صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

راجر مور، هنرپیشه جیمزباند درگذشت

راجر مور، هنرپیشه جیمزباند درگذشت

راجر مور، هنرپيشه مشهور نقش جيمز باند در سن 89 سالگي درگذشت. خانواده سر راجر مور، مرگ او را در توييتر تاييد کرده و گفته‌‌اند که او بعد از «نبردي کوتاه اما شجاعانه با سرطان» درگذشته است. خاکسپاري راجر مور که در سوئيس درگذشت، به خواسته خودش در موناکو ودر مراسمي خصوصي انجام خواهد شد.
هواداران اين ستاره بريتانيايي او را با نقشآفريني در فلمهايي از مجموعه جيمز باند مانند «بکش زنده بمان» و «اختاپوس « به ياد دارند. او مدتي نيز سفير حس نيت يونيسف بود و اين سازمان در بيانيهاي از درگذشت آقاي مور اظهار تاسف کرد.
تنها فرزند يک پوليس، در 1927 در استاکول در انگلستان به دنيا آمد و کودکي خوبي داشت. او در زندگينامه خود نوشت به عشقش به سينما از کودکي اشاره کرده است، اينکه «عادت داشت به پرده نقرهاي با تعجب نگاه کند در حالي که نمي دانست خود بخشي از اين دنياي جادويي خواهد شد.»
او کار بازيگري را در 1940 شروع کرد اما تا مدتهاي مديد فقط نقش هاي کوچک بازي کرد و نام و آوازهاي نداشت. او با بازي در دو سريال تلويزيوني، «قديس» و «مجابکنندگان» (که در آن با توني کورتيس همبازي بود) به شهرت رسيد.  در سال 1967 بازي در نقش جيمز باند -مامور دو صفر هفت در کتاب ايان فلمينگ- به او پيشنهاد شده بود اما تا 1973 طول کشيد تا او به عنوان جيمز باند ايفاي نقش کند. بعد از اينکه تهيهکنندگان جيمز باند او را متقاعد کردند که وزن کم کند، آمادگي جسماني پيدا کند و موهايش را کوتاه کند، اولين جيمز باند خود را با عنوان «زندگي کن و بگذار بميرد» بازي کرد. او در کنار فلمهاي ديگر تا سال 1985 در شش جيمز باند ظاهر شد اما در آن زمان 57 سال داشت و به گفته خودش «بايد از فلمهاي باند کنارهگيري ميکرد، دخترها جوانتر ميشدند و من خيلي پير بودم. در اين بين البته شون کانري يک بار ديگر در نقش جيمز باند در فلم «غير رسمي» «ديگر نگو هرگز» بازي کرد، همان سالي که راجر مور اختاپوس را بازي کرد؛ اما به توصيه دوست مشترک جيمز شون کانري و راجر مور، مايکل کين, اين دو نه درباره تجربهشان از بازي در نقش جيمز باند با هم صحبت کردند و نه به دام آنچه رسانهها جنگ دو جيز باند ميخواندند افتادند. راجر مور هم قبل هم بعد و هم در زماني که در فلمهاي جيمز باند بازي مي کرد در فلمهاي ديگري هم نقش آفريني کرد اما نقطه اوج کار سينمايي او همين شش فلم جيمز باند است. خود راجر مور از بين فلمهاي جيمز باندي که بازي کرد «جاسوسي که عاشق من بود» را بيشتر از همه دوست داشت. او دانيل کريگ و بعد شون کانري را محکمترين جيمز باندها ميدانست. راجر مور در سال 2003 به دليل خدماتش به صنعت سينما لقب «سر» گرفت. او در سالهاي آخر عمر با بيماريهاي متعدد دست و پنجه نرم ميکرد، در 1993 براي سرطان پروستات جراحي شد، در سال 2003 در قلبش «ضربانساز» گذاشتند و در سال 2013 مبتلا به ديابت شد. مجله جي کيو در سال 2015 او را در بين پنجاه مرد خوش لباس دنيا معرفي کرد. (بي بي سي)