محصول شبکهاش مبدل گردد.
 فصل دوم اين مجموعه همچان توانسته نظر مساعد طرفدارانش را به خود جلب کند و با موفقيت راه خود را تا پايان نيم فصل اول، فصل دوم در سال 2015 ادامه دهد.
9 - کاراگاه حقيقي
فصل اول مجموعه تلويزيوني «کاراگاه حقيقي» موفق به اخذ جايزه امي شد و در ردهبندي سال گذشته در جايگاه ششم ايستاد. همين موفقيتها براي ديده شدن فصل دوم سريال که با کارگردانها و بازيگران تازه توليد و ارائه شد کافي بود.
 اگر چه بازخوردها به فصل دوم مجموعه که بهطور کامل در سال 2015 پخش شد به اندازهاي از سوي منتقدين و مخاطبين منفي بود که باعث نزول آن به پله نهم اين فهرست شد.
 فصل دوم در مورد فساد در حومه کوچکي از لس آنجلس بود و متاسفانه ستارگان تازه وارد آن موفق نشدند درخشش متيو مک کاناهي و وودي هارلسون در فصل اول را ادامه دهند.
 با اين حال موفقيتهاي فصل گذشته و چند قسمت پاياني فصل دوم باعث شد اين مجموعه همچنان در ليست 10 سريال پربيننده سال 2015 باقي بماند.
8 - وحشت مردگان متحرک
جاي تعجب نيست اسپينآف مجموعه محبوب «مردگان متحرک» که داستاني موازي را در دنياي پر از خطر اين سريال روايت ميکند توسط کاربران اين سايت با استقبال قابلملاحظهاي مواجه گردد. «وحشت مردگان متحرک» چگونگي از هم پاشيدن شهر لسآنجلس را هنگام هجوم زامبيها و فراگير شدن ويروسي مرگبار به تصوير کشيد.
در حقيقت ماجراهاي اين مجموعه شش قسمتي در فصل اول، توانست با موفقيت مابهازايي تصويري از شروع اتفاقات دنياي «مردگان متحرک» را براي طرفدارانش به ارمغان آورد.
 موفقيت اين سريال در سال 2015 به اندازهاي پيش رفت که مخاطبين بيشمار آن طي اظهارنظرهاي مختلف اشتياق خود را براي شروع فصل دوم ابراز کردهاند.
7 - گلابي رنگ روز است
فصل سوم مجموعه «گلابي رنگ روز است» با ادامه توصيف زندگي زنان در زندان توانست جايگاه هفتم اين فهرست را به دست آورد، جايگاهي که سه پله از رتبه سريال در سال 2014 پايينتر است.
 شايد بتوان يکي از دلايل سقوط چندپلهاي را در اين موضوع ديد که مخاطبين مجموعه در خلال پخش فصل سوم معتقد بودند که سريال مانند فصل دوم بهصورت منسجم احساسات متفاوت کاراکترها را منتقل نميکند.
در هر صورت تنوع داستانکها و کاراکترهاي عمدتا زن مجموعه به اندازه کافي راضي کننده است که طرفداران اين مجموعه را براي سال 2015 راضي نگاه دارد و در ميان 10 اثر پرمخاطب کاربران محيط مجازي قرار بگيرد.
6 - داستان ترسناک آمريکايي
مجموعه «داستان ترسناک آمريکايي» نيز نسبت به سال گذشته سه پله سقوط کرده است اما شايد بتوان دليل اصلي اين تغيير را در گرو خود مجموعه نديد، زيرا مخاطبين اين داستانهاي ترسناک که هر سال به گونه خاص به وحشت آفرينان ميپردازد بيشتر از اين نميتوانند راضي باشند و بارها طي راي گيريهاي سايتهاي مختلف رضايت خود از اين فصل را اعلام کردهاند.
از همين رو اين تغيير جايگاه بيشتر مرتبط به مجموعههاي تازه به ميدان آمده در ردههاي بالاي جدول است و ربطي به افول خود مجموعه ندارد. ميانگين ميزان راي قسمتهاي اين مجموعه در طول سالي که پشت سر گذاشتيم هشت است و اين آمار شامل دو فصل مختلف ميشود.
«داستان ترسناک آمريکايي: نمايش عجيب الخلقهها» و «داستان ترسناک آمريکايي: هتل» جذابيتهاي خاص خود را براي سريال بينهاي سال 2015 به ارمغان آوردهاند، گرچه بيشتر هيجان و عکسالعملهاي مثبت طيفهاي مختلف مخاطبين اين مجموعه تلويزيوني از حضور ليدي گاگا، به عنوان بازيگر نشات ميگرفت.
