صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۴ حوت ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بازگشت «دانکرک» به صدر گيشه سینمای جهان

بازگشت «دانکرک» به صدر گيشه  سینمای جهان

درام جنگي جديد «کريستوفر نولان» پس از چند هفته به صدر فهرست پرفروشترينهاي گيشه بينالملل سينماي جهان رسيد.
به نقل از اسکرين، فلم «دانکرک» اين هفته در 60 کشور جهان به اکران خود ادامه داد اما به لطف فروش 30 ميليون دالري در سينماهاي چين در اولين هفته نمايش، جمع فروش خارجي خود را به 36.5 ميليون دالر رساند تا در صدر گيشه بينالمل سينماي جهان قرار گيرد. اين فلم جنگي تاکنون 280 ميليون دالر در گيشه بينالمللي فروخته و فروش جهاني آن نيز (گيشه بينالملل+گيشه آمريکاي شمالي) به رقمي بالغ بر 458 ميليون دالر رسيده است.
«نولان» فلم «دانکرک» را بر اساس فلمنامه نوشتهي خودش و با فرمت آيمکس 65 ميليمتري مقابل دوربين برده است. در اين فلم چهرههاي مطرحي از جمله «تام هاردي»، بازيگر نامزد اسکار فلم «بازگشته» و «مارک رايلنس»، بازيگر برنده اسکار فلم «پل جاسوسها» ايفاي نقش کردهاند و داستان آن درباره عمليات نجات معجزهآساي نيروهاي انگليسي و متفقين از بندر «دانکرک» فرانسه در سال 1940 است.
سينماهاي بريتانيا با 69.7 ميليون دالر همچنان بهترين بازار خارجي فلم «دانکرک»  است و پس از آن چين با 30 ميليون دالر، کورياي جنوبي با 21.7 ميليون دالر، فرانسه با 19.8 ميليون دالر، استراليا (17.7)، اسپانيا (9.8)، هالند (7.8) و آلمان با 7.3 ميليون دالر ديگر بازارهاي پرفروش اين فلم جنگي هستند.
فلم ابرقهرماني «زن شگفتانگيز» به کارگرداني «پتي جنکينز» با ادامه روند اکران خود فروش بينالملل و جهاني خود را به ترتيب به بيش از 403 و 812 ميليون دالر رسانده است و در اين ميان سينماي چين با 89 ميليون دالر بهترين بازار اين فلم بوده و برازيل با 33.5 ميليون دالر و بريتانيا با 28 ميليون دالر ديگر بازارهاي موفق اين فلم هستند. اما فلم «والرين و شهر هزار سياره» ساخته جديد «لوک بسون» کارگردان فرانسوي با اضافه کردن فروش 12.3 ميليون دالري، فروش بينالمللي خود را به 170.7 ميليون دالر ارتقاء داد. اين فلم در هفته ميلادي که گذشت اُفت شديدي در گيشه سينماي چين داشت و 6.3 ميليون دالر فروخت تا جمع فروش خود را در دومين بازار بزرگ سينمايي جهان پس از هاليوود به 58.2 ميليون دالر رسانده باشد. اين فلم فضايي، در سينماهاي فرانسه نيز تا کنون به فروشي در حدود 35 ميليون دالر دست يافته است.
انيميشن «من نفرتانگيز 3» نيز در آخرين اکران خود در 60 کشور جهان به روي پرده رفت و 9.9 ميليون دالر فروخت و جمع فروش خارجياش را به رقم 736 ميليون دالر افزايش داد. با احتساب 258 ميليون دالري که اين انيميشن در سينماهاي آمريکا فروخته، جمع فروش جهاني «من نفرتانگيز 3» به 994 ميليون دالر رسيده است و به زودي از مرز يک ميليون دالر عبور خواهد کرد.