صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

10 فلم مهم جشنواره کن از نگاه گاردین

 10 فلم مهم جشنواره کن از نگاه گاردین

نشریهی «گاردین» در آستانه آغاز هفتادویکمین جشنواره فلم «کن» مهمترین فلمهای حاضر در این رویداد سینمایی را معرفی کرد.
هفتادویکمین جشنواره فلم «کن» از امشب ۸ می (۱۸ ثور) با نمایش فلم «همه میدانند» جدیدترین ساخته اصغر فرهادی افتتاح میشود و تا ۱۹ می ( ۲۹ ثور) ادامه خواهد داشت. امسال «کیت بلانشت» ریاست هیات داوران بخش رقابتی را بر عهده دارد.
۱. جنگ سرد (پاول الیکوفسکی)
یک داستان عاشقانه گرم و رازآلود در دوران پس از جنگ جهانی در کشور پولند میان موسیقیدان و یک خواننده جوان که به عضویت یک گروه موسیقی تحت حمایت کمونیستها درآمده است. «پالیکوفسکی» در سال ۲۰۱۳ با درام سیاه و سفید «آیدا» موفق به کسب جایزه اسکار بهترین فلم خارجی جوایز سینمایی اسکار شد.
 جنگ سرد 
۲. ردپایی از خود نگذار (دبرا گرانیک)
این فلم که در بخش «دوهفته کارگردانان» جشنواره کن حضور دارد اولین نمایش جهانی خود را در جشنواره فلم ساندنس آمریکا تجربه کرده است.
«گرانیک» که پیش از این فلم «استخوان زمستان» را ساخته در فلم جدیدش داستان زندگی مردی (با بازی بن فاستر) را روایت میکند که به صورت مخفیانه با دختر ۱۳ سالهاش در یک پارک عمومی زندگی میکند.
ردپایی از خود نگذار 
۳. همه میدانند (اصغر فرهادی)
یک فلم هیجانی و اسپانیولی زبان از اصغر فرهادی کارگردان ایرانی که فلم افتتاحیه جشنواره کن نیز هست. «پنه لوپه کروز» در این فلم در نقش زنی بازی میکند که به همراه همسرش «ریکاردو دارین» به زادگاهش بازمیگردد اما با رازهایی درباره زندگی گذشتهاش رو به رو میشود. «خاویر باردم» نیز در این فلم نقشآفرینی میکند.
۴. لازاروی خوشحال (آلیس رورواچر)
این فلم که جذاب به نظر میرسد از بازی بازیگر چون «سرژی لوپس» بهره میبرد. این فلم که اطلاعات کمی درباره آن در دسترس است، درباره سفر زمان است. «کالبد آسمانی» (۲۰۱۱) و «شگفتیها» (۲۰۱۴) دو فلم دیگر این کارگردان ایتالیایی نیز در جشنواره کن رونمایی شدهاند.
 لازاروی خوشحال 
۵. دختران خورشید (اوا هوسون)
در این فلم که در بخش رقابتی جشنواره کن یکی از نامزدهای نخل طلاست، گلشیفته فراهانی در نقش یک مبارز کُرد بازی کرده که رهبری یک گروه مبارزهگر متشکل از زنان به نام «دختران خورشید» را بر عهده دارد. «امانوئل برکو» نیز در این فلم در نقش یک خبرنگار ایفای نقش میکند.
 دختران خورشید 
۶. بلک کلنزمن- نژادپرست سیاه (اسپایک لی)
داستان واقعی یک افسر پلیس در دهه ۱۹۷۰ میلادی به نام «ران استالورث» که توانست به گروه نژادپرست «کو کلاکس کلان» آمریکا نفوذ میکند.
وی از طریق تلفن با اعضای این گروه ارتباط میگرفت و زمانی که نیاز به ملاقات رو در رو بود، پلیسهای سفیدپوست را جای خود میفرستاد. این فلم در بخش رقابتی جشنواره حضور دارد.
 بلک کلنزمن 
۷. سوختن (لی چانگ-دونگ)
«لی چانگ-دونگ» یکی از کارگردانان محبوب و مورد احترام جشنواره کن است که امسال با اقتباسی سینمایی از داستان کوتاه نوشته «هاروکی موراکامی» به کن بازگشته است. این فلم درباره نویسندهای است که با مردی مرموز ملاقات میکند که مدعی است، یک آرسنیست (کسی که عمدا ایجاد حریق میکند) است.
 سوختن 
۸. خانهای که جک ساخت (لارس فن تریه)
«لارسن فن تریه» که در سال ۲۰۱۱ با عنوان «چهره نامطلوب» از جشنواره کن اخراج شده بود، پس از چند سال با فلم جدیدش به این رویداد سینمایی بازگشته است و فلمش در بخش غیررقابتی به روی پرده میرود. در این فلم جنایی هیجانی، «مت دیلون» در نقش یک قاتل سریالی بازی کرده و فلم به داستان زندگی او در ۱۲ سال میپردازد.
 خانهای که جک ساخت 
۹. کفرناحوم (نادی لبکی)
فلمی از سینمای لبنان که توانسته به جمع ۲۱ فلم بخش رقابتی راه یابد. داستان این فلم که در لبنان میگذرد درباره پسری است که علیه زندگی تحمیلی خودش از سوی دیگران طغیان میکند و یک شکایت تنظیم میکند.
 کفرناحوم 
۱۰. صورت فرشته (ونسل فیلهو)
جشنواره کن در چند سال اخیر بدون حضور نام «ملاریون کوتیلار» برگزار نشده است. وی در فلم «صورت فرشته» حاضر در بخش نوعی نگاه در نقش زنی بازی کرده که فرزند ۸ ساله خود را به خاطر مردی که تازه با او آشنا شده رها میکند.