صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اتفاقاتی که در صورت وقوع، اسکار ۲۰۱۸ را تاریخ ساز می‌کند

اتفاقاتی که در صورت وقوع، اسکار  ۲۰۱۸ را تاریخ ساز می‌کند

به نقل از ایندی وایر، در حالی که تنها چند ساعت به آغاز نودمین دوره جوایز اسکار باقی مانده است به بررسی ۱5 اتفاقی که ممکن است جوایز اسکار امسال را تاریخ ساز کند می پردازیم.
۱. ریچل موریسون فلمبرداری که با اعلام نامزدیش در بخش بهترین فلمبرداری به عنوان اولین زن در تاریخ جوایز اسکار نامزد این جایزه شد با بردن جایزه اسکار یقینا تاریخ سازی خود را ادامه خواهد داد و به اولین زن برنده جایزه اسکار بهترین فلمبرداری تبدیل خواهد شد.
۲. مری جی. بلایژ که امسال در ۲ رشته نامزد جایزه اسکار شده است در صورت بردن جایزه در هر ۲ رشته که شامل بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فلم «مادباند» و بهترین ترانه در فلم «رود قدرتمند» است می تواند به رکوردی تاریخی دست یابد. تاکنون هیچ فردی ۲ جایزه بهترین بازیگر و بهترین ترانه را در یک شب از آن خود نکرده است.
۳. رکوردهای فلم «مادباند» به ریشل موریسون و مری جی. بلایژ خاتمه نمی یابد. دی ریس کارگردان فلم که در بخش بهترین کارگردانی از سوی آکادمی نادیده گرفت شد در بخش بهترین فلمنامه توانست نامزد جایزه اسکار شود و خود را به عنوان اولین نامزد زن سیاهپوست نامزد شده در این دسته معرفی کند. در صورت بردن این جایزه نیز او به عنوان اولین زن سیاهپوست برنده جایزه اسکار در شاخه بهترین فلمنامه شناخته میشود. 
۴. در بخش بهترین کارگردانی جوردن پیل که پنجمین کارگردان سیاهپوست نامزد شده در تاریخ این جوایز شناخته میشود با بردن جایزه اسکار می تواند اولین برنده سیاهپوست اسکار در بخش بهترین کارگردانی شناخته شود. تاکنون جان سینگلتون، لی دانیلز، استیو مک کویین و بری جنکینز نامزد این جایزه شده بودند که هیچکدام دست شان به جایزه اسکار بهترین کارگردانی نرسید.
۵. به مانند جوردن پیل که پنجمین سیاهپوست نامزد شده در بخش بهترین کارگردانی است، گرتا گرویگ کارگردان جوان فلم «لیدی برد» نیز پنجمین زن نامزد شده در این بخش است با این تفاوت که او در صورت بردن این جایزه به عنوان دومین برنده زن این جایزه پس از کاترین بیگلو قرار خواهد گرفت.
۶. تیموتی شالامه که اکنون با ۲۲ سال سن سومین بازیگر جوان نامزد شده در بخش اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد پس از جکی کوپر و میکی رونی است در صورت بردن جایزه اسکار نقش اول مرد به جوان ترین برنده این جایزه تبدیل میشود و رکورد آدرین برودی ۲۹ ساله را که برای فلم «پیانیست»  برنده این جایزه شده بود خواهد شکست.
۷. فلم «لیدی برد» به مانند کارگردانش گرتا گرویگ شانس این را دارد که پس از «محفظه رنج» ساخته کاترین بیگلو به عنوان دومین فلم تاریخ جوایز اسکار که با داشتن یک کارگردان زن، جایزه اسکار بهترین فلم را از آن خود کرده است مبدل شود.
۸. گیلرمو دل تورو کارگردان مکزیکی هالیوود که در کنار ۲ هموطن اش آلفونس کوارون و آلخاندرو گونزالس ایناریتو به «سه رفیق» شناخته می شوند در صورت بردن جایزه اسکار بهترین کارگردانی برای اولین بار در تاریخ در طول پنج سال، سه کارگردان از یک کشور غیر از خود آمریکا این جایزه را از آن خود کرده اند.
۹. اکتاویو اسپنسر که برای فلم «شکل آب» نامزد جایزه اسکار نقش مکمل زن شده است در صورت بردن این جایزه به عنوان اولین زن سیاهپوست که توانسته ۲ جایزه اسکار را به خانه ببرد شناخته میشود.
۱۰.فلم «لوگان» که نامزدیش در بخش بهترین فلمنامه یکی از شگفتی های جوایز اسکار امسال بود در صورت بردن جایزه اسکار به اولین فلم ابرقهرمانی مبدل میشود که در بخش بهترین فلمنامه جایزه اسکار را از آن خود کرده است.
۱۱. فلم «دانکرک» ساخته حماسی کریستوفر نولان در صورت بردن جایزه اسکار بهترین فلم به رکوردی تاریخی دست خواهد یافت و پس از فلم «گرند هتل» (۱۹۳۲) که توانسته بود جایزه بهترین فلم را بدون نامزد شدن در بخش بهترین فلمنامه از آن خود کند قرار می گیرد.
۱۲. فلم «سه بیلورد بیرون ابینگ، میزروی» نیز در صورت بردن جایزه اسکار بهترین فلم پس از فلم های «بال ها»، «گرند هتل»، «رانندگی خانم دیزی» و «آرگو» قرار می گیرد. این چهار فلم با وجود نامزد نشدن کارگردان های شان در بخش بهترین کارگردانی جایزه اسکار بهترین فلم را از آن خود کردند.
۱۳. «برو بیرون» ساخته جوردن پیل که بسیاری آن را در کنار «شکل آب» و «سه بیلورد بیرون ابینگ، میزروی» دارای بیش ترین شانس برای کسب اسکار بخش بهترین فلم امسال قلمداد می کنند در صورت بردن این جایزه با نامزد شدن تنها در چهار بخش به رکورد فلم «سواران» (۱۹۳۳) که با همین تعداد نامزدی بهترین فلم را از آن خود کرد خواهد رسید. هر چند فلم «پست» ساخته اسپیلبرگ که شانس بسیار اندکی در این بخش دارد تنها با نامزدی در ۲ رشته می تواند با بردن جایزه اسکار بهترین فلم تاریخ سازی کند.
۱۴. یانس فورد کارگردان مستند «جزیره قدرتمند» که به عنوان اولین کارگردان تغییر جنسیت داده نامزد جایزه اسکار شناخته میشود در صورت بردن این جایزه خود را به عنوان تنها فرد تغییر جنسیت داده که برنده جایزه اسکار شده است به دنیا می شناساند.
۱۵. کمیل نانجیانی که به همراه همسرش امیلی گوردون نامزد جایزه اسکار بهترین فلمنامه برای فلم «بیمار بزرگ» شده است، یک آمریکایی-پاکستانی است. او با بردن جایزه اسکار می تواند خود را به عنوان اولین آسیایی برنده جایزه اسکار در بخش بهترین فلمنامه معرفی کند.