صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۲ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نپال «خورشيد سپيد» را به آکادمي اسکار معرفي کرد

نپال «خورشيد سپيد» را به آکادمي اسکار معرفي کرد

درام ماجراجويانه «خورشيد سپيد» (White Sun ) به عنوان نماينده نپال براي شرکت در رقابت بهترين فلم خارجي زبان نودمين جوايز اسکار به آکادمي علوم و هنرهاي سينمايي معرفي شد.
داستان دومين فلم بلند ديپاک رائونيار نويسنده و کارگردان حول محور خانوادهاي شکل ميگيرد که جنگي خونين ميانشان تفرقه مياندازد اما بعد از مدتي به ناچار براي شرکت در مراسم خاکسپاري پدرشان گرد هم ميآيند.
به گزارش «هاليوود ريپورتر»، اين فلم نقدي است بر پيشينه منطقه هيماليا و تاريخ خشونتآميز نپال که در جريان جنگ داخلي آن، بين سالهاي 1996 تا 2006 بيش از 16 هزار تن قرباني شدند.
فلم 88 دقيقهاي «خورشيد سپيد» نخستينبار سال گذشته در بخش افقهاي هفتاد و سومين جشنواره فلم ونيز اکران جهاني شد و با دريافت جايزه «اينترفلم» اين رويداد سينمايي را دست پر ترک کرد. از ديگر افتخارات اين فلم ميتوان به دريافت جايزه هيات داوران جشنواره پالم اسپرينگز در بخش «صداهاي جديد/ نگاههاي جديد» اشاره کرد. پخش بينالمللي «خورشيد سپيد» را کمپاني معروف «مچ فکتوري» بر عهده گرفته است. اين فلم محصول مشترک قطر، هلند و امريکا به شمار ميرود.
تنها نامزدي نپال در بخش بهترين فلم خارجي زبان اسکار به سال 1999 بر ميگردد؛ زمانيکه فلم «هيماليا» («کاروان») به عنوان اولين نماينده اين کشور به آکادمي معرفي شد. از آن زمان به بعد، نپال هفت نماينده ديگر را به اسکار فرستاده است.
نودمين مراسم اهداي جوايز آکادمي در تاريخ چهارم مارچ 2018 برگزار ميشود.