صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۴ حوت ۱۴۰۲

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

فروش ۹۰۰ میلیون دالری یک فلم در ۱۰ روز

فروش ۹۰۰ میلیون دالری  یک فلم در ۱۰ روز

در هفتهاي که فروش قسمت جديد «سريع و خشمگين» از مرز 900 ميليون دالر گذشت، فلم «قول» درباره کشتار ارمنيها در گيشه شکست خورد.
فروش جهاني «سرنوشت خشمگين» تنها پس از دو هفته اکران به بيش از 900 ميليون دالر افزايش يافت. قسمت عمده فروش فلم خارج از آمريکا و در ديگر بازارهاي بزرگ سينماي جهان به ويژه چين به دست آمد. از مجموع 908 ميليون و 400 هزار دالر فروش جهاني فلم تنها 163 ميليون و 600 هزار دالر آن در آمريکاي شمالي بود.
«سرنوشت خشمگين» در دومين هفته اکران در آمريکا افت فروش 61 درصدي را تجربه کرد که در مقايسه با قسمتهاي پيشين اين اثر سينمايي عملکرد خوبي به شمار ميرود. فروش اين فلم در چين اما حکايت ديگري است و تا اين لحظه به رقم چشمگير 318 ميليون دالر رسيده است.
دومين فلم پرفروش سينماي آمريکا در هفته گذشته انيميشن «بچه رييس» بود که در سه روز پاياني هفته به فروشي برابر با 12 ميليون و 800 هزار دالر دست پيدا کرد. فروش جهاني اين انيميشن با صداپيشگي الک بالدوين به بيش از 358 ميليون دالر رسيده است.
در اين ميان تنها فلم ميليارد دالري سال 2017 تا اين لحظه «ديو و دلبر» است که هفته گذشته با فروش 10 ميليون دالري در جايگاه سوم پرفروشهاي سينما در آمريکاي شمالي قرار گرفت.
چهارمين فلم پرفروش سينماي آمريکا يک مستند از کمپاني ديزني بود که در افتتاحيه پنج ميليون و 100 هزار دالر فروش داشت. مستند «متولد چين» هفته گذشته در 1508 سالن سينما در آمريکا اکران شد. اين فلم مستند حيات وحش محصول مشترک چين و آمريکا است و پيش از اين در سينماهاي کشور چين اکران شده است.
يکي ديگر از تازههاي اکران در هفته گذشته فلم «به ياد ماندني» از کمپاني برادران وارنر بود. «به ياد ماندني» با بازي کاترين هيگل پس از اکران در بيش از دو هزار سالن سينما در سه روز نخست چهار ميليون و 800 هزار دالر فروخت و بدترين فروش افتتاحيه در کارنامه کاري کاترين هيگل شد.
دنيس دينووي تهيهکننده کهنهکار هاليوود در فلم «به ياد ماندني» براي نخستين بار کارگرداني را تجربه کرده است. اين فلم داستان حسادت زني با بازي کاترين هيگل به همسر جديد شوهر سابقش را روايت ميکند. رزاريو داوسون و جف استالتس ديگر بازيگران «به ياد ماندني» هستند. البته از آنجا که ساخت فلم تنها 12 ميليون دالر خرج روي دست تهيهکنندگان گذاشته است ميتوان فروش افتتاحيه آن را قابل قبول خواند.
درباره فلم «قول» با بازي کريستين بيل درباره کشتار ارامنه نميتوان از فروش پايين در افتتاحيه چشم پوشيد. اين فلم به کارگرداني تري جرج که با هزينهاي سنگين نزديک به 100 ميليون دالر ساخته شده است، پس از اکران گسترده در سينماهاي آمريکاي شمالي در افتتاحيه تنها چهار ميليون و 100 هزار دالر بليت فروخت. کرک کرکوريان سرمايهدار آمريکايي ارمني تبار کل بودجه فلم را تامين کرده است.
سازندگان اين اثر سينمايي اعتقاد دارند که اين فلم عليرغم عملکرد ضعيف در گيشه باعث افزايش آگاهي درباره کشتار ارمنيها در دوران عثماني ميشود.
هفته گذشته به غير از «به ياد ماندني» و «قول» اکران چند فلم ديگر نيز به صورت گسترده در آمريکا آغاز شد اما راهي به فهرست ده فلم پرفروش راه نيافتند. از ميان آنها ميتوان به فلم اکشن کمدي «آتش آزاد» و تريلر علميتخيلي «فونيکس فراموش شده» اشاره کرد که هر دو در جلب نظر تماشاگران ناموفق بودند.
«فونيکس فراموش شده» در بيش از 1500 سالن سينما اکران شد و در اين تعداد سينما به فروشي برابر با 2 ميليون دالر اکتفا کرد.
اين فلم يازدهمين فلم پرفروش سينماي آمريکا بود. اين فلم درباره سه نوجوان است که پس از تلاش براي پيبردن به اسراسر پديده يوفوها موسوم به «نورهاي فونيکس» در سال 1997 ناپديد ميشوند. ريدلي اسکات يکي از تهيهکنندگان اين اثر علمي تخيلي است.
وضعيت فلم «آتش آزاد» به کارگردان بن ويتلي به مراتب بدتر از فلم «فونيکس فراموش شده» بود. اين فلم در بيش از يک هزار سالن سينما اکران شد و به فروشي برابر با يک ميليون دالر دست يافت و در رده هجدهم پرفروشترين آثار سينماي آمريکا در هفته گذشته جاي گرفت. بري لارسن بازيگر برنده جايزه اسکار، شارلتو کوپلي و آرني هامر بازيگران اين اثر سينمايي هستند.