صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مدعیان اسکار در نیمه نخست ۲۰۱۷

مدعیان اسکار در نیمه نخست ۲۰۱۷

هر چند هنوز فصل اکران فلمهايي که چشم به اسکار دارند فرا نرسيده است، اما با گذشت نيمي از سال و پشت سر گذاشتن شماري از جشنوارهها مي توان فهرستي از فلمهاي موفق را ارايه کرد.
نيمه اول سال 2017 پشت سر گذاشته شد و از همين حالا حرف و حديثها بر سر اسکار بعدي شروع شده است. هر چند برخي از اين فلمها در جشنواره ساندنس اکران شدهاند و تا پاييز راهي پردههاي نقرهاي نميشوند، اما نوشته شدن نقدها و واکنشهاي منتقدان ميتواند نشان دهنده جايگاه اين فلمها در اسکار بعدي باشد.
برترين فلمهاي سال 2017 در نيمه نخست سال عبارتند از:
«مريضي بزرگ» به کارگرداني مايکل شووالتر
اين فلم کمدي رمانتيک آمريکايي درباره يک رابطه واقعي بين کميل نانجاني و زني که امروز همسرش است يعني اميلي گوردون است. خانواده سنتي پاکستاني کميل از رابطه او با اميلي که زني آمريکايي و سفيدپوست است، ناشاد هستند و اميلي يک بيماري عجيب هم دارد. کميل نانجاني نويسنده فلمنامه و بازيگر فلم است. زويي کازان و هالي هانتر ديگر بازيگران فلم هستند. اين فلم تاکنون يک اکران کوتاه مدت دو هفتهاي داشته و بازي هالي هانتر در آن درخشان بوده است. پيش بيني ميشود اين فلم نامزدي 4 اسکار را کسب کند که نامزدي در بخش موسيقي از جمله آنهاست.
«مرا به اسم خودت صدا بزن» ساخته لوکا گوادانينو
تماشاگران جشنواره ساندنس از تماشاي اين فلم که درباره بزرگ شدن يک پسر 17 ساله با بازي تيموتي چالامت است بسيار هيجانزده شدند. اين داستان در ايتالياي دهه 1980 مي گذرد. براي اين فلم نامزدي اسکار در بخش بهترين فلم احتمال داده شده و براي چالامت نامزدي در بخش بهترين بازيگر مرد. اين فلم 24 نوامبر راهي سينماها ميشود.
«برو بيرون» ساخته جوردن پله
طنز اجتماعي درخشاني که در قالب يک فلم ترسناک ظاهر شده يکي از بزرگترين سورپرايزهاي هاليوود در سال جاري بود. اين فلم در باکس آفيس هم موفق ظاهر شده و منتقدان عاشقش شدند. هر چند راي دهندگان اسکار معمولا علاقهاي ندارند تا فلمهاي ترسناک را به عنوان بهترين فلم نامزد کنند، اما اين فلم بخت زيادي در اسکار دارد. انتظار ميرود حداقل پله براي بهترين فلمنامه نامزد شود و کاترين کينر که دو بار نامزد اسکار شده ميتواند براي بهترين بازيگر نقش مکمل زن يک بار ديگر نامزد کسب اسکار باشد.
«قهرمان» ساخته برت هالي
سم اليوت که اکنون 72 ساله است سرانجام نقش اولي را که شايسته اش بود دريافت کرد و در نقش يک شخصيت وسترن پا به سن گذاشته جلوي دوربين رفته است. اليوت بهترين کار خود را ارايه داده و با رفتاري درخشان، منحصر به فرد و دلهرهآور ايفاي نقش کرده است. او ميتواند به دريافت نامزدي اميدوار باشد و از برندگان جوايز اسپرايت و ديگر جوايز مشابه هم باشد. اين فلم از 9 جون راهي پرده سينماها شده است.  
«يک ادامه ناراحتکننده: حقيقت به قدرت» ساخته ال گور
الگور  سال 2006 با فلم «يک حقيقت ناراحت کننده» بحثي محيط زيستي و طبيعي را درباره گرماي زمين به راه انداخت و دو اسکار دريافت کرد. ادامه اين فلم ، با عنوان «حقيقت به قدرت» در ساندنس اکران شد و بزرگتر از فلم پيشين او ظاهر شد. بدون توجه به بحث مناقشه برانگيز ترامپ درباره محيط زيست و بيرون آوردن آمريکا از توافقنامه پاريس، اين فلم همچنان مستندي درخشان است.
«عاشقان» ساخته عزازيل جيکوبز
دبرا وينگر زياد بازي نميکند، اما وقتي اين کار را ميکند بايد مراقب بود. او که سه بار نامزد اسکار شده اين بار پا به دنياي کمدي رمانتيک تيره گذاشته که درباره زوجهاي ميانسال است. در اين فلم تريسي لتس در نقش مقابل وي بازي کرده است. نمايش اين فلم با اقبال مخاطبان روبهرو شد.