صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۴ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

«رستگاری در شاوشنک» یکی از بهترینها

«رستگاری در شاوشنک» یکی از بهترینها

در پروندهاشنایی با بهترین فلم های تاریخ سینمای جهان مروری بر پرونده «رستگاری در شاوشنک» به کارگردانی فرانک دارابونت داریم.
در طول چند سال گذشته در مجموعه مقالاتی تاریخچه بزرگترین کمپانی های فلمسازی را مرور کردیم؛ استودیوهایی که در طول بیش از یکصد سال که از اختراع تکنولوژی تصاویر متحرک به طور عام و سینما به طور خاص میگذرد، از فراز و فرودهای بسیار گذر کرده و چهره جهان را عوض کردند.
با هم خواندیم که سینما چطور در بزنگاه های تاریخی عصر معاصر  به میدان آمد و چگونه روی توده های مردم تاثیر گذاشت. حال که سیر تحولات اکثر استودیوهای بزرگ جهان به ویژه هالیوود به عنوان قلب تپنده صنعت سینما به تفضیل شرح داده شده بر آنیم که به طور خاص به داستان ساخت بزرگترین فلم های سینمایی بپردازیم فلم هایی که هر کدام در زمان اکران خود و در مواردی سالها بعد از آن موجی از شور و اشتیاق به راهانداختند و هم اکنون در فهرست محبوبترین تولیدات سینمایی قرار دارند.
در پس هر کدام از این فلم ها داستان های بی شماری وجود دارد از جرقه ایده اولیه تا ماجراهای ساخت و تولید و البته واکنش های مردم و منتقدان در زمان اکران. چه بسا که با مرور این ماجراها و شرح رنج و مرارت های فلمسازان و بازیگران بزرگ، ارزش این کارها برای بیننده فارسی زبان بیش از پیش آشکار شود تا بدانیم بزرگان سینما چطور با ایستادگی، آینده نگری و ایده پردازی های جسورانه به معبد مفاخر جهان راه پیدا کردند.
این سری مقالات را با فلمی آغاز میکنیم که با وجود آن که بیش از دو دهه قبل ساخته شده، اما همچنان بر تارک بسیاری از فهرست بهترین فلم های سینمایی قرار دارد. فلمی درباره صبر، ایمان و استقامت که در نهایت یکی از بزرگترین ارزش های انسانی، یعنی امید را به تصویر میکشد. فلمی درباره سلوک نفس؛ رستگاری در شاوشنک!