صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۹ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کفش های یاقوتی دوروتی در فلم «جادوگر شهر از» پیدا شد

کفش های یاقوتی دوروتی در فلم «جادوگر شهر از» پیدا شد

اف بی آی کفش های یاقوتی جودی گارلند در فلم «جادوگر شهر از» را که به سرقت رفته بود، پیدا کرد.
اف بی آی روز سه شنبه اعلام کرد طی یک عملیات ضربتی کفش های یاقوتی جودی گارلند را که سیزده سال پیش از موزیم ای در مینه سوتا به سرقت رفته بود پیدا کرد.
جیل سانبورن مأمور ویژه اف بی آی در بیانیه خود اعلام کرد: «در دلِ تقریبا همه جرم های هنری، حرص و طمع را مشاهده میکنیم که در تار و پود آن قرار دارد. حرص و طمع برای برداشتن  آن و کسب سود منفعت برای بازگرداندنش.»
وی افزود: «کفش های راحتی یاقوتی دوروتی یک قطعه با ارزش آمریکایی است. ما امیدواریم افراد جامعه به ما کمک کنند تا جزییات این معما را تکمیل کنیم و بتوانیم همه کسانی را که پشت این طرح و نقشه بودند مسئول بدانیم.»
این کفشها به قیمت ۱ میلیون دالر بیمه شده بودند و یک اهداکننده ناشناس نیز یک میلیون دالر دیگر برای بازگشت سالم آنها پیشنهاد داده بود، اما این پیشنهاد پس از ۱۰ سال منقضی شد.
پس از آن که کفش ها در سال ۲۰۰۵ از موزیم جودی گارلند در گرند رپید دزدیده شدند خبری از آنها نبود تا اینکه یک نفر در سال گذشته اطلاعات بیشتری درباره سرقت به موزیم ارایه کرد. اف بی آی در بیانیه روز سه شنبه خود اعلام کرد: صاحب کفش های سرقت شده در تلاش برای اخاذی از شرکت بیمه مارکل بود.
چندین مظنون از جمله افراد دخیل در سرقت اولیه و آنها که در تلاش برای اخاذی بودند شناسایی شده اند.
این جفت کفش یکی از چهار جفت موجود بود. حداقل ۲ تای دیگر آنها متعلق به مجموعه داران خصوصی هستند که از جمله آنها مالکیت مشترک دی کاپریو و اسپیلبرگ است که برای نمایش در موزیم آکادمی قرار داده شده است.