صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳۰ سرطان ۱۴۰۳

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سریال «نابغه»، جهانِ معماگونه انیشتین را فاش می‌کند

سریال «نابغه»، جهانِ معماگونه انیشتین را  فاش می‌کند

شبکه National Geographic در سريال 10 قسمتي «نابغه» قصد دارد نگاهي تازه به انيشتين و زندگي او داشته باشد.
دنيس اورباي، خبرنگار نيويورک تايمز در گزارشي مبسوط نوشته است:
«در ابتدا دوستان انيشتين را ميبينم، وزير امورخارجه آلمان، والتر راتنو، شليک و انفجار در موترش توسط يک گروه نازي. بعد به انشتين کات ميزنيم، با بازي گادفري راش، در حال مطالعه، عاشق منشي خود، بتي ميشود، در مقابل تختهسياه مملو از معادلات. جون 1922 است و او 43 سال دارد. اکنون مشخور بابت دگرگوني جهان با تئوري نسبيتش، در آلمان به عنوان مبلغي يهودي مورد حمله قرار ميگيرد و در خطر قرباني شدن توسط نازيها است. همسرش اعتراض ميکند که اکنون ازدواج کردهاند. انشتين ميگويد من عاشق موتزارت و باخ هستم. چرا نميتوانم عاشق تو السا باشم؟ بتي نوميد اعلام ميکند شايد او ميداند چقدر بسيار درباره جهان ميداند؛ اما چيزي درباره آدمها نميداند.»
اين خبرنگار در گزارش خود از اين مستند اشاره ميکند اگر تصور ما از آلبرت انشتين جادوگري بدون جوراب است که از خيابانهاي پرينستون به شگفت آمده، شايد ما بايد به اولين مواجهه با اين جادوگر بزرگ بازگرديم؛ اما اين يک فلم زندگينامهاي از پدرمان نيست. درباره زمان ملاقات با مرد واقعي پشت لهجه ناز و منحنيهاي فضا - زمان است.
«نابغه» که نخستين بار در 25 اپريل پخش ميشود، داستان آن است که چگونه تمام اين رويدادها رخ داده است و تريلري روانکاوانه آکنده از ملودرامي سياسي و رومانتيک است. انشتين توسط جفري راش و جاني فلين به تصوير درآمده است.نقش همسر نخست او را سامانتا کولي ايفا کرده است. «نابغه» به تهيهکنندگي ران هاوارد، برايان گرازر و جيجي پريتزکر، محصول نوشته کن بيلر است که در مقام راوي فلم حضور دارد.اين سريال براساس کتاب زندگينامه پرفروش «انشتين، زندگي و جهان او» نوشته والتر ايزاکسون است که 20 سال پيش منتشر شده است.