صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۴ حوت ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اولين اسکار افتخاري براي يک کارگردان زن

اولين اسکار افتخاري براي يک کارگردان زن

آنیس واردا، فلمساز بلجیمی اولین کارگردان زنی خواهد شد که اسکار افتخاری میگیرد.
خانم واردای ۸۹ ساله یکی از چهرههای برجسته موج نوی سینمای فرانسه در دهه ۱۹۶۰ میلادی بود که فلمهایی کلئو از ۵ تا ۷، شادی و خانهبهدوش را در کارنامه دارد.
به گفته مسئولان برگزاری اسکار او یکی از چهار نفری است که اسکار دستاورد یک عمر فعالیت هنری را میگیرد. دیگر دریافتکنندگان اسکار افتخاری چارلز برنت (نویسنده و کارگردان)، دانلد ساترلند (بازیگر) و اوون رویزمن (فلمبردار) هستند.
تا کنون تنها فلمساز زنی که در بخش رقابتی اسکار موفق به بردن جایزه شده، کاترین بیگلو است که جایزه بهترین کارگردانی را در سال ۲۰۱۰ برای فلم مهلکه (The Hurt Locker) گرفت. پیش از این ۱۶ کارگردان جایزه اسکار افتخاری گرفتهاند که تمامی آنها مرد بودند.
آکادمی اسکار واردا را مادر موج نوی سینمای فرانسه نامیده، که در طول حرفهاش فلمهایی تحسین شده ساخته است.
خانهبهدوش (۱۹۸۵)، استاد کونگ فو (۱۹۸۸)، صد و یک شب (۱۹۹۵) و سواحل آنیس (فلمی که درباره زندگی خودش در سال ۲۰۰۸ ساخت)، فلمهایی از او هستند که استقبال جشنوارههای فلم در نقاط مختلف را به دنبال داشتند.
واردا تا کنون در بخشهای رقابتی جوایز اسکار نامزد نشده و اسکار افتخاری اولین جایزه او از این آکادمی خواهد بود.
البته به نظر میرسد که آنیس واردا امسال یکی از بختهای بردن جایزه بهترین مستند اسکار هم باشد. فلم»جای چهرهها»، ساخته او جایزه چشم طلای جشنواره کن (بهترین فلم مستند) را در ماه می برد. چارلز برنت از دیگر کسانی است که سال آینده اسکار افتخاری میگیرد. او کارگردانی فلمهای قاتل گوسفند و با خشم خوابیدن را در کارنامه دارد و برای به تصویر کشیدن چهره سیاهپوستان آمریکایی تحسین شده است.
دونالد ساترلند هم بازیگری است که بازی در فلمهای دوازده مرد خبیث و مش را در کارنامه دارد، هرچند که شاید بسیاری او را با بازی در مجموعه فلمهای عطش مبارزه (The Hunger Games) به یاد آورند.
اوون رویزمن نیز یکی از فلمبرداران برجسته هالیوود است که پنج بار برای فلمهای جنگیر، ارتباط فرانسوی، شبکه، توتسی و وایات ارپ نامزد جایزه اسکار شده است. این چهار نفر جایزه خود را ۱۱ نوامبر از آکادمی اسکار دریافت میکنند. (بی بی سی)