صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۳ عقرب ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

چهارمین جشنواره ‌بین‌المللی فلم مهرگان در کابل افتتاح شد

چهارمین جشنواره ‌بین‌المللی  فلم مهرگان در کابل افتتاح شد

چهارمین جشنواره بینالمللی فلـــم مهـــــــرگان کـــه از سوی آکادمی هنر و علوم سینمایی افغانستان برگزار میشود در کابل افتتاح شد.
مراسم افتتاحیه این جشنواره روز پنج شنبه، 6 جدی با حضور شماری از مقامهای بلندپایه حکومت افغانستان، رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران و همچنین شماری از سینماگران و فرهنگیان کشور در قصر سپیدار برگزار شد.
داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجراییه حکومت در این مراسم گفت: «چهار دهه پیش سینمای کشور تازه جای پا پیدا کرده بود و در مسیر رشد قرار داشت، اما جنگ و ناامنی سبب شد که وضعیت این بخش مهم اجتماعی و فرهنگی با مشکلات جدی مواجه شود تا آنجا که هنر تاهنوز در حاشیه قرار گرفته بود.»
اما آقای عبدالله گفت که اکنون این را با جرأت گفته میتوانیم که فرزندان هنردوست و هنرپرور کشور اعم از دختران و پسران این سرزمین در لابهلای شرایط بسیار دشوار جای و جایگاه سینما و هنر سینما را تثبیت کرده اند. در جامعه امروز یک نمونهی خوب و برجسته داریم . فلمهایی که از هنرمندان افغانستانی شرکت کرده اند، در سطح دنیا و منطقه مورد استقبال قرار گرفته است.
او افزود: «حکومت در حد توان تلاش دارد تا با توجه به اهمیت بالای فرهنگ و هنر، در این زمینه اقدامات لازم و ضروری صورت گیرد. بنابراین به منظور حمایت، تشویق و همکاری فرهنگیان و هنرمندان افغانستان کمیته فرهنگ و هنر در ریاست اجراییه ایجاد شده است تا هنر و سینمای کشور را بیشتر حمایت کنیم.»
در همین حال، علی محمدی کیان، دبیر جشنواره بینالمللی فلم مهرگان گفت: «این جشنواره در شرایطی برگزار میشود که هنر و سینمای افغانستان به علت کمتوجهی و بیمهری فزاینده در سراشیب سقوط قرار دارد.»
آقای کیان افزود: «با توجه به شرایط دشوار افغانستان، وضعیت هنر، فرهنگ و سینما در کشور بسیار آشفته است، به همین دلیل حکومت و سازمانهای جهانی حمایت از فرهنگ و سینما باید در این زمینه توجه کنند؛ زیرا هنر و فرهنگ است که میتواند در شکلدهی ذهنیت و بینش شهروندان نقش مهم و بنیادی بازی کند.»
این در حالی است که آکادمی هنر و علوم سینمایی افغانستان از چهار سال پیش این جشنواره را راهاندازی کرده است و چهارمین جشنواره بینالمللی فلم مهرگان در سه بخش ملی، بینالمللی و نمایشهای ویژه برگزار میشود که قرار است ۴۸ فلم کوتاه ساختهی هنرمندان افغانستانی و خارجی به مدت سه روز به نمایش گذاشته شود.»
در بخش ملی این جشنواره که جنبه رقابتی دارد، 24 فلم به روی پرده سینما میرود و از سوی کمیته داوران، داوری خواهند شد. در این بخش فلمهایی چون «آلودگی»، «آئینه»، «آواز نفس گیر»، «ازدحام»، «امضاء»، «الله اکبر»، «برقع»، «برهوت»، «پدر امید فرزند»، «جارچی بامیان»، «جوانه»، «دختر بایسکلسوار»، «دستمزد»، «زیرچراغ سرخ»، «ساعت 14»، «شطرنج»، «غزل»، «قطره»، «کتاب آسمانی»، «مادر مجرد»، «نابغهای از دیار بودا»، «نقطه عطف»، «نویسنده رویایی» و «یک کاپی از هویتم میخواهم» از سوی کمیته گزینش برگزیده شده است.
در بخش بینالملل این جشنواره، فلمهای چون «آخرین لحظات»، «پرلیکا»، «حبیبه»، «داخل پرانتز»، «سفید کم رنگ»، «سکوت»، «سفر به فضای صفر»، «عکاسی به نام پدر» و «مانکن» از افغانستان و فلمهای ایرانی چون «انسان یا نوع هیولا»، «اتیکت»، «بالانس»، «چشمانداز خالی»، «چلیپا»، «دوست»، «زمناکو»، «سیه تار بیسو» و «یک روز تعطیل» در آکادمیهنر و علوم سینمای افغانستان، افغان فلم و دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه کابل روی پرده نمایش میرود.
بخش سوم این جشنواره به نمایش ویژه فلم مستند «هزار و یک زن چون من» ساختهی صحرا مانی، اختصاص یافته است. این فلم تاکنون موفق به دریافت جایزه اصلی جشنواره معتبر حقوق بشر فرانسه و جایزه بهترین فلم مستند در جشنواره بینالمللی سوچی روسیه شده است.
در این جشنواره همچنان فلمهایی از روسیه، فرانسه، ترکیه، مالزیا، کوریای جنوبی، تونس وهالند نیز روی پرده سینما میرود.
مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره بینالمللی فلم مهرگان روز دوشنبه همین هفته، 10 جدی در دانشکده هنرهای زیبای کابل برگزار میشود. در این مراسم به فلمها و بخشهای برتر جوایز اهدا میشود.