صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱۳ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جشنواره فلم بوسان امسال نگاه جنسیتی و منطقه‌‎ای برابر دارد

 جشنواره فلم بوسان امسال نگاه جنسیتی و منطقه‌‎ای برابر دارد

داوران بخش «موجهای نو» جشنواره امسال فلم بوسان در نشستی از ضرورت توجه به تبعیضها و نابرابریهای جنسیتی و منطقه ای صحبت کردند.
به نقل از هالیوود ریپورتر، داوران بخش «موجهای نو» جشنواره بین المللی فلم بوسان گرد هم آمدند تا درباره چشم انداز و زاوید دید خود برای قضاوت ۱۰ فلم حاضر در این بخش جشنواره امسال بحث و گفتگو کنند.
هیات داوران در نشستی با خرسندی درباره ضرورت وجود نگاه متوازن به تنوع و گوناگونیها شامل برابری جنسیتی در جشنواره امسال گفتگو کردند. فلمهای منتخب این دوره جشنواره بوسان شامل حضور قابل توجه کارگردانان زن از جمله پارک یونگ-جو با فلم «زندگی دوم» و کیم بورا با «خانه مرغ مگس خوار» است که هر دو از کارگردانان نوظهور زن از کوریای جنوبی هستند.
لابینا میتسوکا بازیگر مقدونیه ای و عضو هیات داوران در این باره گفت: ما باید مساوات داشته باشیم ولی در حال حاضر صدای زنان به اندازه کافی شنیده نمی شود.
او اینطور ادامه داد که زنان نه تنها در جایگاه کارگردانی که باید مانند دیگر حوزهها همچون صنایع و سیاست، در بخشهای اجرایی و برنامه ریزی فستیوالها به درستی معرفی شوند.
این بازیگر همچنین از تجربه خود در مقدونیه و نادیده گرفته شدن نظراتش سر صحنه فلمها گفت و ادامه داد که بیست سال طول کشید تا به نقطه درست برسند.
شی نانسون دیگر عضو هیات داوران که نام او پشت بسیاری از فلمهای پرفروش هنگ کنگی است نیز اظهار کرد آن قدر خوش اقبال بوده است که در کشورش با مشکلی به نام تبعیض جنسیتی مواجه نباشد. او ضمن تایید مواضع میتسوکا بیان کرد که هنر باید فارغ از فاکتورهای جنسیتی مورد قضاوت قرار گیرد و البته اضافه کرد که به صرف داشتن کارگردان زن بود، به فلمی امتیاز مثبت نخواهند داد. او گفت: ما نباید از آن سو دچار تعصب باشیم و به فلمی امتیاز بهتری دهیم چون سازنده آن یک زن بوده است.
در همین حال جی جئون دبیر جشنواره بین المللی فلم بوسان عقیده دارد که فلمهای انتخابی امسال بازتابی از گسترش تنوع و گوناگونی منطقه ای در سینمای آسیاست.
جئون گفت: سینمای آسیا موفقیتهای بی سابقه ای در جشنوارههای بزرگ بین المللی چون کن و ونیز داشته است اما اگر این فلمهای تحسین شده قبلا محدود به شمال شرق آسیا بود، اکنون به کل آسیا گسترش یافته است. او ادامه داد که عقیده دارد این موضوع به دلیل پر شدن فاصله اقتصادی و کم شدن اختلافهای فرهنگی بین کشورهای آسیایی است.
«موجهای نو» یکی از بخشهای اصلی رقابتی جشنواره فلم بوسان کوریای جنوبی است که مختص فلمهای اول و دوم فلمسازان آسیایی است. امسال ریاست داوران این بخش بر عهده کیم هونگ-جون استاد فلمسازی کوریای جنوبی است و شی نانسون تهیه کننده هنگ کنگی، لابینا میتسوکا بازیگر مقدونیه ای، جون کونیمورا بازیگر جاپانی و ناشن مودلی دبیر جشنواره فلم سیدنی او را همراهی میکنند.
در بخش «موجهای نو» جشنواره امسال فلم بوسان کارهایی از مناطق کمتر مطرح آسیا همچون قرقیزستان با فلم «شفق قطبی» حضور دارد.
بیست و سومین دوره جشنواره بین المللی فلم بوسان از روز گذشته ۴ اکتبر، آغاز شده و تا ۱۳ اکتبر(21 میزان) ادامه دارد.