صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۹ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

شکست رکورد گران‌ترین اثر نقاشی جهان

شکست رکورد گران‌ترین اثر نقاشی جهان

آخرین اثر به جای مانده از «لئوناردو داوینچی» به قیمت رکوردشکن ۴۵۰ میلیون دالر در یک حراجی به فروش رفت و گرانترین اثر نقاشی جهان نام گرفت.
به نقل از رویترز، در حراجی کریستیز نیویورک، نقاشی «لئوناردو داوینچی» از حضرت مسیح (ع) با عنوان «سالواتور موندی» با فروش ۴۵۰ میلیون دالری، رکورد گرانترین اثر نقاشی که تاکنون در یک حراجی به فروش رفته را بیش از دوبرابر افزایش داد.
برای این نقاشی که اخیرا پیدا شده و در اختیار مجموعهداران خصوصی بود، پیش از شروع حراجی قیمت حدودی ۱۰۰ میلیون دالری تخمین زده شده بود اما یک خریدار ناشناس با بیش از چهار برابر ارزش تخمینی این اثر هنری را خرید تا رکورد پیشین گرانترین اثر هنری را که با ۱۷۹.۴ میلیون دالر در اختیار نقاشی «زنان الجزایر» از «پابلو پیکاسو» بود را با اختلاف فراوان جابهجا کند.
نقاشی «داونیچی» توسط یک خریدار ناشناس و از طریق تلفن و پس از ۲۰ دقیقه رقابت در خانه حراج نیویورک به فروش رفت. دراین حراجی در مجموع ۷۸۵.۹ میلیون دالر اثر هنری فروخته شد که بیش از از، نیمی از آن به نقاشی «داوینچی» اختصاص داشت.
قدمت نقاشی «سالواترو موندی» (ناجی جهان) به سال ۱۵۰۰ میلادی بازمیگردد و یکی از حدود ۲۰ نقاشی به جای مانده از «داونیچی» نقاشی نامدار رنسانس است.
در این نقاشی حضرت مسیح (ع) با لباسی آبی با نوارهای قرمز و در حالی که گوی بلورینی در دست دارد به تصویر کشیده شده است. این اثر نقاشی اولینبار به سفارش مجموعه شخصی پادشاه چارلز اول کشیده شد و در سال ۱۹۷۳ چوب حراج خورد؛ اما پس از آن تا سال ۱۹۰۰ ناپدید شد. این نقاشی در سال ۱۹۵۸ در حراجی ساتبی به یک مجموعهدار آمریکایی فروخته شد و مجددا در سال ۲۰۰۵ در اختیار کنسرسیوم آثار هنری قرار گرفت و مرمتهای فراوانی روی آن صورت گرفت. «لئوناردو داوینچی» متولد سال ۱۴۵۲ میلادی در فلورانس ایتالیا بود و در مدت ۶۷  سال از عمر خود، صدها اثر هنری را که مشهورترین آنها تابلوی «مونالیزا» یا «لبخد ژکوند» است، خلق کرد. هرچند بیشتر شهرت «داوینچی» بهدلیل خلق دو شاهکار نقاشی جهان، یعنی «شام آخر» و «مونالیزا» است اما او علاوه بر تبحر در نقاشی در مجسمهسازی، طراحی و مهندسی بناهای تاریخی نیز یک استاد بود.