صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۶ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مجسمه اسکار در یک حراجی نادر به فروش رفت

مجسمه اسکار در یک حراجی نادر به فروش رفت

جمعه شب گذشته در ۱۴ دسمبر (۲۳ قوس) تعدادی از آثار و اقلام مربوط به تاریخ سینمای هالیوود در یک حراجی به فروش رفت که در میان آنان ۲ مجسمه زرین اسکار نیز وجود داشت.
به نقل از هالیوود ریپورتر، در یک حراجی نادر ۲ جایزه اسکار فلمهای «قرارداد شرافتمندانه» محصول سال ۱۹۴۷ میلادی و «شورش در بونتی» ساخته سال ۱۹۳۵ به فروش رفت.
در این مراسم که جمعه شب ۱۴ دسمبر (۲۳ قوس) در لس آنجلس برگزار شد مجسمه بهترین فلم مراسم اسکار سال ۱۹۴۷ مربوط به فلم «قرارداد شرافتمندانه» به قیمت ۵۰۰ هزار دالر و مجسمه اسکار بهترین فلم سال ۱۹۳۵ که به فلم «شورش در بونتی» تعلق گرفته بود به قیمت ۲۴۰ هزار دالر چکش خوردند.
«قرارداد شرافتمندانه» درامی به کارگردانی الیا کازان با بازی گریگوری پک بر اساس رمانی به همین نام است که به مساله یهودی ستیزی در نیویوک آن زمان میپردازد. این فلم نامزد هشت جایزه اسکار شد که سه جایزه بهترین فلم، بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر مکمل نقش زن را از آن خود کرد. «شورش در بونتی» نیز درامی تاریخی به کارگردانی فرانک لوید است که یکی از بزرگترین فلمهای میانه دهه ۳۰ شد.
این حراجی از آن جهت نادر است که آکادمی علوم و هنرهای سینما آمریکا که مسئولیت برگزاری مراسم اسکار را دارد، اعتقاد دارد جوایز اسکار غیرقابل خرید هستند و میبایست کسب شوند و از این رو بر طبق قراردادی که از سال ۱۹۵۱ میلادی به بعد پابرجاست، برندگان اسکار موظف هستند که فقط خود یا بازماندگانشان جایزه را نگه دارند و یا به قیمت یک دالر به آکادمی اسکار بفروشند.
البته این ۲ مجسمه تنها اقلام فروخته شده در این حراجی نبودند و اسناد و کاغذهای مربوط به پروژه  فلم «جادوگر شهر از»(۱۹۳۹) با فروشی به قیمت ۱.۲ میلیون دالر ستاره حراجی شد. کلاهخود TIE از مجموعه فلمهای «جنگ ستارگان» با قیمت ۲۴۰ هزار دالر، اسلحهای از مجموعه تلویزیونی «پیشتازان فضا» با قیمت ۱۹۲ هزار دالر، هاور بردی که مارتی مک فلای در فلم «بازگشت به آینده ۲» از آن استفاده میکرد با قیمت ۱۰۲ هزار دالر و بلیت طلایی فلم موزیکال «ویلی وانکا و کارخانه شکلاتسازی» با قیمت ۴۸ هزار دالر دیگر یادگارهای تاریخ هالیوود بودند که در این حراجی به علاقه مندان و مجموعه داران فروخته شدند.
بالاترین رکورد فروش مجسمه اسکار در تاریخ حراجیها مربوط به جایزه بهترین فلم مراسم اسکار سال ۱۹۳۹ است که به فلم «بر باد رفته» تعلق دارد و سال ۱۹۹۹ در یک حراجی به قیمت ۱.۵ میلیون دالر به مایکل جکسون ستاره پاپ جهان فروخته شد.