صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بخت‌های دریافت اسکار ۲۰۱۹ بهترین فلم خارجی

بخت‌های دریافت اسکار ۲۰۱۹ بهترین فلم خارجی

طبق برخی گمانهزنیها، فلمهای نمایندگان مکزیک و کوریا جنوبی در اسکار نود و یکم شانس بیشتری برای دریافت اسکار بهترین فلم غیرانگلیسیزبان دارند.
به نقل از هالیوود ریپورتر، فلمهای نمایندگان مکزیک و کوریا جنوبی در اسکار نود و یکم شانس بیشتری برای دریافت اسکار بهترین فلم غیرانگلیسیزبان دارند، اما «کوبا» و «کنیا» را هم نمیتوان دستکم گرفت.
نمایندگان کوریا جنوبی و مکزیک در جشنوارههای معتبر جهانی خوش درخشیدهاند و با کولهباری از جوایز به رقابت اسکار آمدهاند. در ادامه به شرح مختصر چند فلم شاخص بخش اسکار غیرانگلیسی زبان نگاهی انداختهایم که ملاحظه خواهید کرد:
فلم «سرجیو و سرگئی»
طنز سیاسی «ارنستو داراناس» که اولین اکران خود را در سال ۲۰۱۷ در جشنواره فلم بینالمللی تورنتوی کانادا تجربه کرد که «ران پرلمَن» در آن ظاهر شد. این  فلم نماینده هاوانا در اسکار و به عنوان یکی از فلمهای شاخص این بخش عنوان شده بود، اما به دلایلی نامعلوم رد صلاحیت شد. برخی معتقدند که غالب دیالوگهای این فلم که به زبان انگلیسی است، باعث رد شدن این فلم در بخش اسکار زبان خارجی بوده است.
فلم «سوختن»
با این درام تیره که بر اساس داستان کوتاه «هاروکی موراکامی» نویسنده نامدار جاپانی ساخته شده و برنده جایزه «فیپرِسی» جشنواره کن شده است، «لی چانگ دونگ» دومین فلمساز کرهای میشود که برای سومین بار اثرش به اسکار راه یافته و شاید برای اولین بار نامزد این جایزه شود.
فلم «کَفَرناحوم»
کمپانی «سونی کلاسیک» توزیعکننده چندین فلم خارجی است که به بخش اسکار زبان خارجی راه یافتهاند اما این فلم درام اجتماعی کودکمحور از «نادین لَبَکی» (ورودی اسکار در سالهای ۲۰۰۷ و ۲۰۱۱) که جایزه هیأت داوران کن را بدست آورده به واسطه واکنشهایی که پس از اکرانش دیده شد، میتواند قویترین تولید کمپانی سونی باشد که در بخش اسکار زبان خارجی شرکت کرده است.
فلم «رُم»
پرتره دوران کودکی «آلفونسو کوارون» میتواند تنها فلم یازدهم غیرانگلیسی و دومین فلم مکزیکی پس از «بابِل» باشد که نامزد «بهترین فلم» اسکار شود. این فلم میتواند رکورد پنج نامزدی شخصی را بشکند و بنظر میرسد در این بخش بتواند برنده شود.
فلم «دزدان فروشگاه»
«هیروکازو کُرِاِدا» نویسندگی، تدوین و کارگردانی این فلم درام خانوادگی را انجام داده است. این فلم توانست «نخل طلای کن» را در ماه میاز آن خود کند و پس از آن بسیاری نظریات ارائه شد مبنی بر اینکه موفقیت این فلم در اسکار ۱۰۰ درصد خواهد بود.
فلم «سوپا مودو»
این فلم درام که به زبان سواهیلی ساخته شده، در مورد آخرین روزهای حیات کودکی بیمار است. این فلم که در جشنواره کن با استقبال فراوان همراه بود لیکن در کشور خود کنیا به خاطر وجود مضامینی که در فلم بود مانع پخشش شد.