صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲ حوت ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بزرگترین شکست‌های تجاری سینما در سال 2017

بزرگترین شکست‌های  تجاری سینما  در سال  2017

سال 2017 میلادی با اکران فلمهایی همراه بود که با وجود بودجههای سنگین و تبلیغات فراوان در گیشه شکست خوردند و علاقهمندان به سینما را ناامید کردند.  به نقل از انترتینمنت ویکلی، در زیر نگاهی خواهیم داشت به فلمهایی که در سال 2017، بزرگترین شکستهای تجاری را برای کمپانیهای سازنده رقم زدند:
«شاه آرتور: افسانه شمشیر»
هزینه تولید: 175 میلیون دالر- فروش جهانی: 148 میلیون دالر
پروژه سینمایی پرهزینه «شاه آرتور: افسانه شمشیر» ساخته «گای ریچی» که با بودجه 175 میلیون دالری ساخته شده بود در همان اولین هفته اکران جهان به فروشی بسیار پائینتر از حد انتظار 14.7 میلیون دالری دست یافت تا یک شکست بزرگ برای کمپانی برادران وارنر شکل گیرد.
این فلم حماسی و فانتزی با بازی بازیگرانی چون «چارلی هونام» در نقش شاه آرتور، «جود ل»، «آسترید برژه-فریسبه»، «جایمن هانسو» و «اریک بانا» و همچنین نقشافرینی کوتاه «دیوید بکهام» در نهایت به فروش 148.7 میلیون دالری در گیشه جهانی دست یافت تا حتی هزینه تولید خود را نیز به دست نیاورده باشد.
«والرین: شهر هزار سیاره»
هزینه تولید: 197 میلیون دالر- فروش جهانی: 225 میلیون دالر
«والرین: شهر هزار سیاره» از شکوه بصری خاص فلمهای ساخته «لوک بسون» بهرهمند است اما از منبع مبهم (یک کامیک بوک فرانسوی) و همچنین عدم تعامل و هماهنگی میان بازیگران اصلی رنج میبرد. هزینه تولید این فلم که 197 میلیون دالر اعلام شده با پرهزینهترین قسمتهای مجموعه فلمهای هالیوودی «ترانسفورمرها» و «مردان ایکس» برابری میکند تا ساخته «لوک بسون» که اقتباسی از یک رمان مصور است، عنوان پرهزینهترین فلم تاریخ سینمای فرانسه را به خود اختصاص دهد. مجموعه کتابهای مصور «والرین» اثر «پییرکریستین» و «ژان کلود مزیره که در سال 1967 منتشر شد، به ماجراهای سفر در زمان و مکان مامور «والرین» و همکارش «لورلین» میپردازد.
«مادر»
هزینه تولید: 30 میلیون دالر- فروش جهانی: 44.5 میلیون دالر
امسال بسیاری برای دیدن فلم ترسناک «مادر» جدیدترین ساخته «دارن آرنوفسکی» کنجکاو بودند. فلمی که در نهایت با بازخوردهای متفاوتی رو به رو شد و عدهای آن را دوست داشتند و عدهای دیگر انتقادات فراوانی به آن وارد کردند. «مادر» که در جشنواره فلم ونیز و سپس تورنتو رونمایی شد در سینماهای آمریکا نمره کمسابقه (F ) از سوی مخاطبان سینمایی دریافت کرده که به معنای یک شکست کامل برای این فلم محسوب میشود.
این فلم با بازی «جنیفر لاورنس» و «خاویر باردم» دو بازیگر برنده اسکار روایتگر داستان زوج جوانی است که زندگی آنها تحت تاثیر ورود یک میهمان ناخوانده دگرگون میشود. بسیاری از مخاطبان این درام ترسناک و روانشناختی پس از تماشای آن به نوعی دچار سردرگمی شدهاند و داستان فلم را به خوبی متوجه نشدهاند و واکنشهای منفی به فلم داشتند و برخی دیگر آن را یک شاهکار معرفی کردند. در نهایت این فلم تنها توانست هزینههای تولید خود را گیشه سینما کسب کند.
«تا شب زنده بمان»
هزینه تولید: 90 میلیون دالر- فروش جهانی: 22.7 میلیون دالر
«بن افلک» امسال فلم «تا شب زنده بمان» بر اساس رمانی به همین نام نوشته «دنیس لهان» به سینما آورد و علاوه بر کارگردانی و بازیگری در این فلم یکی از تهیهکنندگان آن نیز بود اما این فلم در نهایت یک شکست بزرگ تجاری را رقم زد و نزد مخاطبین نیز با نقدهای عمدتا منفی بازخورد داشت. از دیگر بازیگران این فلم میتوان به «ال فانینگ»، «برندن گلیسون»، «کریس مسینا» و «سینا میلر» اشاره کرد.
«روز میهنپرستان»
هزینه تولید: 45 میلیون دالر- فروش جهانی: 50.5 میلیون دالر
«روز میهنپرستان» به عنوان یکی از فلمهایی که «مارک والبرگ» را به پرهزینهترین بازیگران سال 2017 تبدیل کرد، بر اساس داستان واقعی از بمبگذاری در دوی ماراتون بوستون ساخته شد و به عقیده منتقدین خیلی زود پس از این ماجرای تروریستی در سال 2013 به سینما آمد و در نهایت نتوانست هیچ سودی را نصیب کمپانی سازنده کند.
«آدم برفی»
هزینه تولید: 35 میلیون دالر- فروش جهانی: 43 میلیون دالر
«آدم برفی» فلمی به کارگردانی «توماس آلفردسون» با بازی «مایکل فاسبندر» فلمی ترسناک و جنایی بود که مورد اقبال کمی قرار گرفت. منتقدین سینمایی این فلم را کلیشهای و نه چندان درگیرکننده معرفی کردند.
از دیگر شکستهای بزرگ تجاری سینما در سال 2017 می توان به این موارد اشاره کرد:
«آتش آزاد»- هزینه تولید: 7 میلیون دالر، فروش جهانی: 3.8 میلیون دالر
«نبرد دو جنس»- هزینه تولید: 25 میلیون دالر، فروش جهانی: 17.8 میلیون دالر
«دیترویت»- هزینه تولید: 34 میلیون دالر، فروش جهانی: 21.5 میلیون دالر
«بلیدرانر»- هزینه تولید: 150 تا 180 میلیون دالر، فروش جهانی: 258 میلیون دالر
«تنها شجاعان»- هزینه تولید: 38 میلیون دالر، فروش جهانی: 23 میلیون دالر
«لوگان خوششانس»- هزینه تولید: 29 میلیون دالر، فروش جهانی: 46.7 میلیون دالر
«قویتر»- هزینه تولید: 30 میلیون دالر، فروش جهانی: 6.1 میلیون دالر