صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۳ عقرب ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نقد و بررسی فلم Hush…Hush, Sweet Charlotte (هیس...هیس، شارلوت عزیز)

نقد و بررسی فلم Hush…Hush, Sweet Charlotte (هیس...هیس، شارلوت عزیز)

پس از موفقیت غیر منتظره فلم «چه بر سر بیبی جین آمد؟» (What ever happened to baby jane 1962 ) کارگردان آن «رابرت آلدریچ» تلاش کرد که دوبارهاین موفقیت را با فلم «هیس…هیس، شارلوت عزیز» تکرار کند. او «هیس…» را استادانه با تلفیق ژانرهای مختلفی چون تریلر ، رازآلود ، نوآر و ترسناک ساخت.
داستان فلم در سال ۱۹۲۷ و با سکانسی از گفتگوی «سم هولیس» با جوانی به نام «جان» ( بروس درن ) آغاز میشود. «سم هولیس» پدر شارلوت که در همان نگاه اول مردی صاحب ثروت و قدرت مینماید ، در حال متقاعد کردن جان برای اتمام رابطهاش با «شارلوت» ( بت دیویس ) است و با اینکه جان اظهار میکند شارلوت را دوست داشته و قصد ازدواج با او را دارد اما پدر شارلوت به شدت مخالف میکند زیرا جان مرد متاهلی است که احتمالا برای تصاحب ثروت او نقشه کشیده است.
شب بعد در مراسم جشنی که در خانه سم هولیس برگزار گردیده ، جان به شارلوت میگوید که دیگر نمی تواند این رابطه را ادامه دهد و بهاین ترتیب شارلوت با ناراحتی و گریه کنان اتاق را ترک میکند. اما چند دقیقه بعد در حالیکه جان تنها در اتاق نشسته فردی ناشناس به او حمله و با تبر دست و سرش را جدا میکند. مهمانان حاضر در خانه زمانی متوجه قتل میشوند که شارلوت را با لباسی خونین در آنجا میبینند. این سکانس با قتلی شوک آور و هیچکاکی که یادآور فلم «روانی» است باعث میشود بیننده انتظار فلمی جنایی و ترسناک را داشته باشد.
ادامه فلم در سال ۱۹۶۴ دنبال میشود. جایی که «شارلوت هولیس» پس از گذشت سالها از ارتکاب قتلی که انجام داده و معشوقهاش را به طرز فجیعی کشت ، اکنون به همراه خدمتکارش «ولما» در خانه بزرگی که از پدرش به جای مانده زندگی میکند. او دچار مشکلات روانی و عصبی است، از سوی مردم طرد شده و با گذشته کابوس وارش زندگی تلخی دارد. زمانی که شارلوت متوجه میشود که شهرداری قصد تخریب خانه او را برای راهسازی دارد ، با دختر عمویش «میریام» ( الیویا دو هاویلن ) تماس میگیرد تا خود را برای کمک به آنجا برساند.
سه شخصیت فرعی اما مهم در فلم وجود دارد که سرنوشت آنها به شارلوت گره خورده است. «میریام» دختر عموی شارلوت که از شهر دیگری به آنجا میآید. ما چیز زیادی از گذشته او نمی دانیم ولی در نگاه اول زنی مهربان و محترم به نظر میرسد که هدفش کمک به شارلوت میباشد. «درو» دکتر آن منطقه که سالها شارلوت را تحت درمان قرار داده است. از همان ابتدا متوجه میشویم که در گذشته بین میریام و دکتر روابطی بوده است. میریام به همراه «دکتر درو» سعی در متقاعد کردن شارلوت برای ترک خانه قدیمیش دارند. «ولما» ( مورهد ) کارگر و پرستاری که مدت زیادی از شارلوت مراقبت کرده و زنی فضول و ایرادگیر است. او سرسختانه در برابر آن دو میایستد تا شارلوت را از خانهاش بیرون نکنند. اشکالی که میتوان به فلم وارد کرد عدم پرداخت کامل به شخصیتهاست و اینکه چیز زیادی از گذشته آنها گفته نمیشود. در واقع فلم بدون مقدمه چینی زیادی مستقیما وارد اصل ماجرا میشود و این امر امکان داشتن ارتباط قوی با کاراکترها را کمی دشوار مینماید. اینکه چرا داستان درحدود ۴۰ سال بعد از قتل پیگیری میشود پرسشی است که شاید برای بیننده پیش آید! احتمالا دلیلش نشان دادن تاثیر عمیق این حادثه بر روی شخصیت اصلی فلم یعنی شارلوت است. بعد از گذشت سالها او هنوز نتوانسته با قتل معشوقهاش کنار بیاید و حتی گاهی با او صحبت میکند.
داستان فلم مخاطب را به مدت دو ساعت درگیر و او را با سوالهای متعددی روبرو میکند. مثلا آیا شارلوت قاتل است؟ نامههایی که برای شارلوت فرستاده میشد از جانب چه کسی بود؟ آیا شارلوت واقعا دیوانه بوده یا اینکه طوری رفتار میکرد که مردم از او انتظار داشتند؟ و …
شاید از جهاتی «هیس … » شبیه فلم قبلی کارگردانش یعنی «چه بر سر بیبی جین آمد؟» باشد اما رابرت آلدریچ با نشان دادن وجه تاریکی از تریلر یعنی بیماری روانی انسان ، توانسته عملکرد بهتری داشته باشد. «هیس …» فلمی پر تعلیق با اتمسفری تاریک و رازآلود است که به نظر الهام گرفته از آثاری چون «روانی» و «سانست بلوار» میباشد. البتهاین شباهت میتواند ناشی از این باشد که نویسندگان فلم در گذشته با هیچکاک در مجموعه تلویزیونی «آلفرد هیچکاک تقدیم میکند» همکاری داشتهاند.
همچنین نور پردازی مناسب و کاربرد درست نور و سایه به همراه فلمبرداری دقیق توانست حس تعلیق را به خوبی در صحنههای مورد نیاز پیاده کند.
 «بت دیویس» که برای بازی درخشانش در فلم «همه چیز دربارهایو» موفق به دریافت اسکار شده بود ، این بار نیز نقش آفرینی قدرتمند و باورپذیری را ارائه میدهد. در نقش زنی مسن ، تنها ، شکننده ، دمدمی مزاج ، دارای مشکل روانی و گاهی ترحم برانگیز. تنهایی و زندگی تلخ شارلوت شبیه کاراکتر «نورما دزموند» در فلم «سانست بلوار» و رفتارهای عجیب و پریشان او نیز یادآور «بلانش دوبوا» در فلم «اتوبوسی به نام هوس» است. بت دیویس با وجود بازیهای هنرمندانهاش به قدری در زندگی واقعی رفتاری مغرور و ناپسند با اطرافیانش داشت که حتی همبازیش «الیویا دو هاویلن» بعدها علام کرد که: (( از حضور در این فلم متاسف نیستم اما به همکاری با بت دیویس نیز افتخار نمیکنم! ))
رابرت آلدریچ پس از فلمهای «چه بر سر بیبی جین آمد؟» و «هیس … هیس شارلوت عزیز» ، در سال ۱۹۶۹ نیز با ساخت «چه اتفاقی برای عمه آلیس افتاد؟» ( What Ever Happened to Aunt Alice ) سه گانهاش را تکمیل کرد. سه فلمی که شاید به لحاظ موضوعی با یکدیگر مرتبط نباشند اما شباهتهای انکار ناپذیری بین آنها وجود دارد.