صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جورج رومرو، پدر فلم‌های زامبی درگذشت

 جورج رومرو، پدر فلم‌های زامبی درگذشت

جورج رومرو خالق ژانر زامبي و کارگردان ‹شب مردگان زنده ‹ در سن 77 سالگي درگذشت.
در بيانيهاي که مدير برنامههاي او منتشر کرد گفت اين کارگردان بعد از «نبردي کوتاه اما سنگين با سرطان ريه، در حالي که همسر و دختر او در کنارش بودند، در خواب از دنيا رفت.»
در اين بيانيه گفته شده که آقاي رومرو در حال گوش دادن به موسيقي فلم مرد آرام، ساخته جان فورد، که از فلم هاي محبوبش بوده از دنيا رفته است.
رومرو، فلم شب مردگان زنده را در سال 1968 کارگرداني کرد و بخشي از فلمنامه آن را هم نوشت. اين فلم به سرعت تبديل به يک فلم کلاسيک پرطرفدار تبديل شد و منجر به ساخته شدن مجموعهاي از فلمهايي با همين مضمون شد.
شب مردگان زنده در زمان اکران به دليل داشتن صحنه هاي خونين و خشن با انتقادهاي فراواني روبرو شد، اما به سرعت به يک فلم کلاسيک تبديل شد و با ارائه تعريفي تازه از زامبي بر فلمهاي ژانر وحشت تاثير فراواني داشت.
با آن که در فلم از واژه «زامبي» استفاده نشده، اولين فلمي است که آدمخواري و خوردن گوشت اجساد انسانها را به تصوير کشيده است.
پيش از آن زامبيها به صورت مردگان متحرکي نمايش داده ميشدند که تحت تاثير جادوي وودو قرار گرفتهاند.
شب مردگان زنده تنها با بودجهاي 114 هزار دالري ساخته شد اما فروش آن در گيشه به 30 ميليون دالر رسيد. آقاي رومرو خود نقش کوچکي به عنوان يک خبرنگار در فلم بازي کرد.
فلمهاي بعدي او نيز با بودجه اي نسبتا کم، فروش سودآوري داشت. اما طلوع مردگان تنها فلمي بود که با فروشي بيش از 40 ميليون دالر رکورد شکست.
پنج فلم شاخص او در ژانر زامبي که بعد از شب مردگانزنده ساخته شدند عبارتند از طلوع مردگان 1978، روز مردگان 1985، سرزمين مردگان 2005، خاطرات مردگان 2007 و بقاي مردگان 2009.
در ميان آثار ديگر او ميتوان به فلم کمدي هميشه وانيل 1971، فلم دراکولايي مارتين 1978 و فلم کريپ شو 1982، اقتباسي از داستان هاي استيون کينگ اشاره کرد.