صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳۱ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ساخت مستندی رنگی و سه بعدی از جنگ بزرگ

ساخت مستندی رنگی و سه بعدی از جنگ بزرگ

پیتر جکسون، بازیگر ۵۶ ساله نیوزیلندی قصد دارد مستندی تحت عنوان «آنها پیر نمی شوند» راجع به جنگ جهانی اول به عنوان بزرگترین جنگ قرن گذشته بسازد.
به نقل از بیبیسی، پیتر جکسون خالق «ارباب حلقه ها»، برای نخستین بار جنگ جهانی اول را به صورت مستندی سه بعدی و رنگی روی پرده سینما میبرد.
فلم «آنها پیر نمی شوند» روایت بزرگترین جنگ تاریخ معاصر از نگاه سربازان است: روایتی رنگی از جنگی سیاه و سفید.
پیتر جکسون در گفتگویی که با ویل گوپرتز سردبیر بخش هنر بی بی سی داشت در مورد فلم گفت: در ذهن ما جنگ جهانی اول یک جنگ سیاه و سفید است، تمام تلاش ما در این فلم بر این بود که جنگ را از نگاه سربازها به بیننده نشان بدهیم چون سربازها قطعا جنگ را رنگی میدیدند نه سیاه و سفید.
او در ادامه تاکید کرد: تمام تصاویر فلم واقعی هستند و هیچ فریمی از فلم بازسازی شده نیست و در اصل فلم نیز دستی برده نشده است.
کارگردان «هابیت» در پاسخ به این پرسش که با وجود صامت بودن این فلم ها، صدا را چگونه به آن ها اضافه کرده است گفت: ما اضافه کردن صدا را کاملا به بخش صدا سپردیم و آن ها هم خیلی خوب کار کردند اصلا فکر میکنید که صدابردار درون جنگ بوده است. ما حتی یک قدم  هم جلوتر رفتیم یک سری متخصص لب خوانی استخدام کردیم که به ما گفتند مثلا سربازها چه آوازی میخواندند بعد همان ها را دادیم به دوبلورها تا بخوانند و با صدایشان به تصاویر روح بدهند، ما حتی از ارتش نیوزلند نیز خواستیم تا خمپاره شلیک کند و صدای آن ها را ضبط کردیم بنابراین تمام این صداها که میشنوید، انفجارها همه واقعی هستند. ارتش نیوزلند شلیک میکرد و ما همه جا میکروفن گذاشته بودیم و صداها را ضبط میکردیم؛ هیچ صدایی ساختگی نیست. همه صداهاواقعی هستند.
جکسون در پایان گفت: امیدوارم این فلم کودکان را ترغیب کند که به سراغ تاریخچه خانواده شان بروند بهترین کاری که یک نفر میتواند انجام دهد این است که ببیند خانواده اش چه نقش و سهمی در جنگ جهانی اول داشته است. این گونه میتواند درس های مهمی بگیرد.