صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

گریم‌های عجیب و غریب تیلدا سویینتون

گریم‌های عجیب و غریب تیلدا سویینتون

فلم جدید «سوسپیریا» احتمالا به سه فلم قبلی تیلدا سویینتون بازیگر بریتانیایی که اسکار بهترین چهرهپردازی و آرایش مو را بدست آورده بودند، ملحق میشود.
با وجود این که فلم «مرا با نامت صدا کن» آخرین ساخته لوکا گوادانینو سال گذشته توانست نامزد جایزه اسکار بهترین فلم شود ولی منتقدان برای فلم «سوسپیریا» جدیدترین ساخته گوادانینو که براساس نسخه ۱۹۷۷ داریو آرجنتو ساخته شده است شانس موفقیت چندانی در اسکار ۲۰۱۸ قائل نشدهاند، با این حال با توجه به تصاویر دیده شده از گریم عجیب و غریب تیلدا سویینتون در این فلم، از همان روز نخست اکثر منتقدان، فلم را یکی از شانسهای اصلی کسب جایزه اسکار بهترین چهرهپردازی و آرایش مو در نظر گرفته اند و معتقدند اعضای آکادمی قطعا نمیتوانند از کار فرناندا پرز سرپرست گروه گریم این فلم بگذرند.
جالب است بدانیم در صورت رخ دادن این اتفاق آن گونه که در سایت گلددربی نقل شده، «سوسپیریا» به چهارمین فلم تیلدا سویینتون تبدیل خواهد شد که توانسته جایزه اسکار بهترین چهرهپردازی و آرایش مو را از آن خود کند؛ اتفاقی که در طول کمتر از چهار دهه از ایجاد این بخش در جوایز اسکار کم نظیر است. البته کیت بلانشت دیگر بازیگر مهم سینما نیز در چهار فلم برنده جایزه اسکار بهترین چهرهپردازی و آرایش مو بازی کرده است، هرچند بلانشت برخلاف سویینتون در فلم هایش که جایزه اسکار بهترین چهرهپردازی را بدست آورده اند (الیزابت، ارباب حلقهها: یاران حلقه، ارباب حلقهها: بازگشت پادشاه، مورد عجیب بنجامین باتن) گریمهای آن چنان سنگینی نداشته است.
فلمهای «سرگذشت نارنیا: شیر، کمد و جادوگر» (۲۰۰۵)، «مورد عجیب بنجامین باتن» (۲۰۰۸) و «هتل بزرگ بوداپست» (۲۰۱۴) سه فلم سویینتون هستند که پیش از این برنده جایزه اسکار بهترین چهرهپردازی و آرایش مو شده اند.
حالا در فلم «سوسپیریا» سویینتون در سه نقش بازی کرده است یکی نقش مادام بلانچِ رقاص که چهره اش به خود واقعی سویینتون شبیه است دیگری نقش مادر مارکوسِ شیطانی و سومی هم نقش دکتر جوزف کلمپرِر پیرمرد روانشناس.
یکی از نکات جالب فلم «سوسپیریا» لیست بازیگران فلم است، در این لیست در ابتدا نوشته شده بود که نقش دکتر کلمپرِر را بازیگر مردی به نام لوتز اِبرتزدورف ایفا کرده است و مدتها ادعا میشد این شخصیت وجود خارجی دارد به گونه ای که حتی سایت IMDb هم به اشتباه برای لوتز اِبرتزدورف ۸۲ ساله آلمانی، پروفایل درست کرد، هر چند بعدها بازی با کلمات فامیلی اِبرتزدورف، خیالی بودن این شخصیت را آشکار کرد و خود سویینتون هم در مصاحبه با نیویورک تایمز سرانجام لو داد که این نقش را نیز خودش ایفا کرده است و به عمر شخصیت خیالی لوتز اِبرتزدورف پایان داد. (تلفظ سویینتون در انگلیسی تلفیقی از دو کلمه گراز و شهر است و اِبرتزدورف هم در آلمانی تلفیقی از این دو کلمه است.)
با توجه به ایفای سه نقش در یک فلم از سوی تیلدا سویینتون، برخی از منتقدان با در نظر گرفتن سابقه اسکار در تحسین بازیگران ایفاگر چندین نقش در یک فلم (الک گینس و پیتر سلرز دو نمونه شاخص این مثال) شانس نامزدی اسکار برای تیلدا سویینتون در این فلم قائل هستند، اما باید گفت بی تردید در فصل جوایز سینمایی، کانون توجه منتقدان بخش چهرهپردازی این فلم است.
حال باید منتظر ماند و دید که آیا سویینتون برای گریمورهای فلم «سوسپیریا» نیز همچون سه فلم پیشینش خوش یمن خواهد بود؟