5 - نارکوس
تازه وارد ديگري در اين فهرست که با توجه به موضوع جذابي که در هسته مرکزي خود داشت توانست توجه بسياري از طرفداران سريالها را به خود جلب کند. مجموعه «ناکوس» با بررسي زندگي قاچاقچي مشهور مواد مخدر پابلو اسکوبار (واگنر مورا) به يکي از پربينندهترين سريالهاي سال 2015 مبدل گشت.
 اين مجموعه با ارائه يک درام اعتيادآور در مورد رخدادهاي دهه 80 و مبارزه پوليس در مقابله با مواد مخدر و کارتل قدرتمندکلمبيايي توانست منظرگاهي صحيح از دو طرف ميدان را به معرض نمايش بگذارد.
4 - بي باک
بالاترين رتبه در ميان تازه واردهاي امسال اين فهرست را مجموعه «بي باک» دارد، علاوهبر اين از سوي طرفداران پر و پا قرص دنياي ابرقهرمانها و مشخصا کتابهاي مصور مارول لقب بهترين مجموعه تلويزيوني که از روي آثار اين کمپاني ساخته شده را به دست آورده است.
 داستان سريال بسيار آشنا و قديمي است، مت مرداک (چارلي کاکس) يک وکيل نابينا است که شبها در هيات ابرقهرمانها درآمده و نقابي بر چهره ميزند و با موجودات شرير شهرش مقابله ميکند.
 اين داستان گرچه براي طرفداران کميک بوکها تکراري بهنظر ميرسد ولي نتيجهاي که سال گذشته در قالب مجموعهاي تلويزيوني مشاهده کردند توانست هم دل هواداران مارولي را به دست آورد و هم به صورت مستقل حائز جذابيتهاي زيادي براي ساير مخاطبين باشد و با نشان دادن وجوهي غيرآشنا و جديد در کالبد اين ابرقهرمان به يکي از پربينندهترين مجموعههاي سال 2015 مبدل شود.
3 - کمان
مجموعه تلويزيوني «کمان» در کمال تعجب سه پله نسبت به سال 2014 صعود کرده است. به هر حال حضور جوخه انتحاري در خلال داستانهاي اين سريال که متشکل از شخصيتهاي منفي و فرعي دنياي کتابهاي مصور و بهخصوص بتمن ميشوند توانست توجه خيل عظيمي از مخاطبين تلويزيوني را به خود جلب کند.
در تعبيري ديگر ديدار با شخصيتهايي که در سال آينده تحت عناوين مجموعهاي مجزا چون «فلش» و «افسانههاي فردا» در قالب شخصيت اصلي حضور مييابند به کنار، ديدار با کاراکترهايي چون دِدشات و آماندا پالمر به تنهايي جذابيتهاي بالقوه خود را دارا بود.  نيم فصل دوم ، فصل سوم با شکلگيري رابطه عاطفي قهرمان اصلي مجموعه اليور (استيفن امل) و دستيار وفادارش فليسيتي (اميلي بت ريکاردز) پيش رفت و به ماجراهاي نابودي شهر استارلينگ سيتي توسط راسالغول کشيده شد.
 نيم فصل اول، فصل چهارم نيز به گونهاي رقم خورد که اليور را درگير با ماجراهاي شرکت در انتخابات شاروال شدن و مشکلات ستاد انتخاباتياش به تصوير کشيد و بازخوردهاي متفاوتي از سوي کاربران سايتهايي چون آي ام دي بي براي سال 2015 به ارمغان آورد.
2 - مردگان متحرک
مجموعه «مردگان متحرک» مقام دومين سريال پربيننده سال را مانند سال پيش به دست آورد. اين سريال محبوب توانست با در دست داشتن رگ خواب مخاطبينش از مساله مرگ کاراکترهاي اصلي و بازگشت آنها نهايت استفاده را ببرد.
 در ماه فبروري سال 2015 نويسندگان اين مجموعه تلويزيوني کاراکتر تايريز (چاد ال کُلمن) را کشتند و در ماه اکتبر کاراکتر محبوب طرفداران سريال گلن (استيون يئون) را براي مدتي در نظر تماشاگران به کام مرگ فرستادند.
1 - بازي تاج و تخت
براي دومين سال متوالي مجموعه «بازي تاج و تخت» به عنوان محبوبترين و پربينندهترين سريال سال در اين فهرست انتخاب گرديد. اتفاقي که نسبت به شرايط پيش آمده در فصل پنجم آنچنان هم دور از ذهن نبود.
در حقيقت اثبات به حق بودن اين مجموعه بهعنوان بهترين سريال دوران طلايي تلويزيون بيشتر از هر عامل مجازي و برخوردهاي طرفداران بيشمارش در گرو عملکرد سازندگان و نويسندگان اين مجموعه است.