صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بهاءالدین، تنبور نواز «پنجه‌طـلایی»‌ افغانستان درگذشت

بهاءالدین،  تنبور نواز «پنجه‌طـلایی»‌ افغانستان  درگذشت

بهاالدین؛ تنبور نواز چیره دست افغانستان در عمر ۸۹ سالگی در شهر مزار شریف مرکز ولایت بلخ درگذشته است. آقای بهاالین متولد سال ۱۳۰۸ خورشیدی در ولایت کاپیسا در شمال کابل است.
هشت ساله بود که به نواختن تنبور آغاز کرد. او در زادگاهاش نزد استاد محمدالله به شاگردی نشست، سپس روانه کابل شد و در کوچه خرابات خاستگاه موسیقی سنتی افغانستان مسکن گزید.این هنرمند به تشویق استاد محمدعمر، رباب نواز معروف افغان به رادیو افغانستان راه یافت و شهرتش به خارج از مرزهای این کشور رسید.صدای تنبور این هنرمند در اکثر آهنگهای آواز خوانان معروف افغانستان چون استاد رحیم بخش، استاد هاشم، استادخیال، استاد آرمان، استاد هماهنگ، استاد مددی و دیگران به گوش میرسد.
استاد بهاالدین در سال ۱۳۴۳ خورشیدی از کابل به مزار شریف رفت و تاکنون در آنجا ماندگار بود. به گفته نزدیکانش او در سالهای اخیر دیگر نمی نواخت اما مردم از شنیدن قطعات ثبت شده او همچنان لذت میبردند.
تنبورنواز معروف برای اجرای کنسرتها سفرهای زیادی به کشورهای مختلف جهان نموده که پر خاطره ترین آن به گفته خود استاد بهاالدین اجرای کنسرت او در هلند و ملاقات او با ملکه این کشور بود.
بهاالدین به عنوان استاد «پنجهطلّایی» در افغانستان شناخته میشد.
تنبور در ایران نیز یکی از سازهای پر طرفدار است که بیشتر در مراسم مذهبی و عرفانی نواخته میشود. به طور مثال پیروان آیین یارسان، یا اهل حق با تنبور نوازی و سروده های مذهبی مراسم مذهبی خود را جشن میگیرند.