صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

افغانستان با «نامه‌ای به رئیس جمهور» وارد رقابت اسکار شد

 افغانستان با «نامه‌ای به رئیس جمهور»   وارد رقابت اسکار شد

فلم «نامهای به رئیس جمهور» نماینده سینمای افغانستان در شاخه بهترین فلم خارجی جوایز اسکار شد.
به نقل از ورایتی، این فلم به کارگردانی «رویا سادات» درباره یک خانم مدیر رده پائین در افغانستان است که تلاش میکند قانون را در این کشور برقرار کند. وی سعی میکند زنی را از یک مجازات وحشتناک قبیلهای نجات دهد، اما خودش را دستگیر میکنند و نوشتن نامهای به رئیس جمهور تنها امید او برای رسیدن به عدالت است.
فلم «نامهای به رئیس جمهور» اولین بار در بخش «Open Doors » جشنواره فلم لوکارنو رونمایی شد و قرار است به زودی در جشنواره بینالمللی فلم بوسان نیز به روی پرده برود.
سینمای افغانستان از سال ۲۰۰۲ و پس از سرنگونی طالبان، اقدام به معرفی فلم به اکادمی اسکار کرده است اما تاکنون نتوانسته نامزد شاخه بهترین فلم غیرانگلیسی شود.
سال گذشته فلم «رفتن» ساخته نوید محمودی، در سال ۲۰۱۵ «آرمانشهر» به کارگردانی «حسن ناظر» و در سال ۲۰۱۴ نیز فلم «چند متر مکعب عشق» از جمشید محمودی نماینده این کشور در این رویداد سینمایی انتخاب شده بود.
تاکنون ۷۷ کشور از جمله ایتالیا، اسپانیا، برازیل، فرانسه، ایسلند، روسیه و اسلواکیا، بلغاریا، هند، جمهوری چک، استونیا، پاکستان، مراکش و لائوس، کوزوو، ایرلند، یونان، هنگری و اتریش، جمهوری آذربایجان، بلجیم، بوسنی و هرزگوین، کرواسی، جمهوری دومنیکن، ، فنلند، گرجستان، آلمان، یونان، هنگری، عراق، ایرلند، جاپان، لتونی، لبنان، لیتوانی، لوکزامبورگ، نپال، هالند، ناروی، فلسطین، رومانی، صربستان، کوریای جنوبی، سویدن، سوئیس، تایلند، ترکیه، ایران، اوکراین، ویتنام ونزوئلا نمایندگان خود را به آکادمی اسکار معرفی کردهاند.
سال گذشته، در مجموع رکورد ۸۵ کشور در شاخه بهترین فلم غیرانگلیسی جوایز سینمایی اسکار رقابت کردند که در نهایت فلم «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی از ایران برنده اسکار خارجی شد.
آخرین مهلت معرفی فلم از سوی کشورها برای حضور در بخش بهترین فلم غیرانگلیسی دوم اکتبر است و آکادمی اسکار پس از بررسی، فلمهای واجد شرایط برای رقابت در این شاخه را معرفی میکند.
ابتدا ۹ فلم به فهرست بلند راه خواهند یافت و در پایان پنج فلم بهعنوان نامزدهای نهایی بهترین فلم خارجی سال انتخاب میشوند.
مراسم نودمین دوره جوایز سینمایی اسکار روز چهارم مارچ برگزار خواهد شد.