صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۳ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

«بلید رانر» و «سیاره میمون‌ها» پیشتاز نامزدی در جوایز جلوه‌های ویژه امریکا

«بلید رانر» و «سیاره میمون‌ها» پیشتاز نامزدی در جوایز جلوه‌های ویژه امریکا

دو فلم «بلید رانر 2049» و «جنگ برای سیاره میمونها» هر کدام با کسب نامزدی در هفت رشته، پیشتاز نامزدهای جوایز انجمن جلوههای ویژه (VES ) شدند. این در حالی است که چهار فلم راهیافته به فهرست کوتاهشده جوایز اسکار 2018 در میان نامزدهای جوایز انجمن به کل نادیده گرفته شدند. علاوه بر دو فلم یاد شده در رشته بهترین جلوههای ویژه فلم بلند سینمایی، چهار عنوان دیگر شامل «نگهبانان کهکشان 2»، «کانگ: جزیره جمجمه» و «جنگ ستارگان: آخرین جدای» نیز نامزد شدهاند.
به نوشته هالیوود ریپورتر، در شش دوره از ده سال گذشته، برنده جایزه اصلی انجمن جلوههای ویژه موفق به دریافت جایزه اسکار شده است. یکبار در سال 2011، برنده جایزه جلوههای ویژه مکمل که فلم «هوگو» بود موفق به دریافت جایزه اسکار همان سال شد. در رشته جلوههای ویژه مکمل، فلم «دانکرک» به همراه «تاریکترین ساعت»، «کوچکسازی»، «مادر!» و «فقط شجاع» نامزد دریافت جایزه شده است.
همانطور که پیشتر هم اعلام شد امسال، در فهرست کوتاهشده نامزدهای اسکار فلمهایی از قبیل «جنگ برای سیاره میمونها»، «بلید رانر 2049»، «کانگ: جزیره جمجمه» و «آخرین جدای» (هر دو با کسب چهار نامزدی در جوایز انجمن)، «نگهبانان کهکشان 2» (با سه نامزدی در جوایز انجمن) و «دانکرک» (با کسب یک نامزدی از سوی انجمن) حضور دارند.
به طرز نامتعارف و عجیبی، چهار فلم از ده فلم راهیافته به فهرست اسکار نتوانستند حتی نامزدی در یکی از رشتههای جوایز انجمن را از آن خود کنند: «بیگانه: کاوننت»، «شکل آب»، «والرین و شهر هزار سیاره» و همچنین «اوکجا».
سال 2016، فلم «اکس ماکینا» موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین جلوههای ویژه شد و این در حالی است که در فهرست نامزدهای جوایز انجمن قرار نداشت. انیمیشن «من نفرتانگیز 3» موفق به کسب نامزدی در پنج رشته از سوی انجمن شده است که از این بابت، در میان فلمهای انیمیشن پیشتاز شمرده میشود.
در بخش تلویزیون نیز «بازی تاج و تخت» با کسب نامزدی در 11 رشته، قدرتمندترین پیشتاز جوایز امسال به شمار میرود.
شانزدهمین مراسم اهدای جوایز انجمن جلوههای ویژه در تاریخ 13 فبروری در هتل بورلی هیلتون برگزار میشود.