صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۵ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

«مرز» جایزه بخش نوعی نگاه کن را برد

«مرز» جایزه بخش نوعی نگاه کن را برد

فلم «مرز» ساخته علی عباسی به عنوان برنده جایزه اصلی بخش نوعی نگاه جشنواره فلم کن انتخاب شد.
بخش نوعی نگاه هفتاد و یکمین دوره جشنواره فلم کن به ریاست بنسیو دل تورو فلم «مرز» ساخته علی عباسی را به عنوان برنده جایزه اصلی خود معرفی کرد.
در این بخش رقابتی ۱۸ فلم به نمایش درآمدند.
«مرز» که دومین فلم بلند این کارگردان است بر مبنای داستان کوتاهی با عنوان «اجازه بده فرد درست وارد شود» نوشته جان اجوید لیندکوییست ساخته شده است. این فلم که در روزهای نخست جشنواره در بخش نوعی نگاه به نمایش در آمد موفق به کسب نظر مثبت تماشاگران و منتقدان شد. جایزه بهترین کارگردان این بخش نیز به سرگی لوزنیتسا از اوکراین اهدا شد که با فلمش با عنوان «دانباس» تحقیقی سورآل درباره جنگ را ارایه کرده و فلم افتتاحیه بخش نوعی نگاه امسال بود.
این کارگردان تاکنون ۳ بار در بخش رقابتی کن حضور داشته است.
سومین برنده بخش نوعی نگاه ویکتور پولستر بازیگر ۱۶ ساله فلم بلجیمی «دختر» بود که جایزه بهترین بازیگر را دریافت کرد. این فلم را لوکاس دونات کارگردانی کرده است.
جایزه بهترین فلمنامه نیز به نویسنده-کارگردان مراکشی مریم بنمبارک رسید که برای نخستین فلم بلندش «سوفیا» این جایزه را دریافت کرد. این درام که در کازابلانکا رخ میدهد درباره زنی ۲۰ ساله است که با مشکلات اجتماعی روبهرو میشود.
جایزه ویژه هیأت داوری نیز به ژوآو سالاویزا و رنه نادر مسورا کارگردانهای پرتغالی-برزیلی فلم «مرده و دیگران» رسید.
این جوایز توسط بنسیو دل تورو رییس داوران این بخش به برندگان اهدا شد. خود وی ۱۰ سال پیش در جشنواره فلم کن برنده جایزه بهترین بازیگر در بخش رقابتی برای فلم «چه» ساخته استیون سودربرگ شده بود.
آنه ماری جاسیر کارگردان زن فلسطینی، کانتمیر بالاگف کارگردان روس، ویرجینی لدوین بازیگر فرانسوی و جولی هانت سینگر مدیر اجرایی جشنواره فلم تلوراید آمریکا داوران این بخش بودند.