صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۹ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حضور جیسون استاتهام در فلم سینمایی «The Meg»

حضور جیسون استاتهام در فلم سینمایی  «The Meg»

سال بعد از «آروارهها» فلم جنجال برانگیز و بسیار پرفروش استیون اسپیلبرگ معروف و وحشت عظیمی که از کوسهها در دلها افکند، فلم دیگری با همان مضمون از دیروز (جمعه ۱۹ مرداد) بر پرده سینماهای جهان رفته است. این بار غول انگلیسی ۲۰ سال اخیر فلمهای اکشن یعنی جیسون استاتهام را روبهروی کوسه عظیم تازهای قرار داده است.
فلم جدید «The Meg » که کارگردان آن جان ترتل تاب امریکایی است و دین گئورگاریس و برادران هوئهبر (با نامهای کوچک یان و اریش) سناریوی آن را نوشتهاند، بر پایه رمانی با نام «مگ: داستانی از وحشت عمیق» نوشته «استیو التن» استوار است. در این فلم علاوه بر استاتهام که با فلمهای جنایی و اکشن گای ریچی در نیمه دوم دهه ۱۹۹۰ به مردم شناسانده و با تریلوژی انتقال دهنده در دهه ۲۰۰۰ به یک سوپراستار اکشن تبدیل شد، لی بینگ بینگ چینی، راین ویلسون امریکایی، رابی رز استرالیایی، وینستون چائو تایوانی و کلیف کرتیس نیوزیلندی در سایر نقشهای عمده این فلم جدید علمی - تخیلی وحشتناک، ظاهر شدهاند.
از دیسنی به برادران وارنر
فلم «The Meg » را در ابتدا کمپانی معروف والت دیسنی با خرید امتیاز کتاب استیو التن کلید زد اما به دلایلی این پروژه سالها خاک خورد تا سر از برادران وارنر، دیگر کمپانی قدیمی هالیوود درآورد و در نهایت جان ترتل تاب و اعضای گروه او از سپتمبر ۲۰۱۶ کارهای تولید این فلم را شروع کردند. فلمبرداری فلم از یک ماه بعد از آن در نیوزیلند و سواحل آن -که برای نشان دادن جولان یک کوسه مخوف عظیم و تلاش او برای بلعیدن انسانها و قبضه کردن آبهای یکی از شهرهای بندری نیوزیلند مناسب نشان میداد- آغاز شد.
این فلم را به سبب مشارکت عظیم چین در ساخت آن باید یک محصول مشترک بین چین و امریکا دانست و به همین سبب نیز از صبح دیروز ابتدا در سطح همین دو کشور و از امروز در بیش از ۴۵ کشور دیگر اکران میشود و تا هفته آینده به ۴۰ کشور دیگر بسط مییابد. باور راسخ اولیه این است که این فلم برای کسب عنوان پرفروشترین فلم این هفته جهان رقابتی شدید با قسمت ششم سری فلمهای اکشن و جاسوسی «مأموریت غیرممکن» که در دو هفته قبلی صدرنشین جدول درآمدسازان بوده، خواهد داشت ولی نتیجه آن هرچه باشد، این نکته بلاتردید است که ترس از کوسههای درنده که با فلم کلاسیک شده «Jaws » (آروارهها) ساخته سال ۱۹۷۵ استیون اسپیلبرگ به یک اپیدمی در
جهان تبدیل شد و دهها نمونه مشابه را موجب شد، با این فلم تازه از نو در سطح دنیا ریشه خواهد دواند و یک بار دیگر سواحل توریستی و پلاژهای مسافرتی در اطراف آبهای آزاد و سراسر جهان را تهی از خیل توریستهایی خواهد کرد که معمولاً در این موقع گرم از سال به سواحل و مناطق مناسب برای شنا و رفع گرما روی میآورند. به نظر میرسد یک بار دیگر توریستها با بسط یافتن شهرت توأم با ترس عمیق فلم he Meg ، از خیر سفر در این مناطق خواهند گذشت و به گوشه امنی دور از سواحل بسنده خواهند کرد.
همه کلکهای استیتام
در این میان «The Meg » محل تازهای برای محکمتر شدن هرچه بیشتر جایگاه جیسون استاتهام در سینمای اکشن و فاصله گرفتن او از رقبای عمده سالهای اخیرش شامل جت لی، لیام نیسون و استیون سیگال است. استاتهام در این فلم رل یوناس تیلور را بازی میکند که یک متخصص نبرد در زیر آب و نجات انسانهای به مخاطره افتاده در دل اقیانوسهاست و فلم به ما میگوید که او وقتی به یک مأموریت نجات تازه فراخوانده میشود
که مشخص میگردد یک کوسه عظیم ازنژاد مگالودونها به گروهی از دانشمندان زیر آب هجوم برده و آنان را یک لقمه خویش کرده و بدتر اینکه در مأموریت نخست، افراد مهاجم به اشتباه به کوسهای بجز کوسه مگالودون سم میخورانند، کوسه اصلی ابتدا از حملات نارنجکی تیلور هم مصون میماند تا اینکه تیلور با کلک زدن به وی موجب خونریزی مگالودون میشود و انبوه کوسههای رها شده از قعر دریا که به خودشان هم رحم نمیکنند به مگالودون نیز هجوم برده و او را میبلعند و غائله را - دستکم تا فلم بعدی - پایان میبخشند.
 بلعیدن پول سینمادوستان
حال باید دید دستپخت تازه جان ترتل تاب ۵۵ ساله که پیشینه ساخت فلمهای «وقتی تو خواب بودی»، «پدیده»، دوگانه «گنج ملی» و «کارآموز ساحر» را هم دارد، تا چه حد توان مکیدن خون و بواقع بلعیدن پول سینمادوستان را در سطح جهان دارد، هرچند همین حالا هم مشخص است که اگر قرار است فلمی، تام کروز و دوستانش در «مأموریت غیرممکن ۶» را از قله پرفروشهای چند هفته اخیر امریکای شمالی و بسیاری از نقاط دیگر دنیا پایین بیاورد، همین کوسه مخوف و تقابل هولناک او با جیسون استاتهامی است که در عمر پرسود هنریاش کم کوسه نخورده است!