صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کشف اثری دیگر از «ون‌گوگ»

 کشف اثری دیگر از  «ون‌گوگ»

تابلو نقاشی "شقایق" که در موزیم «هارتفورد» نگهداری میشود در حالی به عنوان یکی از آثار «ونگوگ» شناخته شد که محققان تصویر دیگری نیز در پس این نقاشی کشف کردند.
به نقل از آرت نیوزپیپر، هویت تابلوی طبیعت بیجانی که در موزیم شهر «هارتفورد» ایالت «کنتیکت» نگهداری میشود پس از دههها مشخص شد.
این تابلو نقاشی که ۳۰ سال در انبار نگهداری میشد نه تنها به عنوان یکی از آثار «ونگوگ» شناخته شده است، بلکه کارشناسان آثار هنری «ونگوگ» در موزیم آمستردام تأیید کردند تصویر پنهانی دیگری در پس این گلدان شقایق وجود دارد. این موضوع نشان میدهد، «ونگوگ» به منظور صرفهجویی از یک پارچه دومرتبه برای نقاشی کشیدن استفاده کرده است.
پیش از این تابلوی دیگری با موضوع طبیعت بیجان که «میوه و بلوط» نام دارد و در موزیم هنرهای زیبا «سانفرانسیسکو» نگهداری میشود، به عنوان یکی دیگر از آثار «ونگوگ» شناخته شد.
قدمت این تابلوی نقاشی طبیعت بیجان که پس از بررسیهای متعدد کارشناسان در زمینههای مختلف از قبیل نوع پارچه، نحوه رنگآمیزی و سبک نقاشی جزو مجموعه آثار «ون گوگ» قلم داد میشود به اوایل تابستان سال ۱۸۸۶، تنها چند ماه پس از آن که این هنرمند به پاریس نقلمکان کرد بازمیگردد. گلهای شقایق معمولاً بین ماه جون و جولای در آن منطقه میرویند.
در اوایل تابستان سال ۱۸۸۶ «ون گوگ» طی نامهای برای دوست هنرمندش نوشت: «در پرداخت پول به مدلهای نقاشی دچار مشکل شده است». بنابراین تابستان را با نقاشی برخی از گلهای ساده، شقایقهای قرمز، و گلهای آبی ذرت گذراند.
«توماس لافمن» مدیر این موزیم بیان کرد: «این تحقیقات نشان میدهند حقایق بسیار زیادی در مورد رشد «ون گوگ»، به عنوان هنرمند یک تازه وارد در پاریس و در جستوجو راههای جدید در عرصه هنر وجود دارد که ما هنوز از آن مطلع نیستیم.»
بررسیهای اولیه این تابلو نقاشی با کمک اشعه مادون قرمز و ایکس ری، تصویر پنهانی دیگری در پس گلهای شقایق آشکار کرد. زمانی که این تابلو نقاشی را ۱۸۰ درجه بچرخانیم تصویر چهره یک مرد دیده میشود.
تابلو «گلدان گلهای شقایق» در سال ۱۹۵۷ توسط یک نویسنده اهل «کنتیکت» به این موزیم اهدا شد. چند سال بعد مسئولان موزیم متوجه شباهتهای بین این تابلو نقاشی و سبک نقاشی «ون گوگ» شدند و نمایش آن را از سال ۱۹۸۰ تاکنون متوقف کردند.
«ونسان ونگوگ» نقاش نامدار هالندی اگرچه در زمان حیاتش در گمنامی کامل بهسر برد، اما اکنون به عنوان یکی از تأثیرگذارترین نقاشان پستامپرسیونیسم شناخته میشود. او در ۳۰ مارچ ۱۸۵۳ در ایالت برابانت هلند نزدیک مرز بلجیم به دنیا آمد.
«ونگوگ» فعالیت هنری خود را به عنوان طراح و نقاش از سال ۱۸۸۰ و در سن ۲۷ سالگی آغاز کرد. برخی از مشهورترین کارهای او در دو سال پایانی عمرش خلق شدند.
او فقط در دو ماه پایانی عمرش، ۹۰ نقاشی از خود باقی گذاشت. خالق «شبهای پرستاره» و «گلهای آفتابگردان» در ۲۹ جولای ۱۸۹۰ در سن ۳۷ سالگی در میان کشتزارها، گلولهای به سینه خود شلیک کرد و روز بعد درگذشت.