صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۹ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دیزنی خاطرات انیمیشن‌های قدیمی را زنده می‌کند

دیزنی خاطرات انیمیشن‌های قدیمی را زنده می‌کند

روسای کمپانی دیزنی به سمت ساخت نسخه های جدیدی از انیمیشن های خاطره انگیز خود در قالب لایواکشن رفته اند.
محمدامین شکاری: «کریستوفر رابین» محصول دیزنی فلمی لایواکشن  از داستان وینی پو با شرکت اوان مک گرگور ۳ آگوست به نمایش در آمد. این فلم که یکی از مجموعه فلم های لایواکشن دیزنی از داستان های برجسته و پرطرفدار است در ادامه موفقیت کم نظیر «دیو و دلبر» در مارچ سال گذشته ساخته شد. «دیو و دلبر» با بازی اما واتسون در هفته اول نمایش خود ۱۷۰ میلیون دالر تصاحب کرد و در نهایت نیز به رقم فروش حیرت انگیز ۱ میلیارد دالر در باکس آفیس جهانی دست یافت.
با این حال «دیو و دلبر» اولین فلم لایو اکشن موفق دیزنی نیست. در حقیقت این اقتباس در میان مجموعه فلم های لایو اکشن دیزنی نظیر «آلیس در سرزمین عجایب»، «کتاب جنگل» و «سیندرلا» آخرین است. «آلیس در سرزمین عجایب» ساخته تیم برتون در سال ۲۰۱۰ اکران شد و به رقم فروش ۱ میلیارد دالر رسید. «کتاب جنگل» نیز دیگر فلم لایو اکشنی بود که موفقیت مشابهی در باکس آفیس جهانی به دست آورد. حال دیزنی قصد دارد ساخت فلم های لایو اکشن خود را مضاعف کرده و قهرمانان پرطرفداری چون مولان و علاءالدین را در سال های پیش رو بر روی پرده نقرهای بیاورد.
در این جا باوجود آن که میدانیم روند بازسازی کلاسیک های انیمیشن دیزنی جدید و مربوط به این روزها نیست به بررسی همه فلم های لایواکشن برنامه ریزی شده توسط کمپانی دیزنی تا سال ۲۰۲۰ نگاهی میاندازیم.
بسیاری از فلم های مهم دیزنی مثل مولان، شیرشاه و علاءالدین در دوران رنسانس مشهور کمپانی که در سال ۱۹۸۹ آغاز شد و نسلی از مخاطبان را با ترانه ها و شخصیت های آن تا به امروز شیفته کرد، ساخته شدند و امروز مشاهده میکنیم کمتر از سه دهه بعد روسای کمپانی به ساخت نسخه بازسازی شده این آثار ترغیب شده اند.
دامبو (۲۹ مارچ ۲۰۱۹)
تیم برتون بازسازی لایواکشن «دامبو» را برای دیزنی کارگردانی میکند. داستان «دامبو» اثر کلاسیک محصول ۱۹۴۱، درباره یک فیل سیرک است که به خاطر گوش های بزرگش دست انداخته میشود. با توجه به اعلام کمپانی دیزنی فلمنامه این لایواکشن با افزودن چندین تغییر به داستان اصلی از جمله معرفی یک خانواده انسان، گسترش داده شده است. این فلم ۲۹ مارچ ۲۰۱۹ با شرکت کالین فارل، مایکل کیتن و اوا گرین به نمایش در میآید.
علاءالدین (۲۴ می ۲۰۱۹)
فلم لایواکشن علاءالدین بازسازی انیمیشن ۱۹۹۲ کمپانی دیزنی است که جوایز اسکار بهترین موسیقی متن و بهترین ترانه را برای آلن منکن به دست آورد. این اثر به کارگردانی گای ریچی ۲۴ می ۲۰۱۹ به نمایش در خواهد آمد. گفته شده است بسیاری از مشخصه های فلم های موزیکال در این لایو اکشن همچنان به جای خود باقی است با این حال چندان مشخص نیست نقش جنی غول چراغ جادو که در نسخه اصلی توسط رابین ویلیامز فقید صداپیشگی شد و در این جا ویل اسمیت نقش آن را ایفا میکند چگونه به اجرا در خواهد آمد. گای ریچی برای آن که این فلم لایواکشن  را به روح اثر نزدیک کند منا مسعود بازیگر مرد مصری را برای ایفای نقش علاءالدین انتخاب کرده است.
شیرشاه  (۱۹ جولای ۲۰۱۹)
سیمبا، نالا و موفاسا شخصیت های دوست داشتنی در نسخه لایواکشن/سیجیآی «شیرشاه» برخواهند گشت. بازسازی این انیمیشن محصول ۱۹۹۴ که از بزرگترین انیمیشن های ساخته شده در زمان خود بود توسط جان فاورو کارگردان «کتاب جنگل» با حضور ستارگان مطرحی چون بیانسه، دونالد گلاور، چویتل اجیوفور و جان اولیور ساخته میشود. این فلم لایواکشن ۱۹ جولای ۲۰۱۹ به سینماهای دنیا راه مییابد. از نکات جالب فلم حضور جیمز ارل جونز صداپیشه شخصیت موفاسا در نسخه اصلی است که بار دیگر برای این نقش انتخاب شده است. 
مولان (۲۱ مارچ ۲۰۲۰)
مولان داستان یک زن چینی است که خودش را در پوشش یک مرد برای مبارزه به جای پدرش در خلال جنگ جا میزند. این اثر ۲۱ مارچ  ۲۰۲۰ به سینماها برمی گردد. بازیگر چینی لیو ییفئی که با نام  لیو بلورین شناخته میشود نقش مولان سلحشور افسانهای را در بازسازی لایواکشن دیزنی ایفا میکند. شایعاتی پیرامون فلم بود که گفته میشد قرار است نقش اول فلم به یک بازیگر مرد سفیدپوست برسد با این حال از منابع نزدیک به فلم خبر رسیده همه بازیگران نقش اصلی فلم چینی خواهند بود.
نیکی کارو کارگردان فلم نیز بر جنبه رزمی بودن این اثر تاکید کرده و گفته است که بر خلاف نسخه سال۱۹۹۸ شاهد یک فلم موزیکال نخواهیم بود. بلکه باید منتظر یک فلم حماسی رزمی باشیم.
مالیفیسنت ۲ (۲۹ می ۲۰۲۰)
چهار سال پس از آن که «مالیفیسنت» ۷۵۸ میلیون دالر در باکس آفیس جهانی بدست آورد، آنجلینا جولی و ال فانینگ برای قسمت دوم آن برمی گردند. میشل فایفر، چویتل اجیوفور، اد اسکرین، جونو تمپل  و هریس دیکینسون از دیگر بازیگران فلم هستند.در این قسمت بنا به گزارش انترتینمنت ویکلی، مالیفیسنت (آنجلینا جولی) و پرنسس آئورورا (ال فانینگ) هر یک با شخصیت های جدید متحد شده و در تلاش برای دفاع از موجودات جادویی با دشمنان تازهای مواجه میشوند. فلمبرداری قسمت دوم «مالیفیسنت» از ماه میسال جاری آغاز شده است.